Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2016

Turecká vláda chce posilniť právomoci prezidenta Erdogana



Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan



Zdieľať
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: TASR/AP


Istanbul 10. decembra (TASR) - Turecká vláda dnes predstavila návrh ústavy, ktorá poskytuje rozsiahle právomoci prezidentovi. Túto funkciu dlhodobo zastáva Recep Tayyip Erdogan a kritici varovali, že nová ústava oslabí kontroly a demokraciu.

Návrh ústavy predložil v Ankare predseda parlamentu, informovala televízia CNN-Türk, po záverečnom stretnutí na poslednú chvíľu vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) s vodcom ultrapravicovej Strany národnej akcie (MHP).

AKP potrebuje podporu poslancov MHP pri schvaľovaní návrhu v parlamente, ktoré sa očakáva začiatkom budúceho roka. Následne by o ňom mali v referende hlasovať voliči.

Návrh ústavy udeľuje prezidentovi rozsiahle výkonné právomoci vládnuť dekrétom a možnosť vymenúvať ministrov. Funkcia premiéra má byť zrušená.

Premiér Binali Yildirim naznačil, že súčasťou zmien je aj to, že prezident bude môcť byť členom politickej strany, čo by umožnilo Erdoganovi oficiálne sa vrátiť do čela AKP. Túto funkciu v súčasnosti zastáva premiér.

Úloha parlamentu má byť obmedzená na legislatívne záležitosti, nebude schvaľovať dokonca ani rozpočet. Na prehlasovanie prezidenta bude potrebná kvalifikovaná väčšina.

Centristická a ľavicová opozícia sú proti návrhu, obávajú sa likvidácie politickej rovnováhy, keďže parlament bude vylúčený z tvorby politiky a varujú pred nástupom diktatúry.

Erdogan, ktorý bol desať rokov premiérom, kým sa stal prezidentom a kritici ho obviňujú z autoritárstva, postupuje tvrdo proti opozícii a médiám. Od pokusu o prevrat v krajine poslal do väzenia už desiatky tisíc ľudí vrátane vyše 120 novinárov.

Na základe výnimočného stavu, vyhláseného po neúspešnom vojenskom prevrate, disponuje Erdogan rozsiahlymi právomocami. Rada Európy upozornila na porušovanie tureckého aj medzinárodného práva v krajine.

Ďalšie zmeny obsiahnuté v novej ústavy, podľa provládnych médií, zahŕňajú zvýšenie počtu poslancov parlamentu z 550 na 600, zmenu procesu vymenúvania sudcov a obmedzenie úlohy armády v súdnictve.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecké energetické koncerny sťahujú časť žalôb na spolkovú vládu
<< predchádzajúci článok
Dobrovoľníkom roka v Košickom kraji je pobočka Europacolon Slovakia