Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. mája 2015

Turecko si pripomína druhé výročie mohutných protivládnych protestov



Turecko si pripomína druhé výročie mohutných protivládnych protestov. Na snímke karafiáty na znak úcty k obetiam. V nedeľu 31. mája 2015 v Istanbule.



Zdieľať
Turecko si pripomína druhé výročie mohutných protivládnych protestov. Na snímke karafiáty na znak úcty k obetiam. V nedeľu 31. mája 2015 v Istanbule. Foto: TASR/AP/Lefteris Pitarakis
Istanbul 31. mája (TASR) - Turecká polícia dnes v Istanbule zablokovala prístup k parku Gezi, čím znemožnila niekoľkým stovkám demonštrantov, aby si pripomenuli druhé výročie začiatku mohutnej vlny protivládnych protestov.


Demonštranti mali v rukách karafiáty a vykrikovali protivládne slogany. Vo vstupe na hlavné istanbulské námestie - Taksim, na ktorom sa nachádza aj park Gezi, im bránili tisíce policajtov. Uzavretých bolo aj niekoľko priľahlých ulíc, ako aj stanica metra Taksim. Pozemná hromadná doprava premávala po náhradných trasách.

Po tom, ako si vypočuli niekoľko príhovorov a položili kvety na cestu vedúcu k námestiu, sa demonštranti rozišli.

Pochod ulicami obchodnej ulice Istiklal zvolala platforma Taksim Solidarity zastrešujúca mimovládne organizácie kritické k režimu súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Na prelome mája a júna roku 2013 sa v Turecku konali série demonštrácií proti vláde, na ktorých sa zúčastnili státisíce ľudí odsudzujúcich najmä autokratický spôsob vládnutia vtedajšieho premiéra a súčasného prezidenta Erdogana a pokusy o islamizáciu verejného života. Rozbuškou pre protesty bol zámer vlády vyrúbať stromy v parku Gezi a postaviť tam nákupné centrum. Pokojná demonštrácia Istanbulčanov prerástla do celoštátnych protivládnych protestov, ktoré sprevádzali násilnosti a potýčky s políciou. O život prišlo najmenej 12 ľudí.

Na pamiatku obetí protivládnych protestov spred dvoch rokov namaľoval turecký maliar Haydar Özay veľkoplošnú maľbu s rozmermi 5x10 metrov, ktorú slávnostne odhalil v sobotu v Istanbule.

Keďže obraz nebolo možné vystaviť na námestí Taksim, Özay ho inštaloval v priestoroch komory tureckých stavebných inžinierov a architektov, ktorí sa pred dvoma rokmi tiež aktívne zapojili do protestov proti likvidácii parku Gezi.

Na Özayovom obraze je aj žena v červených šatách, ktorá sa stala symbolom protivládnych protestov, keď sa v médiách objavila jej fotografia nasnímaná v okamihu, keď na ňu policajt útočí paprikovým obranným sprejom. Nechýba ani 15-ročný Berkin Elvan, ktorý zomrel v marci 2014 po deviatich mesiacoch v kóme, do ktorej upadol v dôsledku zranenia hlavy plechovkou so slzotvorným plynom počas protivládnych protestov.

Özay v rozhovore s novinármi uviedol, že ľudia pred dvoma rokmi boli v dôsledku vládnej politiky pod takým tlakom, že došlo k "výbuchu kreativity", čo sa premietlo aj do vtipných sloganov nastriekaných na múry i murálnych malieb.

Po potlačení protivládnych protestov, za ktoré si turecké vedenie vyslúžilo kritiku Západu, Erdogan veľmi rýchlo posilnil svoje postavenie. Jeho Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) napriek vlne protestov v marci 2014 vyhrala voľby do miestnych rád a samotný Erdogan vlani v auguste zvíťazil v prezidentských voľbách.

V súlade s ústavou by sa Erdogan mal zo straníckej politiky ako prezident stiahnuť, ale jeho kritici tvrdia, že zohráva kľúčovú rolu v kampani AKP pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Turecku uskutočnia 7. júna. Erdogan má záujem na víťazstve AKP, pretože prostredníctvom poslancov tejto strany v parlamente chce presadiť posilnenie svojich prezidentských právomocí.

Veľkú šancu uspieť vo voľbách má aj prokurdská a ľavicová Ľudovodemokratická strana (HDP), ktorá chce v parlamente presadzovať aj požiadavky účastníkov predvlaňajších protivládnych protestov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V lesoparku Brezina je briez ako šafranu
<< predchádzajúci článok
Pri Moste Apollo objavili v Dunaji mŕtveho muža