Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. marca 2010

Turecký veľvyslanec v USA sa musí vrátiť do Ankary



Turecko si vo štvrtok v reakcii na odsúdenie "genocídy" Arménov zahraničným výborom americkej Snemovne reprezentantov povolalo svojho veľvyslanca v Spojených ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA, AP

ANKARA 4. marca (WEBNOVINY) - Turecko si vo štvrtok v reakcii na odsúdenie "genocídy" Arménov zahraničným výborom americkej Snemovne reprezentantov povolalo svojho veľvyslanca v Spojených štátoch späť do Ankary. Nad štvrtkovou rezolúciu dolnej komory amerického parlamentu, v ktorej kongresmani hovoria v prípade vrážd Arménov osmanskými Turkami o "genocíde", zároveň Ankara vyjadrila "znepokojenie".

"Odsudzujeme túto rezolúciu, ktorá obviňuje turecký národ zo zločinu, ktorý nespáchal," uviedla vláda v oficiálnom stanovisku. "V súvislosti s týmto vývojom sme si nášho veľvyslanca vo Washingtone Namika Tana zavolali do Ankary na konzultácie," dodáva kabinet. Stanovisko americkej snemovne odsúdil aj prezident Abdullah Gül, myslí si však, že tento krok "nemá v očiach tureckého ľudu žiadnu hodnotu".

Zahraničný výbor Snemovne reprezentantov vo štvrtok najtesnejšou väčšinou schválil rezolúciu, ktorá označuje vraždenie Arménov v rokoch 1915 až 1918 za genocídu. Poslanci tak ignorovali výzvy administratívy prezidenta Baracka Obamu a tureckých vládnych predstaviteľov, aby v záujme zlepšujúcich sa turecko-arménskych vzťahov od prijatia dokumentu ustúpili. Výbor však nakoniec pomerom hlasov 23 ku 22 symbolickú rezolúciu označujúcu zabíjanie Arménov v Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny za genocídu schválil a spôsobil tak, že o nej bude musieť hlasovať aj samotná Snemovňa reprezentantov.

Arménsko a Turecko majú zásadne odlišný pohľad na vraždenie Arménov. Podľa arménskych historikov vyvraždila Osmanská ríša v čase, keď sa rozpadávala, 1,5 milióna Arménov. Turecko toto označenie naopak odmieta a hovorí o 300 až 500 tisíc arménskych obetiach, no zároveň aj o minimálne rovnakom počte mŕtvych Turkov. Tí sa podľa niektorých tureckých historikov stali obeťami bojov po tom, ako Arméni začali ozbrojený boj za nezávislosť a podporili inváziu ruských jednotiek do krajiny. Ich vyvraždenie uznalo do dnešného dňa za genocídu 20 krajín sveta.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hromadné prepúšťanie ohrozuje 16 582 ľudí
<< predchádzajúci článok
Predstavenstvo ĽS-HZDS odobrí kandidátku do volieb