Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. marca 2010

TURECKO: Veľvyslankyňa sa vráti do Švédska



Turecké ministerstvo zahraničných vecí posiela svoju odvolanú veľvyslankyňu späť do Švédska. Ankara stiahla diplomatku zo Štokholmu začiatkom ...



Zdieľať
Zergün Korutürková

Foto: okey-property.com
ANKARA 25. marca (WEBNOVINY) - Turecké ministerstvo zahraničných vecí posiela svoju odvolanú veľvyslankyňu späť do Švédska. Ankara stiahla diplomatku zo Štokholmu začiatkom mesiaca po tom, ako švédsky parlament prijal symbolickú rezolúciu uznávajúcu vyvražďovanie Arménov Turkmi za genocídu. Podľa ministra zahraničných vecí Ahmeta Davutoglua je Turecko spokojné s vyhlásením švédskej vlády, ktorá parlamentnú rezolúciu nepodporila. Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt sa za túto rezolúcie Ankare ospravedlnil, čo jeho turecký partner Recep Tayyip Erdogan označil za "veľmi pozitívne".

Veľvyslankyňa Zergün Korutürková by mala pokračovať v diplomatickej misii koncom tohto, najneskôr začiatkom budúceho týždňa. Šéf tureckej diplomacie to uviedol v rozhovore pre tureckú televíznu stanicu CNN-Turecko v stredu večer. Ankara pre podobnú rezolúciu odvolala aj diplomata z Washingtonu.

Švédsky parlament 11. marca prijal symbolickú rezolúciu, podľa ktorej bolo zabíjanie Arménov osmanskými Turkmi počas prvej svetovej vojny genocídou. Vyvolal tak diplomatickú roztržku s Tureckom, ktoré je na podobné gestá zahraničných inštitúcií mimoriadne citlivé. Kontroverzná rezolúcia deklaruje, že "Švédsko uznáva genocídu Arménov v roku 1915" napriek tomu, že švédska vláda s ňou nesúhlasila. Turecko tento krok okamžite odsúdilo a povolalo svoju veľvyslankyňu v Štokholme na konzultácie do Ankary. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan navyše zrušil svoju návštevu Štokholmu, ktorú mal naplánovanú na budúci týždeň.

Švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt medzitým ubezpečil, že postoj jeho vlády podporujúcej vstup Turecka do Európskej únie "zostáva nezmenený". Opozičnú rezolúciu sa podarilo nečakane schváliť potom, ako ju podporili štyria rebelujúci poslanci konzervatívnej väčšiny. Návrh tak prešiel vďaka jedinému hlasu.

Arméni tvrdia, že Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Turecko a medzinárodné spoločenstvo žiadajú, aby uznali, že išlo o genocídu. Ankara však takéto označenie rozhodne odmieta. Tvrdí, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 300 000 Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.

SITA/AP/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
.týždeň medzi svetovými časopismi roka
<< predchádzajúci článok
Ashtonová predstavila rezort zahraničia EÚ