Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. augusta 2007

Ultimátum vypršalo, Taliban sa ďalej vyhráža



Militantné islamské hnutie Taliban v stredu vyhlásilo, že po tom, čo vypršalo posledné ultimátum na dosiahnutie dohody s afganskou vládou, 21 juhokórejských rukojemníkov "môže byť kedykoľvek ...



Zdieľať

GHÁZNÍ 1. augusta (WEBNOVINY) - Militantné islamské hnutie Taliban v stredu vyhlásilo, že po tom, čo vypršalo posledné ultimátum na dosiahnutie dohody s afganskou vládou, 21 juhokórejských rukojemníkov "môže byť kedykoľvek zabitých". Taliban zadržal 23 juhokórejských kresťanov takmer pred dvoma týždňami, keď autobusom cestovali cez nebezpečnú provinciu Ghazní. Minulú stredu rebeli zastrelili ich vedúceho, 42-ročného pastora, a v pondelok ďalšieho z rukojemníkov, 29-ročného muža.

"Po tom, čo ultimátum vypršalo, jeden či viacerí rukojemníci môžu byť kedykoľvek zabití," informoval agentúru AFP hovorca Talibanu Jusúf Ahmádí. Už predtým spomenul, že rokovania medzi extrémistami a afganskou vládou naďalej stagnujú.

Afganskí predstavitelia sa pokúšali presvedčiť Taliban, aby umožnil stretnutie juhokórejskej delegácie s niektorými rukojemníkmi, uviedol jeden z hlavných afganských vyjednávačov Vahídalláh Mudžadádí. "Rokovania pokračujú," povedal po uplynutí prvého ultimáta, po ktorom Taliban pohrozil, že začne zabíjať rukojemníkov, ak afganská vláda neprepustí väznených talibanských povstalcov.

Príbuzní 21 zadržiavaných Juhokórejčanov v stredu poprosili predstaviteľov americkej ambasády v Soule, aby pomohli pri vyjednávaní o ich prepustení z rúk talibanských militantov. Emóciami nabitá návšteva trvala asi hodinu a predstavitelia USA ubezpečili príbuzných rukojemníkov, že ich prosbu budú tlmočiť Washingtonu.

Rodiny zadržiavaných i juhokórejská vláda trvajú na tom, že predchádzajúca medzinárodná prax pri riešení prípadov únosov by sa v záujme záchrany ľudských životov nemala brať do úvahy, čím nepriamo požiadali USA, aby urobili výnimku zo svojej politiky nevyjednávania a nerobenia ústupkov teroristom. USA a ďalšie krajiny totiž začiatkom roka ostro kritizovali Afganistan za to, že prepustil piatich talibanských väzňov výmenou za talianskeho novinára.

Pred americkou ambasádou v Soule v stredu protestovalo približne 100 demonštrantov z radov protiamerických aktivistov a študentských skupín, vykrikovali protiamerické heslá a asi dvanásti mali na tvári masky s namaľovanými krvavými slzami. Niektorí niesli transparenty s nápismi: Bush: Nezabíjaj, vyjednávaj! či Bush, si za to zodpovedný! Demonštranti žiadajú, aby USA zasiahli do rozhovorov a vyjednávali s Talibanom. Na ambasáde odovzdali petíciu s rovnakou požiadavkou.

Rozhorčenie nad zabitím ďalšieho rukojemníka prispelo k stále silnejšiemu volaniu v Južnej Kórei, aby do Afganistanu vyslala svoje jednotky, ktoré majú potrestať Taliban a oslobodiť zostávajúcich 21 rukojemníkov. Kancelária juhokórejského prezidenta v utorok vyhlásila, že nebude "iba nečinne sedieť a prizerať sa", ako Taliban zabíja ďalších rukojemníkov, čím podnietila špekulácie o tom, že zvažuje vojenskú intervenciu do Afganistanu. Vládny hovorca Oh Joung-čin však v stredu opäť zdôraznil, že Soul nezmenil svoj odmietavý postoj k vojenskej operácii s cieľom ukončiť rukojemnícku drámu. Rodiny zostávajúcich rukojemníkov tiež vyjadrili silný odpor k použitiu vojenskej sily zo strachu, že by mohlo ohroziť životy ich príbuzných. "Neexistuje potreba ani dôvod na prerušenie rokovaní," uviedol hovorca a dodal, že "sa neuskutoční žiadny vojenský zásah bez nášho súhlasu."

Nebojová misia Južnej Kórey v Afganistane v počte približne 200 vojakov sa zúčastňuje na rekonštrukčných prácach.

SITA/AFP/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Armáda začala oslobodzovať juhokórejských rukojemníkov
<< predchádzajúci článok
Predsedovia samosprávnych krajov sa chcú stretnúť s Ficom