Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2009

U riaditeľov firiem v strednej Európe prevláda opatrnosť, ale i známky optimizmu



Spoločnosť Deloitte zverejnila prvý Business Sentiment Index (DBSI), ktorý je súčasťou správy Deloitte CE Top 500.



Zdieľať
Index prichádza v čase, kedy sa pozornosť globálnych a regionálnych trhov po turbulenciách v uplynulom období zameriava na ďalší ekonomický vývoj.
 
Štvrťročný podnikateľský index je postavený na základe ľudských reakcií a názorov a predstavuje barometer vnímania generálnych riaditeľov, ktorí majú rozhodujúci vplyv na budúce smerovanie nielen svojich podnikov, ale aj ekonomík strednej Európy vrátane Slovenska.
 
Prvý index ukazuje, že vedúci predstavitelia spoločností v strednej Európe sú aj naďalej veľmi opatrní pri vyslovení názoru o všeobecnej ekonomickej perspektíve. Viac ako tri štvrtiny respondentov sa domnievajú, že vývoj ekonomiky sa zhorší alebo zostane rovnaký.
Na rozdiel od týchto pesimistických nálad a sklonu k opatrnosti však prieskum ukázal, že očakávania vedúcich predstaviteľov spoločností súvisiace s perspektívou ich individuálneho podnikania sú pomerne optimistické, pričom bolo zaznamenaných približne len 15 % negatívnych odpovedí.
Najpozitívnejšie vyhliadky zo šiestich krajín majú poľskí predstavitelia, či už z pohľadu ekonomiky, ale i zamestnanosti. Väčšina vedúcich pracovníkov reagovala na otázky v zásade pozitívne – sú presvedčení, že ich krajina sa s ekonomickým poklesom vyrovnáva lepšie ako iné krajiny v tomto regióne. Chorvátsko má skeptickejšie očakávania, až 90 % respondentov sa vyjadrilo, že vývoj ekonomiky sa zhorší.
Aj napriek všeobecnému názoru štvrtiny uchádzačov o pomerne ľahkej dostupnosti grantov z EÚ mali respondenti zo Slovenska najpesimistickejšie názory v oblasti čerpania eurofondov.
 
 
 Počiatočný pesimizmus nahrádzajú známky optimizmu
·         Napriek vnímaným globálnym problémom s úvermi sa takmer tri pätiny (57,9 %) respondentov vyjadrili, že úvery sú pre nich v prípade potreby stále dostupné a takmer pätina opýtaných si myslí, že sú ľahko dostupné.
·         Viac než polovica respondentov sa domnieva, že situácia v oblasti platieb je stále bezpečná a 45 % si myslí, že je pomerne bezpečná.
·         Takmer polovica (45,3 %) respondentov očakáva v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov rast tržieb z predaja.
·         Viac než polovica respondentov vníma plány na uvedenie nových produktov a služieb v budúcom roku optimisticky (44 % pomerne optimisticky).
·         V súlade s globálnym trendom sú názory týkajúce sa úrovne zamestnanosti naďalej pesimistické, pričom viac než polovica (52,1 %) respondentov očakáva, že tento stav sa vo všeobecnosti nezmení, a 31,6 % sa domnieva, že dôjde k určitému prepúšťaniu.
·         Nie je prekvapením, že pravdepodobnosť aktivity v oblasti fúzií a akvizícií je veľmi malá, pričom 60 % respondentov považuje za nepravdepodobné, že by ich spoločnosť v súčasnej situácii plánovala akvizíciu.
Prevláda opatrnosť
 
Je jasné, že po úžasnom šoku sa ekonomiky po celom svete tak skoro nedostanú na svoju predchádzajúcu úroveň. Pre mnohé zo stredoeurópskych krajín a spoločností je prioritou sa len opäť postaviť na nohy. Po takmer desaťročí intenzívnych fúzií a akvizícií v regióne, keď prioritami mnohých spoločností bol rast, získanie podielu na trhu alebo vstup na nové trhy v zahraničí, nie je prekvapením, že dve tretiny respondentov na nasledujúcich šesť až dvanásť mesiacov neplánujú žiadnu akvizíciu.
 
Jedným z dôsledkov tejto prestávky je, že v určitom momente sa prejaví opätovný záujem o akvizičné príležitosti a možné fúzie, keď sa hospodársky cyklus znovu začne. „Domnievame sa, že spoločnosti sa čoskoro začnú zbavovať svojich vedľajších činností, budú sa sťahovať zo zahraničia alebo obmedzovať sortiment výrobkov s cieľom znížiť svoje úverové zaťaženie a v dôsledku toho sa môže čoskoro obnoviť aktivita v oblasti fúzií a akvizícií,“ uviedol Béla Seres, vedúci partner pre služby finančného poradenstva Deloitte Central Europe.
 
 
Prieskum je zameraný na nasledovné oblasti:
  • ekonomický výhľad,
  • finančné vyhliadky spoločnosti,
  • dostupnosť úverov,
  • regulačné prostredie,
  • platobné podmienky,
  • tržby,
  • vývoj nových produktov,
  • zamestnanosť,
  • investície,
  • aktivita v oblasti fúzií a akvizícií,
  • európske fondy (osobitná otázka).

Na otázky odpovedalo takmer 200 respondentov z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Chorvátska a Rumunska, ktorí pôsobia v sektoroch:
  • automobilový priemysel,
  • bankovníctvo,
  • technológie,
  • médiá a telekomunikácie,
  • spotrebný priemysel a doprava,
  • poisťovníctvo,
  • stavebníctvo,
  • energetika.
 
 
Základné informácie o metodike prieskumu Deloitte BSI
·       Séria 10 – 12-minútových rozhovorov.
·       Rozhovory s generálnymi riaditeľmi, resp. finančnými riaditeľmi.
·       Veľkosť vzorky: 190.
·       Obdobie prieskumu: 23. júl – 10. august 2009.
·       Spôsob zberu dát: telefonický rozhovor (95 % vzorky).Deloitte Business Sentiment Index 1st Edition-1

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri pobreží Francúzska do seba narazili dve nadzvukové stíhačky
<< predchádzajúci článok
Neďaleko Teheránu sa vyrábajú jadrové hlavice, tvrdí iránska opozícia