Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. marca 2017

Turecký minister spravodlivosti o Nemecku: Čo je to za demokraciu?



Bekir Bozdag, archívne foto.



Zdieľať
Bekir Bozdag, archívne foto. Foto: TASR/AP
Štrasburg/Berlín 2. marca (TASR) - Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag, ktorému predstavitelia nemeckého mesta Gaggenau znemožnili na dnes večer plánované zhromaždenie na podporu kontroverzného referenda o posilnení právomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, odriekol v reakcii schôdzku s nemeckým rezortným kolegom Heikom Maasom. Jej dejiskom malo byť dnes večer mesto Karlsruhe.


Bozdag sa počas návštevy Štrasburgu nechal počuť, že sa neodkladne vracia do vlasti.

Člen tureckej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) ostro kritizoval postup nemeckej strany, ktorý označil za neprijateľný s tým, že ide o ignoráciu slobody prejavu a slobody zhromažďovania, a položil rečnícku otázku: "Čo je to za demokraciu?"

Napätie, ktoré charakterizuje nemecko-turecké vzťahy už niekoľko mesiacov, eskalovalo v ostatných dňoch v dôsledku uvalenia vyšetrovacej väzby na spravodajcu periodika Die Welt Deniza Yücela, novinára s dvojakým nemecko-tureckým občianstvom v krajine polmesiaca.

Práve Heiko Maas, ktorý chcel o kauze spomínaného novinára rokovať dnes večer s tureckým ministrom spravodlivosti, sa v stredu večer na straníckom podujatí sociálnych demokratov z SPD v spolkovej krajine Sársko nechal počuť, že situácia dospela do bodu, keď obdobie "tichých tónov musí skončiť".

Maas ešte na vysvetlenie dodal, že každému, kto by chcel v Nemecku vystúpiť s prejavom alebo robiť predvolebnú kampaň, by rád odkázal, že môže prísť do spolkovej republiky a využiť tamojšiu slobodu prejavu. Avšak iba za predpokladu, ak slobodu prejavu a slobodu tlače akceptuje vo vlastnej krajine rovnako ako to očakáva v Nemecku. Nemožno akceptovať, že novinári, umelci alebo sudcovia sú v Turecku jednoducho väznení na základe trúfalých podozrení z terorizmu, zdôraznil člen vlády kancelárky Angely Merkelovej.

Podľa jeho slov krajina, ktorá nedokáže garantovať hodnoty ako sloboda prejavu a sloboda tlače, sa nemôže nikdy stať členom Európskej únie.

Otáznik visí medzičasom aj nad vystúpením iného člena tureckej vlády, ministra hospodárstva Nihata Zeybekciho, pred krajanmi v Kolíne nad Rýnom. Tamojšia mestská štvrť podujatie plánované na nedeľu večer totiž zakázala, podľa informácií z Istanbulu by sa však míting mal uskutočniť na inom, nekonkretizovanom mieste v Kolíne nad Rýnom.

V Nemecku žijú tri milióny Turkov a v referende, ktoré sa uskutoční 16. apríla, je oprávnená hlasovať necelá polovica z nich.

Presviedčať krajanov žijúcich v Európe, aby v aprílovom referende podporili ústavné reformy schválené tureckým parlamentom, chce aj prezident Recep Tayyip Erdogan. V polovici februára to oznámil turecký premiér Binali Yildirim, ktorý vystúpil na predreferendovom mítingu v nemeckom meste Oberhausen.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Veľkom Krtíši prepadli rodinu, z domu ukradli tisíce eur
<< predchádzajúci článok
Exprezidenta Mubaraka oslobodili v kauze zabíjania demonštrantov