![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
31. marca 2019
Ukrajinci žijúci v Poľsku tiež hlasujú v prezidentských voľbách
Rekordných 39 kandidátov - 35 mužov a štyri ženy - sa v nedeľňajšom prvom kole volieb uchádza o úrad prezidenta Ukrajiny. Na snímke volička vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky v Kyjeve 31. marca 2019.
Zdieľať

Ide o prvé ukrajinské voľby od príchodu veľkých počtov ukrajinských pracujúcich a študentov do Poľska, ktorý nastal v posledných rokoch. Ukrajinci vyhľadávajú v susednej krajine, členskom štáte Európskej únie, vyššie mzdy a lepšie príležitosti.
Ľudia čakali v rade pred ukrajinským veľvyslanectvom v poľskom hlavnom meste Varšava a na troch ďalších miestach po celej krajine. Hlas môžu dať jednému z 39 prezidentských kandidátov.
Igor Isajew, šéfredaktor spravodajského portálu pre Ukrajincov v Poľsku PROstir.pl, povedal, že mnoho ďalších ukrajinských rodákov v Poľsku nemôže voliť, pretože žijú príliš ďaleko od volebných miestností.
Neexistujú žiadne prieskumy verejnej mienky, ktoré by odhalili názory Ukrajincov v Poľsku na jednotlivých kandidátov, ale podľa Isajewa vidieť náznaky, že úradujúcemu ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi dáva prednosť vyššie percento Ukrajincov v Poľsku než voliči priamo na Ukrajine - dôvodom preferovania je jeho proeurópske smerovanie a kontakty v EÚ, aj napriek podozreniam z korupcie voči jeho osobe.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR