Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. marca 2017

Turistov lákajú do Veľkých Draviec najmä vodná nádrž či náučný chodník



Na snímke vjazd do obce Veľké Dravce v okrese Lučenec dňa 17. marca 2017.



Zdieľať
Na snímke vjazd do obce Veľké Dravce v okrese Lučenec dňa 17. marca 2017. Foto: TASR - Branislav Caban
Veľké Dravce 18. marca (TASR) – Vodná nádrž a náučný chodník na vrch Veľký Bučeň patria medzi hlavné zaujímavosti, ktoré turistom ponúka obec Veľké Dravce v okrese Lučenec. Ako TASR informovala starostka Viera Rubintová, obidve atrakcie sa dajú absolvovať naraz, keďže chodník vedie priamo popri nádrži.


Na jeho trase je nainštalovaných päť informačných tabúľ. Týkajú sa napríklad histórie obce či rastlín a živočíchoch v okolí. Nie je to príliš náročná trasa, dá sa zvládnuť približne za dve a pol hodiny,“ priblížila starostka.

Vodná nádrž, ktorá sa nazýva takisto Veľké Dravce, v súčasnosti slúži predovšetkým ako rybársky revír. „Je to úžasné miesto na oddych, ktoré je nádherné hlavne večer, pri zapadajúcom slnku. Kedysi sa tam ľudia chodievali i kúpať, napríklad môj syn sa tam naučil plávať. Dnes už chodia menej a nádrž tak využívajú hlavne rybári,“ načrtla Rubintová, podľa ktorej vodná plocha patrí do katastra susedných Nových Honov, hoci je priamo pri Veľkých Dravciach. „Kataster je v tomto smere trochu nešťastne vytýčený. Zisťovali sme, či by sa s tým nedalo niečo urobiť, ale bohužiaľ, nedá sa to zmeniť,“ doplnila.

Samospráva sa podľa nej snaží propagovať Veľké Dravce i spoluprácou s ďalšími obcami, ktoré majú v názve slovo Daróc, keďže názov dediny je v maďarčine Nagydaróc. „Sme v skupine 13 obcí zo Slovenska, Maďarska, Chorvátska a Rumunska. Doteraz sme zorganizovali sedem stretnutí a pomaly by už bol rad aj na nás, aby sa jedno z ďalších stretnutí realizovalo v našej obci. Snažíme sa preto získať na tento účel financie,“ uzavrela Rubintová.

Problémami obce sú hlavne nezamestnanosť, doprava a infraštruktúra

Nedostatok pracovných príležitostí, niektoré aspekty dopravy a zlý stav určitých cestných komunikácií. To sú podľa starostky obce Veľké Dravce Viery Rubintovej hlavné problémy, ktoré trápia obyvateľov tejto dediny v okrese Lučenec.

Máme šťastie, že u nás sídli veľká firma Agro CS Slovakia, ktorá zamestnáva do 20 ľudí priamo z obce. V našom katastri sa nachádza i kameňolom a funguje tu aj firma Alkat, ktorá sa zameriava na drevovýrobu,“ vymenovala starostka najväčších zamestnávateľov v obci. Ďalší obyvatelia dochádzajú podľa jej slov za prácou do neďalekého Fiľakova, Lučenca a Rimavskej Soboty.

Napriek prítomnosti viacerých zamestnávateľov však podľa nej zostáva nezamestnanosť najväčším problémom obce. „Od toho sa odvíjajú aj všetky problémy v rodinách. Keď sú obidvaja rodičia nezamestnaní, tak rodina má neraz až existenčné problémy,“ uviedla Rubintová s tým, že by uvítali viac pracovných príležitostí a s lepším finančným ohodnotením. „Pretože mnohokrát, ak tu aj je práca, tak nie je dostatočne zaplatená,“ dodala.

Za ďalší problém považuje starostka stav niektorých ciest, pričom v najhoršom stave je podľa nej komunikácia smerom na Pršu pri Fiľakove. „Tam by bola potrebná kompletná rekonštrukcia, nestačí už len opravovať výtlky. Je to o to dôležitejšie, že touto cestou dochádzajú mnohí naši občania do Fiľakova za prácou,“ priblížila Rubintová. Medzi pozitíva však zaraďuje vlaňajšiu opravu časti cesty smerom na Husinú či ďalšiu rekonštrukciu tejto komunikácie, ktorú zrealizoval Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v roku 2013.

