Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2015

Tusk a Juncker zasielajú spoločný list do všetkých členských krajín EÚ



Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk



Zdieľať
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker (vľavo) a predseda Európskej rady Donald Tusk Foto: TASR
Brusel 30. októbra (TASR) - Komplexnú informáciu o prístupe a doteraz prijatých opatreniach na riešenie migračnej krízy, ako aj výzvu všetkým členským krajinám Európskej únie, aby splnili svoje skoršie záväzky a realizovali v minulosti prijaté opatrenia, mal obsahovať list, ktorý sa dnes do všetkých členských štátov EÚ chystali rozoslať predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Informovala o tom agentúra MTI.


Európska komisia (EK) paralelne s tým prisľúbila, že odteraz s dennou periodicitou bude zverejňovať údaje o plnení záväzkov jednotlivými členskými štátmi a miere realizácie aspektov tzv. Európskeho migračného harmonogramu zverejneného v máji.

EK pripomenula, že v septembri sa rozhodlo aj o opatreniach, ktoré treba prijať prioritne - podľa možností v priebehu šiestich mesiacov, a že o ich podpore ubezpečila aj Európska rada.

Grémium, ktorému predsedá Jean-Claude Juncker, zverejnilo, koľko finančných prostriedkov prisľúbili členské krajiny od 23. septembra do osobitého fondu pre Afriku a Sýriu, respektíve koľko ponúkli v podobe humanitárnej pomoci pre Svetový program výživy, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) alebo v iných formách.

Zo zverejnených údajov vyplýva, že z očakávaných 5,6 miliardy eur tvorí bruselský rozpočet 2,8 miliardy. Členské štáty ponúkli 515 miliónov eur, pričom najštedrejšie prísľuby prišli z Berlína, Londýna a Paríža. Chýba však oveľa viac ako dve miliardy eur.

EK zverejnila aj aktualizované údaje o relokácii migrantov. Vyplýva z nich, že zo 160.000 utečencov, ktorých treba v priebehu dvoch rokov premiestniť z Grécka, Talianska a táborov mimo územia EÚ, sa doteraz podarilo premiestniť iba 86 osôb do Fínska a Švédska. Záchytné centrá, respektíve príbytky pre utečencov zriadili už v polovici členských krajín, a to v celkovom počte 1375.

Z údajov o vrátených žiadateľoch o azyl, ktorí nesplňali podmienky hostiteľskej krajiny, vyplýva, že Taliansko vrátilo v októbri do Egypta a Tuniska 153 ľudí, z Grécka nevrátili nikoho. Viacero členských štátov vrátilo do krajín pôvodu prostredníctvom agentúry Frontex 569 osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Islamského duchovného odsúdili za schvaľovanie útoku na Charlie Hebdo
<< predchádzajúci článok
Poľský súd zamietol žiadosť USA o vydanie režiséra Polanského