13. októbra 2014
Americké vojenské lietadlo let nad mešitou v Incirliku v Turecku Foto: TASR/APWashington 13. októbra (TASR) - Turecko umožní americkým a ďalším spojeneckým silám využívať svoje základne, vrátane kľúčového objektu 160 kilometrov od sýrskej hranice, na operácie proti militantom Islamského štátu (IS) v Sýrii a Iraku. S odvolaním sa na predstaviteľov amerického rezortu obrany o tom v nedeľu informovala agentúra AP.
Vláda USA nalieha na Turecko, aby sa vo väčšej miere zapojilo do boja proti extrémistom IS. Americký predstaviteľ v sobotu potvrdil, že Ankara súhlasila s výcvikom umiernených sýrskych povstalcov na tureckom území. Turecký vládny činiteľ v nedeľu upresnil, že by malo ísť o 4000 opozičných bojovníkov, ktorých preveria turecké spravodajské služby.
Americký minister obrany Chuck Hagel uviedol, že Spojené štáty chcú mať prístup na turecké letecké základne vrátane základne v meste Incirlik na juhu krajiny, z ktorých by podnikali nálety na ciele islamistickým militantov.
Uvedená základňa je súčasťou dohody, uviedli podľa AP zdroje z amerického rezortu obrany pod podmienkou anonymity. Rozhovory o tom, akými ďalšími spôsobmi by mohlo Turecko podporiť boj proti IS, pokračujú.
Hagel hovoril v nedeľu telefonicky s tureckým rezortným kolegom Ismetom Yilmazom a poďakoval sa mu za ochotu jeho krajiny pomôcť s bojom proti militantom IS.
Poradkyňa amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Susan Riceová predtým zdôraznila, že USA nežiadajú Turecko, aby vyslalo do Sýrie pozemné jednotky.
Turecko a ďalší spojenci USA zasa naliehajú na Washington v otázke vytvorenia bezletovej zóny v Sýrii a bezpečnej nárazníkovej zóny na sýrskej strane hranice s Tureckom.
Podľa Hagela americkí predstavitelia takúto možnosť "aktívne nezvažujú". Armáda USA odhaduje, že presadzovanie bezletovej zóny by si vyžiadalo stovky lietadiel a stálo miliardu dolárov mesačne, pričom by nebolo isté, že to zmení situáciu v sýrskej občianskej vojne.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR