Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

29. októbra 2006

Turnaj ITF Ritro Slovak Open - Cibulková vo finále



Slovenská tenistka Dominika Cibulková v sobotu na turnaji ITF Ritro Slovak Open (dotácia 75 000 USD, tvrdý povrch Premier Court v hale), ktorý sa hrá v Sibamac aréne NTC v Bratislave, postúpila do ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková v sobotu na turnaji ITF Ritro Slovak Open (dotácia 75 000 USD, tvrdý povrch Premier Court v hale), ktorý sa hrá v Sibamac aréne NTC v Bratislave, postúpila do nedeľňajšieho finále dvojhry (od 14.00 h, priamy prenos na STV2) proti nemeckej kvalifikantke Kristine Barroisovej, hoci v sobotňajšom semifinále prehrávala už 4:6 a 1:4 s dvoma brejkami. S voľnou kartou na tomto podujatí účinkujúca fedcupová reprezentantka však pred približne 700 divákmi v prvom vzájomnom zápase s oveľa skúsenejšou Meilen Tuovou (aktuálne 92. na rebríčku WTA Tour) napokon uspela, keď dvadsaťosemročná Američanka po 125 minútach odstúpila pre zranenie chrbta za stavu 4:6, 7:5, 3:1 pre domácu hráčku. Barroisová (144.) v úvodnom sobotňajšom semifinále zdolala Švajčiarku Emmanuelle Gagliardiovú (127.) takisto za 125 minút 6:4, 7:5 a od soboty 21. októbra ťahá na týchto 9. medzinárodných majstrovstvách SR sériu siedmich víťazných duelov. Vo finále turnaja s 13 členkami hornej svetovej stovky rebríčka v "pavúku" teda bude hrať držiteľka voľnej karty proti kvalifikantke a už v semifinále nebola ani jedna nasadená hráčka.

Ešte len sedemnásťročná Bratislavčanka Cibulková, 227. v počítačovom poradí, postupom do finále dosiahla najväčší úspech svojej začínajúcej sa kariéry - dosiaľ bola na okruhu ITF dvakrát v rozhodujúcom zápase na turnaji s dotáciou 50 000 USD. V americkom Charlottesville v máji 2006 na finále proti hostiteľke Laure Granvilleovej pre zdravotné problémy nenastúpila a v talianskom Rimini v auguste 2006 takisto na antuke podľahla Chorvátke Sanji Ančičovej 6:7 (6), 6:3, 3:6.
Ako je známe, v piatkovom štvrťfinále sa Cibulková ozdobila skalpom Bulharky Cvetany Pironkovovej (64.). Takto vysoko postavenú hráčku ešte nezdolala a proti Tuovej vo svojom šiestom súboji s niektorou členkou top 100 triumfovala piatykrát, čo je pozoruhodná úspešnosť. Zásluhou zisku minimálne 46 renkingových bodov (víťazka si pripíše až 65 bodov) sa zverenkyňa Petra Hrunčáka, ktorá s tenisom začínala v Piešťanoch, takmer určite v pondelok 30. októbra premiérovo objaví v hornej svetovej dvojstovke, podľa predbežných prepočtov dokonca možno okolo 180. miesta.
Niekdajšiu svetovú tridsaťšestku Tuovú aj pri jej predchádzjúcich dvoch zavítaniach do Bratislavy ešte na úrovni WTA Tour vyradili domáce tenistky: v roku 2001 v 2. kole Ľudmila Cervanová a v roku 2002 v 1. kole Eva Fislová (skrečom v druhom sete, takže história sa zopakovala). Víťazka jedného turnaja z hlavného okruhu WTA (2001 Auckland) a držiteľka štyroch trofejí na úrovni ITF čaká na finálovú účasť od novembra 2003 (Pittsburgh).

