Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

05. júla 2017

Tvorca ušľachtilého muzicírovania Igor Dibák má sedemdesiatku



Hudobný skladateľ Igor Dibák patrí medzi generačnú vrstvu skladateľov, ktorí vstupovali do slovenského hudobného života s odlišnou tvorivou poetikou voči ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Spišská Nová Ves/Bratislava 5. júla (TASR) - Hudobný skladateľ Igor Dibák patrí medzi generačnú vrstvu skladateľov, ktorí vstupovali do slovenského hudobného života s odlišnou tvorivou poetikou voči avantgardnej orientácii svojich predchodcov. Mimoriadne miesto v jeho umeleckej aktivite zaujíma rozsiahla inštruktívna tvorba pre deti a mládež. Dnes sa dožíva 70 rokov.


Igor Dibák sa narodil 5. júla 1947 v Spišskej Novej Vsi. Konzervatórium Žilina absolvoval v roku 1966. Po jeho ukončení sa rozhodol pre štúdium kompozície pod vedením hudobného pedagóga a skladateľa Jána Cikkera na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Začiatkom 70. rokov 20. storočia bol dramaturgom Hlavnej redakcie hudobného vysielania (HRHV) Československej televízie v Bratislave a pôsobil tam do roku 1972. Funkciu zástupcu šéfredaktora HRHV zastával v rokoch 1979-1987. Nasledujúce tri roky pracoval ako šéfredaktor Hlavnej redakcie hudobných programov v Československej televízii v Bratislave.

História bratislavskej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) na Vrbenského ulici v mestskej časti Rača sa začala písať v júli 1990. Jej prvým riaditeľom bol do roku 1996 práve hudobný skladateľ Igor Dibák.

Ďalším Dibákovým pôsobiskom bola v rokoch 1998–2009 metropola stredného Slovenska, kde sa venoval pedagogickej činnosti ako odborný asistent na Katedre kompozície a dirigovania na Fakulte múzických umení (Akadémia umení v Banskej Bystrici).

Hudobný tvorca nadväzoval na tradície hudobnej moderny a inšpiroval sa klasickými osobnosťami európskej hudby prvej polovice 20. storočia. Jeho obrovským vzorom bol hudobný skladateľ Ján Cikker (Komorná symfónia; Variácie na tému V. Nováka pre orchester; Canto spaventoso). Neskôr Dibák prejavil záujem o neoklasicistické postupy blízke tvorbe Igora Fiodoroviča Stravinského (Musica da camera; Moments musicaux I.; opera Svietnik) a o hudbu francúzskeho impresionizmu, poľskú školu a nakrátko tiež o technické východiská Druhej viedenskej školy (Moments musicaux II.).

Uvedené podnety formovali zrelý skladateľov štýlový prejav, založený na zreteľnosti hudobnej formy, rytmickej vitálnosti a rozihranosti.

Výrazový ambitus hudby Igora Dibáka siaha od introvertnosti (piesňové cykly) cez polaritu dramatickosti a pastorálnosti (Poéma pre symfonický orchester) až k polohe ušľachtilého muzicírovania, decentnosti, preniknutej osobitým zmyslom pre vtip, grotesku a iróniu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hrad Devín je významným historickým miestom slovenských dejín
<< predchádzajúci článok
Zahraniční študenti sa prišli učiť slovenčinu, prišli až z Argentíny