Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. februára 2021

Túžite po večnom živote a vitalite? Štúdie hovoria, že vám v tom pomôžu črevné parazity



Evolúcia spôsobila, že sa ľudské telo, ako aj jeho okolité prostredie adaptovali, v snahe zlepšiť úroveň zdravia a dosiahnuť dlhovekosť.



Zdieľať
Túžite po večnom živote a vitalite? Štúdie hovoria, že vám v tom pomôžu črevné parazity

Najžiarivejším príkladom je rastúci dôraz na hygienu, ktorý bol účinný v boji proti parazitom spôsobujúcim rôzne choroby.

Tieto zmeny boli zásadné, o čom svedčí vyššia priemerná dĺžka života a nižšia miera chorôb v určitých regiónoch sveta. Parazity však s ľudmi zdieľajú spoločnú históriu a je pravdepodobné, že ľudská imunitná funkcia sa vyvinula práve v súvislosti s parazitickými mechanizmami.

Starí priatelia

Podstatou hypotézy nazvanej „starí priatelia“ je, že paraziti boli niečo ako starí priatelia ľudského tela, ktorí pomáhali, takže ich „nedostatok“ vedie k vyššej prevalencii alergických reakcií, autoimunitných stavov a možno aj chronických zápalov.

Práve zápaly prispievajú k niekoľkým ochoreniam súvisiacim s vekom, ako sú napríklad demencia, rakovina, osteoporóza či srdcové choroby. Jedna nedávna štúdia tiež ukazuje, že chronický zápal môže tiež zhoršiť príznaky COVID-19.

Aj preto sa Bruce Zhang a dokotor David Gems z The University College London rozhodli analyzovať viaceré štúdie s cieľom preskúmať použitie parazitických červov pri stavoch spojených so zápalom. Ich článok je uverejnený v odbornom magazíne eLife.

Užitočné hlísty

Zamerali sa na špecifickú skupinu parazitických červov nazývaných helminty alebo ľudovo povedané hlísty. Tieto črevné parazity žijú vo vnútri hostiteľských organizmov, napríklad v ľudských telách, a využívajú ich imunitné reakcie na to, aby prežili.

Vedci spájajú pokles helmintov aj s viacerými inými zápalovými stavmi, ako sú napríklad astma, ekzémy, roztrúsená skleróza, reumatoidná artritída, zápalové ochorenia čriev a cukrovka 1. typu. Prirodzená aj „umelá“ liečba parazitmi proti nim funguje.

Už vroku 1976 výskumník J. A. Turton publikoval štúdiu, v ktorej vysvetlil, že svojpomocná infekcia červami znížila závažnosť jeho alergií. Novšia štúdiu, ktorej autorom je kanadský vedec Marc Charabati z Montrealskej univerzity, dokázala to isté u myší so sklerózou multiplex.

Molekulárna úroveň

Hlavnou charakteristikou zápalu je neustále zvyšovanie prozápalových proteínov v krvi. Viaceré experimenty ukázali, že helmintová infekcia môže potlačiť hladiny takýchto prozápalových proteínov.

Naopak, podávanie antihelmintických liekov zápalovú reakciu zvyšuje. Avšak tak ako pri každej terapii, aj keď môže byť priame podávanie parazitov prospešné, môže tiež spôsobiť nežiaduce infekcie.

Alternatívou je využitie molekulárnych zložiek helmintových mechanizmov, ktoré vyskúšala britská vedkyňa Jenny Croweová so svojím tímom z University of Glasgow na myšiach s vysokokalorickou „diétou“.
Rýchlosť starnutia

Experiment s proteínom nazvaným ES-62 dokázal, že táto protizápalová molekula pochádzajúca zo sekrécie parazitov jednak zabránila degradácii črevnej bariéry, ako aj zväčšeniu tukového tkaniva, čo sú mechanizmy, ktoré prispievajú k zápalu.

Myšiam sa tiež predĺžila dĺžka života o 12 percent, čo naznačuje, že ES-62 bol schopný potlačiť zápaly a obmedziť rýchlosť starnutia. Ďalšie štúdie naznačili účinnosť hlíst a ich výlučkov pri ochrane pred reumatoidnou artritídou, aterosklerózou a cukrovkou 2. typu.

Existujú aj určité dôkazy, ktoré poukazujú na helmintoterapiu v súvislosti s rakovinou. Niekoľko štúdií na myšiach preukázalo, že pásomnice zabránili vzniku nádorov hrubého čreva. Autori však tiež konštatujú, že niektoré červy môžu rakovinu zase spôsobiť.

Prevencia alebo liečba?

Aj keď tieto štúdie nepotvrdzujú, že hlísty môžu priamo znižovať zápal, dokazujú schopnosť hlíst chrániť sa pred procesmi, ktoré k tomu nakoniec vedú. Zhang a Gems však na mnohé dôležité otázky týkajúce sa helmintoterapie odpovede nemajú.

Nie je napríklad jasné, aký je optimálny vek na uplatnenie takejto terapie, či by helmintová terapia pôsobila iba preventívne alebo by mohla zvrátiť existujúce príznaky choroby.

„Po úspechoch v minulom storočí a odstraňovaní helmintových infekcií sa zdá byť vhodný čas na ďalšie preskúmanie ich možných výhod, najmä pre našu starnúcu populáciu, hoci to môže znieť čudne,“ uviedol na záver doktor Gems.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príbeh odvahy a lásky na motívy skutočných udalostí
<< predchádzajúci článok
Zverejnili nominácie na hudobné ceny Radio_Head Awards, poslucháči a novinári sa skoro úplne zhodli