Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2017

Ukrajina ponúka Európskej únii nový formát vzťahov



Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavel Klimkin.



Zdieľať
Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavel Klimkin. Foto: TASR/AP
Kyjev 12. mája (TASR) - Kyjev navrhol Európskej únii vytvoriť nový formát vzťahov s Ukrajinou, Moldavskom a Gruzínskom, oznámil dnes ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.


Šéf diplomacie poznamenal, že čoskoro nadobudne platnosť dohoda s EÚ o bezvízovom styku pre Ukrajincov, a vyjadril nádej, že v najbližších dňoch ratifikuje asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou aj Holandsko.

"Aký je potom ďalší zmysel spolupráce v rámci Východného partnerstva, našej bilaterálnej spolupráce s Európskou úniou? Domnievam sa, že Ukrajina, ale aj naši priatelia a partneri, ktorými sú Gruzínsko a Moldavsko, si zaslúžia iný formát spolupráce, ktorý možno nazvať posilnenou asociáciou," povedal Klimkin na ministerskom brífingu. Poznamenal, že dialóg s EÚ o novom formáte už prebieha. Diskutoval o tom s ministrami zahraničných vecí EÚ a "posilnená asociácia" má podľa neho "všeobecnú podporu".

Podľa agentúry UNIAN Klimkin nešpecifikoval, aký by bol štatút "posilnenej asociácie", teda či pôjde o rozšírenie Východného partnerstva a či nový formát predpokladá vypracovanie novej dohody medzi Ukrajinou a EÚ.

Rada Európskej únie odobrila zrušenie vízovej povinnosti pre Ukrajinu 11. mája. V súlade s procedúrou bude liberalizácia vízového režimu pre Ukrajinu definitívne potvrdená 17. mája v Štrasburgu.

Čo sa týka asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou - podpísanej v marci 2014 -, Holandsko je posledným členským štátom EÚ, ktorý dokument dosiaľ plne neratifikoval. Dolná komora holandského parlamentu ratifikovala dohodu 23. februára, musí ju však ešte ratifikovať Senát - horná komora.

Minulý rok v apríli sa v Holandsku uskutočnilo občanmi iniciované referendum, v ktorom sa proti ratifikácii asociačnej dohody vyslovilo 61 percent zúčastnených.

Hoci výsledky tohto plebiscitu mali iba konzultatívny charakter, holandská vláda sa rozhodla vyjednať s ďalšími 27 členskými štátmi Únie právne záväzný dodatok k asociačnej dohode. Tento dodatok, ktorý však nemení znenie samotnej dohody, bol prijatý na summite EÚ v decembri 2016.

Dodatkom bolo okrem iného stanovené, že dohoda medzi Kyjevom a Bruselom neposkytne Ukrajine právo na členstvo v EÚ, ani jej nezaručí vojenskú podporu zo strany tohto európskeho bloku. Východ Ukrajiny sužuje už niekoľko rokov konflikt medzi vládnymi silami a proruskými separatistami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Macron podporí kandidatúru Paríža na usporiadanie OH 2024
<< predchádzajúci článok
Putin chce pomôcť pri riešení krízy okolo jadrového programu KĽDR