Ukrajina a Gruzínsko ešte nie sú zrelé na vstup do NATO, tvrdí Nemecko
Nemecká vláda v piatok zdôraznila svoj nesúhlas s tým, aby Severoatlantická aliancia otvorila dvere členstvu bývalým sovietskym republikám Ukrajine a Gruzínsku. Hovorca nemeckej vlády Thomas Steg počas ...
BERLÍN 28. marca (WEBNOVINY) - Nemecká vláda v piatok zdôraznila svoj nesúhlas s tým, aby Severoatlantická aliancia otvorila dvere členstvu bývalým sovietskym republikám Ukrajine a Gruzínsku. Hovorca nemeckej vlády Thomas Steg počas pravidelnej tlačovej konferencie povedal, že podľa Berlína ani jedna zo spomínaných krajín nespĺňa potrebné politické podmienky, ktorými by si zaslúžila členstvo v aliancii.
"Budeme veľmi zdržanliví, keď teraz dôjde k rozhodovaniu o možnom členstve Ukrajiny a Gruzínska," povedal Steg. "Toto rozhodnutie je spojené výhradne s rozvojom v oboch krajinách a v regióne. Očakávame, že dôjde k nevyhnutnému vyriešeniu (zostávajúcich otázok), k stabilizácii a k obnoveniu pokoja, aby odpoveď na túto otázku mohla byť iná, ako teraz." Steg dodal, že v Gruzínsku je potrebná regionálna stabilita a pokiaľ ide o Ukrajinu, jej občania musia rozhodnúť o otázke, či do NATO vstúpiť chcú. "Situácia v oboch krajinách vyvolala skepticizmus, s ktorým sa pozeráme na ich členstvo," dodal Steg.
Kancelárka Angela Merkelová tento mesiac naznačila, že nesúhlasí so vstupom Ukrajiny a Gruzínska do NATO s tým, že aliancia by mala počkať, kým obyvateľstvo oboch krajín nepodporí ich vstup a kým tieto štáty nebudú stabilnejšie.
Kyjev a Tbilisi dúfajú, že na aprílovom summite NATO v Rumunsku dostanú pozvánky na zapojenie sa do akčného plánu členstva v aliancii. Táto situácia hnevá Rusko. Novozvolený prezident Dmitrij Medvedev, ktorý sa v máji má ujať funkcie, tento týždeň povedal, že vyhliadky NATO dostať sa bližšie k hraniciam Ruska sú "mimoriadne znepokojivé".
Navzdory silnej podpore zo strany Spojených štátov amerických, Kanady a väčšiny postsocialistických štátov sa mnoho ďalších štátov k vstupu Ukrajiny a Gruzínska stavia rezervovane. Po spore týkajúceho sa plánov USA umiestniť v Českej republike a Poľsku protiraketový systém sa štáty ako Nemecko obávajú vyprovokovať ďalšie nezhody s Ruskom. Taktiež poukazujú na nedostatok podpory prozápadných politikov zo strany obyvateľstva Ukrajiny. Aj keď Gruzínci sú väčšinou za vstup krajiny do NATO, v ich prípade sú obavy upriamené na "konflikty" so separatistickými regiónmi, ktoré by mohli vytvoriť problémy pre celú alianciu, ak by Tbilisi dostalo zelenú.
SITA, AFP