Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. apríla 2009

Udržanie 3-percentného deficitu bude zrejme problém



Udržanie tohtoročného deficitu verejných financií Slovenska v medziach 3-percentného maastrichtského kritéria je podľa analytikov nepravdepodobné. S prekročením tejto hranice pritom už počíta aj ...



Zdieľať
BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Udržanie tohtoročného deficitu verejných financií Slovenska v medziach 3-percentného maastrichtského kritéria je podľa analytikov nepravdepodobné. S prekročením tejto hranice pritom už počíta aj samotné ministerstvo financií, ktoré podľa materiálu pripraveného ako podklad pre rokovanie Rady pre hospodársku krízu upravilo prognózu tohtoročného deficitu už na 3,04 % (HDP), kým v schválenom rozpočte sa uvádza deficit na úrovni 2,08 % HDP. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka nie je deficit blízko 3 % HDP nereálny, aj keď podľa neho viac napovie júnová aktualizácia makroprognózy, ktorá ukáže aké daňové a odvodové príjmy možno do konca roka očakávať. "Pri obozretnej fiškálnej politike je podľa môjho názoru dosiahnuť deficit oscilujúci okolo 3-percentnej hranice možné," uviedol pre agentúru SITA štátny tajomník.


Analytici však aj číslo len tesne nad hranicou maastrichtských troch percent považujú za značne optimistické. Pravdepodobnejší sa im vidí scenár so schodkom verejných financií väčším ako 3,6 % HDP a aj to s rizikami predovšetkým na strane jeho prehĺbenia. "Pri nami naposledy odhadovanom tohtoročnom raste slovenskej ekonomiky na úrovni 0,3 % sme očakávali deficit na úrovni minimálne 3,6 % HDP. S ďalším potenciálnym prepadom nášho hospodárstva však príde zrejme aj k ďalšiemu prehĺbeniu deficitu verejných financií. Dodržať deficit na úrovni do 3 % HDP sa nám zdá však za súčasných okolností na Slovensku tak trochu nereálne," uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Eva Sárazová.

Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Michala Mušáka treba brať do úvahy predovšetkým fakt, že spomalenie ekonomiky prináša tento rok nižšie príjmy a protikrízové opatrenia naopak znamenajú pre štát dodatočné výdavky. "Predpokladám, že v roku 2009 by sa fiškálny schodok mohol pohybovať okolo 4 % HDP, aj to však bude vyžadovať šetrenie a presúvanie zdrojov z menej prioritných oblastí," doplnil Mušák. ČSOB odhaduje tohtoročný schodok na 3,8 % aj kvôli tomu, že rozpočtovými príjmami zrejme okrem krízy zamiešajú aj ďalšie faktory, ako napríklad počet vystupujúcich z druhého piliera. "Vývoj štátneho rozpočtu na prvé tri mesiace tohto roka zatiaľ naše predpoklady potvrdzuje. Zároveň sa zatiaľ nenaplnili očakávania ohľadom odchodu 150 tis. sporiteľov z druhého piliera, čo takisto vyvolá tlak na zvýšenie deficitu," konštatuje Silvia Čechovičová z z ČSOB.

Podľa ministerstva financií pritom tohtoročný schodok verejných financií negatívne ovplyvní predovšetkým výpadok daňových príjmov, ktorý schodok prehĺbi o 1,59 percentuálneho bodu. Negatívne by sa malo podpísať aj horšie hospodárenie Sociálnej poisťovne. To by malo vzhľadom na aktualizované makroekonomické predpoklady, aktuálne prognózy príjmov z poistného, očakávané zvýšenie čerpania výdavkov poistenia ako aj použitie zostatku prostriedkov z minulých rokov prehĺbiť schodok o ďalších 0,2 percentuálneho bodu. Naopak, pozitívny vplyv rezort financií očakáva od akrualizácie daní vo výške 0,74 percentuálneho bodu. O 0,05 percentuálneho bodu by mali deficit znížiť aj vyššie dividendy zo Slovenského plynárenského priemyslu a o 0,11 percentuálneho bodu tiež vyššie dividendy od Slovak Telekomu.

Návrat schodku do pokojných vôd v mantineloch 3-percentného maastrichtského deficitu však možno očakávať už v roku 2010. "Budúci rok by sa schodok mohol opäť vrátiť pod 3-percentnú hranicu vďaka očakávanému oživeniu ekonomiky. Navyše, európske inštitúcie budú už budúci rok menej benevolentné ako tento rok, keď bude recesia v Európe znamenať prekročenie 3-percentnej hranice asi vo väčšine štátov Európskej únie," dodáva Mušák. O budúcoročnom deficite pod troma percentami, presnejšie na úrovni 2,9 % HDP, hovoria aj aktuálne odhady rezortu financií vo východiskách rozpočtu na roky 2010 až 2012. Pre rok 2011 pritom rezort financií očakáva ďalšie znižovanie schodku na 2,2 % a v roku 2012 na 1,7 %. Aj to však znamená navýšenie pôvodných odhadov, keďže v schválenom trojročnom rozpočte ministerstvo v roku 2010 počítalo so schodkom 1,6 % HDP a v roku 2011 s deficitom 0,8 % HDP.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Preč s Júliou, skandoval 20-tisícový dav v Kyjeve
<< predchádzajúci článok
Francúzsko prijme jedného väzňa z Guantánama