Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. júla 2014

Ukrajina nemá v úmysle kradnúť ruský plyn



Ukrajina nemá v úmysle kradnúť ruský plyn určený pre Európu z potrubí, ktoré prechádzajú jej územím.



Zdieľať
Kyjev 9. júla (TASR) - Ukrajina nemá v úmysle kradnúť ruský plyn určený pre Európu z potrubí, ktoré prechádzajú jej územím.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Uviedol to dnes minister hospodárstva Jurij Prodan v reakcii na vyhlásenie šéfa kremeľskej kancelárie Sergeja Ivanova, ktorý očakáva, že susedná postsovietska republika začne už na jeseň kradnúť ruský plyn. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Z vlastných skúseností vieme, že keď príde jeseň a zima a Ukrajine dôjdu zásoby plynu, Kyjev, a prepáčte, že to musím povedať takto, ho ukradne," povedal Ivanov počas návštevy v Číne.

"Neberieme ruský plyn z potrubí dnes a nemáme v pláne brať ho (v budúcnosti)," oponoval Prodan.

Rusko, ktoré značnú časť dodávok plynu pre Európu prepravuje cez ukrajinskú vetvu plynovodu, zastavilo v júni vývoz komodity do bývalej sovietskej republiky. Dôvodom je opäť spor o cenu a podmienky dodávok plynu.

Dodávka za predplatné

Moskva trvá na tom, že export plynu na Ukrajinu obnoví, až keď jej Kyjev zaplatí dlhy a vyvezie len toľko plynu, koľko si krajina vopred predplatí. Ukrajine sa však nepáči cena za plyn, ktorú jej Rusko účtuje od začiatku apríla, a to 485 USD (356,91 eura) za 1000 kubických metrov (m3). Táto cena je najvyššia spomedzi zákazníkov Gazpromu. Jedným z dôvodov je zavedenie cla pre Ukrajinu. Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn, až potom je ochotná zaplatiť.

Gazprom požaduje od Ukrajiny zaplatenie dlhu za dodávky komodity, ktorý vyčíslil na 5,3 miliardy USD.

Podľa českého experta Václava Bartušku krajinám strednej a východnej Európy hrozí v dôsledku sporu medzi Ukrajinou a Ruskom zvýšenie ceny plynu v zime, a nie sú vylúčené ani problémy s dodávkami.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP


Západná Európa je na tom lepšie vďaka alternatívnym zdrojom skvapalneného (LNG) plynu z Nórska a Alžírska. Aj pobaltské republiky dosiahli pokrok v diverzifikácii dodávok plynu. V roku 2015 by mal začať fungovať nový terminál na LNG plyn, ktorý bude zásobovať Litvu aj Poľsko. Ďalšie takéto zariadenie by malo byť dokončené v priebehu desaťročia a bude slúžiť Fínsku a Estónsku.

Okrem toho, viaceré štáty strednej a východnej Európy po plynovej kríze v roku 2009 upravili potrubia tak, aby umožňovali transport plynu aj opačným smerom - zo západu na východ.

Ale štáty na juhovýchode kontinentu v tomto smere dosiahli len malý pokrok. Najhoršie sú na tom Bulharsko a Srbsko. Tohoročná zima bude pre ne rozhodujúca.

Bulharsko plní zásobníky

Bulharsko už podniká kroky a intenzívne plní svoje zásobníky. Dlhodobé plány pritom počítajú s rozšírením ich kapacity. Aj Srbsko sa pre obavy z problémov snaží do jesene naplniť zásobník Banatski Dvor a zabezpečiť alternatívne zdroje kúrenia v prípade, že do krajiny prestane prúdiť plyn z Ruska.

Všetko závisí od toho, aká chladná bude tohoročná zima. Vlaňajšia bola mierna, takže dopyt a spotreba plynu klesli, čo sa odrazilo aj na cene. Ale ceny kontraktov na dodávky komodity v blížiacej sa zimnej sezóne sú oveľa vyššie aj pre špekulácie o prerušení dodávok z Ruska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
S výstavbou OC Forum v Poprade sa už začalo, hotové bude na jeseň 2015
<< predchádzajúci článok
BILLA stavila na slovenské potraviny - v kampani vyzýva k ich kúpe