Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. októbra 2019

Turecko násilne deportovalo utečencov do Sýrie, tvrdia mimovládky



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Istanbul 25. októbra (TASR) - Organizácie na ochranu ľudských práv v piatok obvinili Turecko z "násilného" deportovania utečencov do vojnou postihnutej Sýrie, ku ktorému dochádzalo celé mesiace pred tureckou vojenskou operáciu v susednej krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Turecko spustilo 9. októbra na severovýchode Sýrie ofenzívu. Jej cieľom bolo vytlačiť sily sýrskych Kurdov od tureckej hranice a vytvoriť v Sýrii 32 kilometrov širokú "bezpečnú zónu", kam mala Ankara v úmysle vrátiť približne 3,6 milióna sýrskych utečencov, o ktorých sa v súčasnosti na svojom území stará.

Organizácia Amnesty International (AI) v správe zverejnenej v piatok napísala, že jej pracovníci sa rozprávali s utečencami, podľa ktorých ich turecká polícia bitkami alebo vyhrážaním donútila podpísať dokumenty s vyhlásením, že žiadajú o návrat do Sýrie.

"V skutočnosti ich Turecko donútilo vrátiť sa do vojnovej zóny a vážne tým ohrozilo ich životy," uviedla AI. Dodala, že ľudí "k návratu primali ľsťou alebo ich k tomu donútili".

AI ostro skritizovala tvrdenia Turecka, že sýrski utečenci si sami zvolili návrat priamo do oblasti konfliktu, a označila ich za "nebezpečné a nečestné".

Aj organizácia Human Rights Watch (HRW) vydala v piatok vlastnú správu. Tvrdí v nej, že "desiatky Sýrčanov a možno oveľa viac" boli od januára do septembra 2019 svojvoľne zadržané a deportované do severnej Sýrie napriek tamojšiemu aktívneho konfliktu.

Amnesty odhadla, že nútené a násilné vysťahovanie sýrskych utečencov z posledných mesiacov sa zrejme týka stoviek ľudí.

HRW vo vyhlásení napísala, že utečencov odviedli do Sýrie po podpise formuláru, ktorý "si nesmeli prečítať", a že niektorých dokonca "nezákonne deportovali... do provincie Idlib, jednej z najnebezpečnejších oblastí v Sýrii".

Zdroj z tureckej diplomacie tieto obvinenia odmietol.

"Tvrdenia o 'nútenom návrate' alebo 'nalákaní podvodom' nie sú pravdivé," uviedol pre agentúru AFP zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

"Neprichádza do úvahy, aby niekoho prinútili podpísať dokument," dodal zdroj.

Turecko chce, aby utečencov vrátili "dobrovoľne, bezpečným a dôstojným spôsobom, a je presvedčené, že tento proces môže byť vykonaný v súlade s medzinárodným právom", povedal zdroj.

Turecko hostí najväčšiu komunitu sýrskych utečencov, viac ako 3,6 milióna. Z nich 500.000 sa nachádza v Istanbule, vyše 25.000 ich žije v krajine ilegálne, uvádzajú sýrske mimovládne organizácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na čerpacích staniciach Slovnaftu zavádzajú environmentálne opatrenia
<< predchádzajúci článok
Reforma nemocníc je v Smere-SD otvorená, väčšina opozície ju podporuje