Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júla 2009

Ujguri provokujú čínsku políciu, tá zatiaľ nezasahuje



Nepokoje v hlavnom meste čínskej provincie Sin-ťiang Urumči sa nekončia ani štyri dni po násilných zrážkach, ktoré si vyžiadali najmenej 156 obetí. Ujguri ozbrojení palicami, kovovými tyčami a kameňmi ...



Zdieľať
URUMČI 8. júla (WEBNOVINY) - Nepokoje v hlavnom meste čínskej provincie Sin-ťiang Urumči sa nekončia ani štyri dni po násilných zrážkach, ktoré si vyžiadali najmenej 156 obetí. Ujguri ozbrojení palicami, kovovými tyčami a kameňmi sa v stredu zhromaždili pri policajných kordónoch, ktoré oddeľujú ujgurskú časť mesta od tej, ktorú obývajú Chanovia, príslušníci väčšinového etnika v Číne. Podľa reportéra agentúry AFP prebieha zatiaľ konflikt medzi Ujgurmi a policajtmi len vo verbálnej rovine a k násilnostiam nedochádza.


Čínska armáda v stredu do Urumči vyslala stovky armádnych vozov s po zuby ozbrojenými vojakmi. "Bránime ľud," kričali podľa reportéra zborovo vojaci, keď prechádzali centrom mesta. Nad Urumči okrem toho neprestajne lietajú vojenské vrtuľníky.

Kvôli nepokojom v Urumči sa už v utorok nečakane vrátil do vlasti z návštevy Talianska aj čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Prezident sa tak nezúčastní ani na nadchádzajúcom summite G8 v L´Aquile, ktoré bolo hlavným dôvodom jeho návštevy Talianska.

Pri nedeľňajších nepokojoch v Urumči zahynulo najmenej 156 ľudí. Podľa Pekingu boli medzi obeťami najmä Chanovia, na ktorých Ujguri zaútočili. Ujguri však tvrdia, že obete pochádzajú z ich radov, prišli o život pri zásahu čínskych bezpečnostných síl proti demonštrantom a bolo ich oveľa viac, ako tvrdí Peking.

V pondelok čínski policajti pozatýkali takmer 1500 príslušníkov ujgurskej menšiny, ktorých podozrievajú z príprav protištátnych aktivít.

Ujguri sú zväčša moslimského vierovyznania a čínska vláda boj proti nim označuje za súčasť boja proti terorizmu. Zahraničné ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že boj proti terorizmu je pre Peking len zámienkou na to, aby sa mohol vysporiadať s nepohodlnou menšinou, ktorá sa bráni proti násilnému potláčaniu svojej kultúry a tradícií, podobne ako Tibeťania.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Favoritom volieb v Indonézii je prezident Yudhoyono
<< predchádzajúci článok
Zatkli siedmich stúpencov Chodorkovského