CIBULKOVÁ SA DOSTALA ZO STAVU 4:6 A 1:4 S DVOMA BREJKAMI
V súboji Cibulkovej s Tuovou sa sedem z desiatich gemov v prvom sete skončilo brejkom a v deviatich sa na ukazovateli skóre aspoň raz vyskytla nevýhoda. Pri takto neutrasenom "hojdačkovom" vývoji rozhodovali skúsenosti, ktoré jednoznačne stáli na konte len 163 cm merajúcej, a predsa od súperky (161 cm) vyššej Američanky. Juniorka viedla 2:0 i 4:2, ale dvakrát stratila svoje podanie na nulu a pri potvrdzovaní v siedmej hre získala len jeden fiftín za stavu 0:40. Behavá Tuová, ktorá nenápadne držala tempo výmen vo svoje réžii, síce o čosi viac kazila, častejšie však produkovala aj víťazné údery, dokázala zabrať v kľúčových okamihoch a nepustila dravú domácu hráčku do sústredenejšieho náporu. Američanka, ktorá sa v júni 2006 dostala do semifinále turnaja z okruhu WTA na tráve v Birminghame, si pripísala šesť gemov v sérii a z 2:4 otočila na 6:4, 2:0. Osemfinálová premožiteľka Martiny Suchej brejkla víťazku vlaňajšieho turnaja ITF v portugalskom Amarante (dotácia 10 000 USD) aj v piatom geme (4:1) a na sympatické vzopätie Slovenky (4:4), ktorá nepoľavovala v bojovnosti, odpovedala v kľúčovej deviatej hre. Pomohli jej dve dvojchyby mladej súperky a tzv. prasiatko. Rodáčka z kalifornskej Tarzany teda podávala na víťazstvo, ale zaváhala, nedostala sa ani k mečbalu a napokon stratila celý druhý set pomerom 5:7. Na začiatku rozhodujúceho dejstva si obe hráčky držali podanie. Američanka si však za stavu 1:2 pred vlastným servovaním vyžiadala ošetrenie chrbta a boku. Následne aj tak inkasovala brejk na 1:3, keď zjavne ubrala z razancie, a náhle podala súperke i rozhodkyni ruku na znak odstúpenia.

GAGLIARDIOVÁ PRIŠLA O HASSELT I PRVÉ FINÁLE OD OKTÓBRA 2001
Barroisová, ktorá má na konte okrúhlych 10 singlových titulov z úrovne ITF (tento rok vo februári najprv francúzsky Belfort a potom domáci Biberach), najvyššie však s dotáciou 25 000 USD, v sedem minút trvajúcom úvodnom geme prvého semifinále proti favorizovanej Gagliardiovej (premiérový vzájomný duel) premrhala štyri brejkbaly. Do vedenia sa dostala až víťazným bekhendom popri čiare v tretej hre. Sama potom odvrátila dve hrozby straty podania a za 28 minút zvýšila na 3:1. O 12 cm nižšia a 12 kg ľahšia Gagliardiová, niekdajšia 42. hráčka v renkingu, však dokázala otočiť na 4:3. Znova sa - ako vo štvrťfinále proti Jekaterine Byčkovovej - opierala o defenzívnu taktiku, ale skúsenosti tentokrát napokon nedokázala podložiť dostatočnou úderovou istotou a energickosťou. Proti aktívnej Nemke jej v koncovke prvého dejstva často chýbal krok-dva či viac odvahy. Tridsaťročná rodáčka zo Ženevy, ktorá premiérovo zavítala do Bratislavy už v septembri 1996, znova neudržala svoj servis v kritickom deviatom geme a súperka potom za 57 minút premenila druhý setbal.
Švajčiarka zareagovala na nepriaznivý vývoj zlomením rakety a v druhom sete spočiatku pôsobila odovzdane. Skvostný forhendový return zabezpečil outsiderke povzbudzujúce vedenie 1:0, bez straty fiftínu ho zvýraznila a využitím piateho brejkbalu v treťom geme odskočila na 3:0. Súperka znížila na 2:3 a nevyužila v šiestom geme tri brejkbaly, rovnaký počet však mala k dispozícii za ultimatívneho stavu 4:5 a vtedy sa presadila.
Gagliardiová sa už-už vracala naplno do zápasu, keď v jedenástej hre urobila dve dvojchyby v rade a pomohla tým Barroisovej dotiahnuť zápas do víťazného konca. Najstaršia z kvarteta semifinalistiek pritom zotrvaním v NTC až do víkendu stratila šancu zúčastniť sa na sobotňajšom 1. kole kvalifikácie dvojhry na turnaji WTA Tour Gaz de France Stars (dotácia 175 000 USD, tvrdý povrch v hale) v belgickom Hasselte. Na prienik do akéhokoľvek finále čaká už od októbra 2001, keď vyhrala podujatie ITF v americkom Largu. Barroisová sa v roku 2006 päťkrát objavila v 1. kole hlavnej súťaže na okruhu WTA a ani raz neuspela.

