Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. marca 2019

Učitelia a študenti stredných a vysokých škôl v Alžírsku protestujú



Mládež drží transparent s podobizňou úradujúceho alžírskeho prezidenta Abdala Azíza Butefliku počas protestu v Alžíri.



Zdieľať
Mládež drží transparent s podobizňou úradujúceho alžírskeho prezidenta Abdala Azíza Butefliku počas protestu v Alžíri. Foto: TASR/AP
Alžír 13. marca (TASR) - Stovky učiteľov a študentov stredných a vysokých škôl protestovali v stredu v alžírskom hlavnom meste pre obavy, že prezident Abdal Azíz Buteflika si plánuje predĺžiť svoj súčasný mandát.


Novej vlne protestov predchádzalo Buteflikovo oznámenie z pondelka, že nebude kandidovať na piate funkčné obdobie. Súčasne oznámil, že zostane vo funkcii aj po 28. apríli, keď mu vyprší mandát. V úrade chce zotrvať do najbližších prezidentských volieb. Toto hlasovanie vypísané na apríl však Buteflika odložil na neurčito.

Buteflikovo rozhodnutie nekandidovať vyvolalo v Alžírsku spočiatku eufóriu, následne sa však objavilo podozrenie, že zo strany 82-ročného prezidenta ide o úskok a v skutočnosti sa snaží predĺžiť si svoj súčasný, v poradí už štvrtý, prezidentský mandát.

Opozícia i politológovia sú presvedčení, že Buteflikovo rozhodnutie odložiť prezidentské voľby je protiústavné.

Proti súčasnej situácii sa v uliciach viacerých miest protestovalo už v utorok, celoštátne protesty sa očakávajú v piatok 15. marca.

Podľa agentúry AFP mnohí učitelia v stredu v rozhovoroch označovali za potrebné zúčastňovať sa na protestoch proti vedeniu krajiny, lebo "ide o budúcnosť našich detí".

Boli to totiž práve študenti vysokých a stredných škôl v rôznych mestách, ktorí iniciovali najnovšiu vlnu protivládnych demonštrácií v Alžírsku, kde polovica obyvateľstva má menej ako 30 rokov a ako prezidenta zažila len Butefliku.

Prvé prejavy nespokojnosti v súvislosti s Buteflikovým pôvodným rozhodnutím kandidovať na piate funkčné obdobie sa objavili 10. februára, ale mohutné pouličné protesty vypukli 22. februára. Demonštranti spochybňujú Buteflikovu spôsobilosť vykonávať najvyšší úrad, keďže má podlomené zdravie a po mozgovej mŕtvici z roku 2013 sa väčšinu ukrýva pred zrakmi verejnosti. Obyvateľov Alžírska hnevá aj mocenská štruktúra tejto krajiny bohatej na zemný plyn - podľa ich názoru je vládnuca elita tajnostkárska, uzavretá a skorumpovaná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Británia znížila prognózu hospodárskeho rastu v roku 2019
<< predchádzajúci článok
Riadený odchod Británie z EÚ je v záujme všetkých, povedala Merkelová