Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. februára 2016

Ukrajina: Strana Vlasť odchádza z vládnej koalície



Na snímke bývalá ukrajinská premiérka a líderka ukrajinskej strany Vlasť Julia Tymošenková počas zasadnutia parlamentu v Kyjeve 16. februára 2016



Zdieľať
Na snímke bývalá ukrajinská premiérka a líderka ukrajinskej strany Vlasť Julia Tymošenková počas zasadnutia parlamentu v Kyjeve 16. februára 2016 Foto: TASR/AP
Kyjev 17. februára (TASR) - Ukrajinská strana Vlasť dnes vystúpila z vládnej koalície. Rozhodnutie poslaneckého klubu dnes na tlačovej konferencii v Kyjeve oznámila predsedníčka strany Julija Tymošenková, ktorá súčasne vyzvala na odchod z koalície aj ďalšie strany.


Agentúra AP pripomenula, že oznámenie o vystúpení strany Vlasť z vládnej koalície prišlo deň po tom, ako vláda premiéra Arsenija Jaceňuka ustála v parlamente hlasovanie o vyslovení nedôvery a napriek veľkej kritike a nespokojnosti poslancov i radových občanov jej ministri zostávajú vo funkciách.

Vystúpenie Vlasti z koalície označila Tymošenková v tejto situácii za "jediný správny krok". Strana a jej poslanecký klub považujú podľa Tymošenkovej za neprípustné zostávať v tíme, ktorý "nemá ani najmenšiu šancu uskutočniť reformy a naštartovať celý náš život".

Tymošenková vyzvala poslancov ostatných koaličných strán, aby tiež opustili rady "tejto formálnej koalície".

Vo vládnej koalícii bolo pôvodne päť politických strán: Blok Petra Porošenka, Svojpomoc, Vlasť, Radikálna strana a Ľudový front. Radikáli z nej vystúpili už dávnejšie, ako pripomenuli ukrajinské agentúry, aj po odchode 19 poslancov Vlasti majú zostávajúce tri strany koalície v parlamente väčšinu. Vládne strany zastupuje teraz v 450-člennom zákonodarnom zbore 243 poslancov.

Nejasný je zatiaľ postoj strany Svojpomoc, ktorá však dnes oznámila, že jej poslanci - má ich v parlamente 26 - sa dnes na protest proti utorkovému hlasovaniu o osude Jaceňukovej vlády nezúčastnia na rokovaní zákonodarného zboru. Celý rad poslancov, nielen strany Svojpomoc, okrem toho žiada zopakovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde.

Utorkovému hlasovaniu v parlamente predchádzala veľmi búrlivá rozprava, v ktorej boli poslanci veľmi kritickí. Ministrov obviňovali z rodinkárstva, korupcie a nedostatočného pokroku pri presadzovaní potrebných reforiem. Napriek tomu však pri hlasovaní návrh na vyslovenie nedôvery Jaceňukovmu kabinetu podporilo len 194 poslancov. Aby bol návrh schválený, muselo by ho podporiť 226 poslancov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda odsúhlasila: Počiatek môže podpísať zmluvu na obchvat Bratislavy
<< predchádzajúci článok
Vatikán: Pápež nie je nástrojom mexickej imigračnej politiky