Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. októbra 2016

Tvrdý brexit môže britskému finančnému sektoru spôsobiť straty



Britský finančný sektor môže utrpieť straty až vo výške 38 miliárd libier (43,41 miliardy eur), ak dôjde v prípade odchodu z Európskej únie (EÚ) k najhoršiemu scenáru a ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn 5. októbra (TASR) - Britský finančný sektor môže utrpieť straty až vo výške 38 miliárd libier (43,41 miliardy eur), ak dôjde v prípade odchodu z Európskej únie (EÚ) k najhoršiemu scenáru a Londýn príde o prístup na jednotný trh EÚ. Zároveň by to mohlo znamenať stratu približne 75.000 pracovných miest. Uvádza sa to v správe poradenskej spoločnosti Oliver Wyman vypracovanej na žiadosť TheCityUK, organizácie zastupujúcej záujmy britského finančného sektora. Informoval o tom server BBC.


Finančný sektor patrí k tým, ktoré sa veľmi obávajú prípadného "tvrdého brexitu". Ten by znamenal, že v dôsledku uprednostnenia kontroly imigrácie stratí Británia prístup na jednotný trh Európskej únie. To nepriamo naznačila britská premiérka Theresa Mayová, keď v nedeľu (2.10.) vyhlásila, že Británia neodchádza z EÚ preto, aby sa opäť vzdala kontroly nad imigráciou. Jej vyhlásenie viedlo k opätovnému prepadu kurzu libry, ktorý v utorok zaznamenal pád na 31-ročné minimum.

Správa spoločnosti Oliver Wyman poukazuje na rôzne možné scenáre vývoja pre britský finančný sektor po tom, ako Británia Európsku úniu opustí. Jeden scenár, priaznivejší, počíta s tým, že Británia si udrží prístup na európsky trh, pričom vyrokuje podobné podmienky, aké platia teraz. To by znamenalo, že finančné inštitúcie budú môcť pokračovať v poskytovaní služieb v rámci celej Európskej únie a nebudú musieť žiadať o licenciu každú členskú krajinu zvlášť. V takom prípade by dôsledky odchodu z EÚ neboli príliš drastické.

Ďalší scenár ale poukazuje na možný vývoj v prípade, že Británia opustí EÚ bez vyrokovania podobných dohôd. To by mohlo spôsobiť finančnému sektoru v prvom období straty za 20 miliárd libier a stratu okolo 35.000 pracovných miest. Avšak následný dominový efekt môže spôsobiť straty za ďalších 18 miliárd libier a zrušiť ďalších 40.000 pracovných miest.

Ako však uviedol Hector Sants, šéf spoločnosti Oliver Wyman, o všetkom rozhodne výsledok rokovaní medzi britskou vládou a vedením Európskej únie. Zároveň dúfa, že správa povedie k dialógu medzi Londýnom a britským finančným centrom. "Sme presvedčení, že tieto čísla prispejú k diskusii," povedal Sants.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Takto budú v roku 2017 hospodáriť úrady
<< predchádzajúci článok
Vláda zvýšila financie na rekonštrukciu Bratislavského hradu