Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. decembra 2016

Účinným spôsobom ochrany detí pred chrípkou je prevencia, radia lekári



Prevencia je najúčinnejší spôsob ochrany detí pred chrípkou. Apelujú na to odborníci na výživu detí a mládeže najmä v týchto dňoch, ktoré sú ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Banská Bystrica 25. decembra (TASR) – Prevencia je najúčinnejší spôsob ochrany detí pred chrípkou. Apelujú na to odborníci na výživu detí a mládeže najmä v týchto dňoch, ktoré sú charakteristické zvýšeným výskytom akútnych respiračných a chrípkových ochorení. Podľa nich proti vírusovým a bakteriálnym infekciám je potrebné v rodinách, ale i v školách orientovať sa na aktívne rozvíjanie a zvyšovanie celkovej odolnosti detí.


"Je to predovšetkým otužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty - vitamíny C a E, s dostatočným fyzickým pohybom a športom najlepšie vo vonkajšom prostredí, alebo v účinne vetraných vnútorných priestoroch. Pohybom sa za fyziologických podmienok zlepšuje ventilácia, zvyšuje sa prekrvenie a kapilarizácia dýchacích ciest, čo okrem iného napomáha rýchlejšiemu odstraňovaniu splodín látkovej výmeny a vyššej životaschopnosti a obranyschopnosti buniek," upozornila Katarína Slotová, vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podľa zdravotníkov z hľadiska ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním. Slúži k regulácii teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale i k znižovaniu koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov, a tým k obmedzovaniu možností prenosu nákazy. V zimnom období pri vonkajších teplotách pod bodom mrazu sa má vetrať každú hodinu otvorením okien na niekoľko minút, bez priameho ťahu na deti, až do zreteľného pocitu ochladenia ovzdušia v celej miestnosti.

Ako Slotová dodala, významným v ochrane dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší je zvýšený príjem rýb, ovocia a zeleniny.

"Antioxidanty, vitamín C a radikálny "upratovač" vitamín E, sú obsiahnuté v mimobunečnej a v bunečnej membráne epitelu dýchacích ciest. Nízky príjem týchto účinných látok má za následok ich nízku hladinu v mimobunečnej a bunečnej tekutine, čo oslabuje ochranu proti účinkom znečisťujúcich látok v ovzduší. Vo všeobecnosti sa pravidelný výživový režim a rovnomerné rozloženie jedál počas dňa považuje aj v týchto dňoch za optimálny stav pre správnu fyziologickú rovnováhu ako i psychickú výkonnosť," konštatovala Slotová s tým, že cielené prieskumy stravovacích zvyklostí detí a mládeže potvrdzujú pretrvávajúce nedostatky, pričom hlavným problémom stále zostáva nadmerný energetický príjem pokrývaný najmä vysokou spotrebou tukov a cukrov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Supertajfún Nock-Ten zasiahol filipínsku pevninu
<< predchádzajúci článok
V Spišskej Belej dali do prevádzky klzisko s prírodným ľadom