FINÁLE ŠTVORHRY: JANSOVÁ, ROSOLSKÁ - HRADECKÁ, PAŠTIKOVÁ
V druhom semifinále štvorhry, ktoré otváralo sobotňajší program, štvrté nasadené Poľky Klaudia Jansová a Alicja Rosolská hladko zdolali gruzínsko-nemecký pár Margalita Čachnašviliová, Vanessa Henkeová 6:3, 6:0. Aj Henkeová mala rovnako ako Gagliardiová hrať kvalifikáciu v Hasselte. Jansová s Rosolskou nastúpia v nedeľu na finále štvorhry (po singlovom rozhodujúcom zápase približne po 16.00 h) proti druhej nasadenej českej dvojici Lucie Hradecká, Michaela Paštiková, ktorá sa do finále dostala už v piatok.

Výsledkový súhrn - sobota:

Dvojhra - semifinále:
Dominika Cibulková (SR) - Meilen Tuová (USA) 4:6, 7:5, 3:1 za 125 minút - skreč, Tuová odstúpila pre zranenie chrbta
Kristina Barroisová (Nem.) - Emmanuelle Gagliardiová (Švajč.) 6:4, 7:5 za 125 minút

Štvorhra - semifinále:
Klaudia Jansová, Alicja Rosolská (4-Poľ.) - Margalita Čachnašviliová, Vanessa Henkeová (Gruz./Nem.) 6:3, 6:0

Hlas Dominiky Cibulkovej po postupe do finále: "Je to úplne, úplne super! Akoby som však v tejto chvíli ešte stále bola na dvorci a podávala za stavu 3:1 v rozhodujúcom sete. Videla som už veľa takýchto zvratov a aj sama som ich zopár zažila v môj prospech i neprospech. Veľmi ma prekvapilo, že Tuová odstúpila. Vôbec som dovtedy nepostrehla, že by mala zdravotné problémy. Ošetrenie som považovala iba za súčasť jej taktiky. Škoda, že som postúpila aj zásluhou indispozície súperky, ale na druhej strane: šport je taký. Aspoň som si ušetrila nejaké sily pred nedeľňajším finále. Myslím si, že nervóznejšia ako pred prvým kolom nebudem. Už naozaj nemám čo stratiť. Za stavu 0:1 na sety a 1:4 s dvoma brejkami proti mne som si len opakovala, že musím hrať to, čo som si predsavzala po prvom sete - neposielať údery stereotypne do kríža, ale spestrovať to aj popri čiare a do protipohybu, meniť tempo. V piatok ma po štvrťfinále s Pironkovovou trochu pobolievali slabiny, ale večer sme to
s realizačným tímom dali do poriadku. Moju finálovú súperku Barroisovú som videla hrať proti turnajovej jednotke Šafářovej. Predvádza taký nepríjemný tenis mužského typu s rezanými údermi a dostatkom prehľadu. Vari sa na nej prejaví, že tu v Bratislave už absolvovala sedem zápasov. Atmosféra aj dnes bol skvelá a ja dúfam, že ma v nedeľu príde povzbudiť čo najviac ľudí."

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Loebov majstrovský hetrik
<< predchádzajúci článok
Turnaj ITF Ritro Slovak Open - Cibulková vo finále