Podľa slov hovorkyne BBSK Michaely Piliarovej je úsek cesty III/2669 Buzitka – Veľké Dravce navrhnutý do zoznamu rekonštrukcií ciest II. a III. triedy v roku 2017. „Uvedený úsek je v nevyhovujúcom stave, teda v štvrtom stupni z päťdielnej škály,“ konkretizovala hovorkyňa s tým, rekonštrukcie úsekov ciest závisia, okrem ich stavebno-technického stavu aj od finančných možností kraja.

Samospráva sa aktívne zapája do projektových výziev

Projektové výzvy a granty sú pre samosprávu Veľkých Draviec v okrese Lučenec dôležitým zdrojom financií na zlepšovanie vybavenosti obce. Podľa starostky sa snažia zapájať do čo najväčšieho počtu výziev, pretože zo svojho rozpočtu si nemôžu dovoliť realizovať projekty väčšieho charakteru.

Vlani sme podávali štyri projekty cez Program rozvoja vidieka SR. Boli zamerané na výstavbu chodníka v obci smerom na Husinú, revitalizáciu parku v centre obce, rekonštrukciu domu smútku a výstavbu detského ihriska pri obecnom úrade. Bohužiaľ, v súčasnosti sú všetky výzvy cez tento program zastavené,“ konštatovala Viera Rubintová, podľa ktorej im boli dva projekty vrátené, keďže príslušná výzva bola zrušená.

V ďalších dvoch prípadoch čakáme na výsledok,“ dodala s tým, že zo súčasného stavu je sklamaná, pretože samospráva na príprave týchto projektov pracovala približne rok a investovala do nich veľa energie a financií.

Jedným z úspešných vlaňajších projektov bola podľa jej slov výstavba multifunkčného ihriska, na ktoré získali dotáciu z Úradu vlády SR. „Samozrejme, museli sme prispieť aj z vlastných prostriedkov a pri realizácii nám veľmi pomohli tiež dve najväčšie miestne firmy,“ doplnila Rubintová.

Vlani sa samospráve v rámci pozemkových úprav podarilo získať tiež dotáciu na vybudovanie troch poľných ciest. „S prácami sme začali vlani a dokončíme ich tento rok. Časť bude asfaltová a ďalšia časť bude tvorená spevnenou cestou,“ načrtla starostka, podľa ktorej sú tieto cesty dôležité pre miestnych poľnohospodárov.

V súčasnosti v obci realizujú projekt obnovy budovy miestnej školy. „V roku 2014 sme z ministerstva školstva dostali dotáciu na odstránenie havarijného stavu, vďaka ktorej sme kompletne opravili strechu, vymenili okná a zateplili fasádu. Momentálne pracujeme na oprave sociálnych zariadení a výmene vodovodného potrubia. Ideme ešte vymeniť podlahy vo všetkých triedach,“ konkretizovala Rubintová, podľa ktorej by práce mali byť ukončené do niekoľkých týždňov.

V blízkej budúcnosti by sa prostredníctvom projektu radi zamerali na obnovu rozľahlej budovy obecného úradu, v ktorej sídli i pošta, komunitné centrum, pracovisko terénnej sociálnej práce a jej súčasťou je i kultúrny dom. „Aktuálne vybavujeme všetky potrebné dokumenty, keďže cez Operačný program Kvalita životného prostredia vyšla výzva na zlepšenie energetickej efektívnosti administratívnych budov. Podali sme tiež výzvu cez Environmentálny fond na zateplenie a stavebné úpravy budovy materskej školy,“ priblížila starostka.

Ďalším z plánov do budúcnosti je výstavba vodovodu a kanalizácie, ktoré v obci chýbajú a ich realizácia je nad možnosti obecného rozpočtu. „Máme pripravený kompletný projekt aj so stavebným povolením a plánovaným rozpočtom 1,4 milióna eur. Všetky výzvy sa však zatiaľ týkali len obcí nad 2000 obyvateľov a my sme podstatne menší,“ zakončila Rubintová.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež František navštívi koncom apríla Egypt
<< predchádzajúci článok
R.SULÍK: SaS je za zrušenie Mečiarových amnestií