Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. novembra 2017

Tvorba Ondreja Zimku reprezentuje slovenskú kultúru a ducha



Na archívnej snímke Ondrej Zimka pri svojich dielach.



Zdieľať
Na archívnej snímke Ondrej Zimka pri svojich dielach. Foto: TASR/Milan Kapusta
Turzovka/Bratislava 29. novembra (TASR) - Maliar, grafik, ilustrátor a karikaturista Ondrej Zimka sa dnes dožíva životného jubilea 80 rokov.


Jeho tvorbe je vlastná poetická štylizácia kresby, výrazný kolor a komické motívy – prostriedky evokujúce insitné umenie, v ktorom sa strieda dramatické napätie s poéziou. Ondrej Zimka patrí medzi zakladateľov Spolku výtvarníkov Slovenska.

Narodil sa 29. novembra 1937 v Turzovke. Detstvo a mladosť strávil na Kysuciach, obklopený nádhernou prírodou, nezabudnuteľnými zážitkami, ľuďmi a príbehmi, ktoré mali pre jeho tvorbu podnetný vplyv. Silná väzba na domovský kraj tvorila východisko Zimkovej originálnej výtvarnej epiky a poetiky, nevyčerpateľný zdroj nápadov. Možno práve preto je jeho výtvarný prejav svojbytný a slobodný, nezávislý od rôznych dobových trendov, čoho dôkazom sú jeho obrazy, ilustrácie, karikatúry, plagáty, animované filmy i art protisy. Témy, ktoré ho oslovujú, nachádza aj vo svetovej literatúre, výtvarnom umení, v starovekých mýtoch a legendách či kultúrach.

Ondrej Zimka absolvoval Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave v roku 1964 v odbore užitá grafika u profesorov Petra Matejku a Juraja Chovana. Po ukončení štúdia na VŠVU ostal pôsobiť v hlavnom meste, citové väzby a spomienky na rodný kraj v ňom však naďalej intenzívne rezonovali. Vo svojich maľbách na drevo stvárňoval nevšedné príbehy v podobe poeticko-epického vizuálneho rozprávačstva. Využíval nielen prirodzenú krásu a vlastnosti prírodného materiálu, ale aj jeho nedostatky - pukliny, sluky, diery, nerovnosti, ktoré bezprostredne zakomponuje do namaľovaného obrazu.

Veľmi sugestívnou je výtvarníkova ilustrátorská tvorba, kde rozvíja svoju bohatú predstavivosť. Zimka sa tvorbou v tejto oblasti radí k popredným slovenským ilustrátorom, najmä detskej knihy. Svoju všestrannosť však uplatnil aj v časopiseckej a plagátovej tvorbe, karikatúre, v kreslenom filme, plastike a voľnej a monumentálnej maľbe na drevo.

Ako výtvarník a scenárista debutoval filmom o Mydlovej bubline. Medzi jeho najvýznamnejšie výtvarné práce v animovaných filmoch patria filmy O Ďurovi a šťastí, Babka Ježibabka, Tri barančeky. Ako autor námetov a výtvarník spolupracoval na viacerých seriálových televíznych večerníčkoch - napríklad Žabka plačka, Širokáň, Dlháň, Bystráň. Je tiež autorom výtvarných predlôh k filmom Africké rozprávky podľa rovnomennej knižnej predlohy Ľuda Ondrejova a Rozprávky o drevenom tatovi podľa rovnomennej knihy Tomáša Janovica, ktorému ilustroval aj knižky Drevený tato a Drevený tato a jeho rozprávkové varechy.

Ilustroval viac ako sto kníh pre deti, usporiadal vyše dvesto výstav doma a v zahraničí. Za svoju ilustračnú tvorbu získal prestížne ceny. Umelec dvakrát získal plaketu na Bienále ilustrácií Bratislava. Od roku 1982 je nositeľom Ceny Ľudovíta Fullu. V roku 1998 mu udelili štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Cenu za rok 2011 za mimoriadne rozsiahly a kreatívny prínos do viacerých oblastí slovenského umenia druhej polovice 20. storočia udelila akademickému maliarovi Ondrejovi Zimkovi v októbri 2011 Rada Fondu výtvarných umení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chyba v operačnom systém MacOS umožňuje neoprávnený zásah do počítača
<< predchádzajúci článok
Najľudnatejšie mesto Afriky sa chce stať metropolou umenia a dizajnu