Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. marca 2016

Tunisko si pripomína prvé výročie útoku v Bardo



Na archívnej snímke vynášajú záchranárske jednotky obete streľby v múzeu Bárdú v Tunise 18. marca 2015



Zdieľať
Na archívnej snímke vynášajú záchranárske jednotky obete streľby v múzeu Bárdú v Tunise 18. marca 2015 Foto: TASR/AP
Tunis 18. marca (TASR) - V predvečer prvého výročia atentátu v tuniskom múzeu Bardo (Bárdú), pri ktorom prišlo o život 22 ľudí, spustilo Tunisko kampaň na boj proti náboženskému extrémizmu zasahujúcemu čoraz viac mladých ľudí v krajine. Atentát v Bardo, vyhľadávanom zahraničnými turistami počas ich dovolenky v Tunisku, spáchalo komando extrémistického Islamského štátu (IS).


Ako informovala televízia iTélé, kampaň pod názvom "Zajtrajšok bude lepší" bude trvať rok a jej cieľom je osloviť najmä mladých ľudí, upozorniť ich na "pravé hodnoty umierneného islamu".

Kampaň je multimediálna, zameriava sa najmä na internet a sociálne siete, na ktorých pôsobia radikálni islamisti verbujúci mládež. Súčasťou kampane budú aj projekty a konferencie v školách, kultúrnych domoch a na verejných miestach. Zapojili sa do nej aj imámi, ktorí budú v mešitách vysvetľovať učenie islamu a upozorňovať na extrémistické tendencie v ňom.

Podľa politológov je Tunisko príkladom pokojného prechodu k demokracii, ktorý sa nevydaril ani v susednej Líbyi, ani v Egypte. Pre tuniských džihádistov je však nový politický systém "paktovaním s diablom, teda so Západom," čo podľa odborníka na džihádizmus Davida Thomsona robí z Tuniska ich prioritný cieľ.

Súčasne však Thomson poukázal na to, že islamistom sa v Tunisku darí verbovať mládež - do radov IS vstúpili tisíce Tunisanov, medzi nimi bol aj idol mládeže, raper Emino.

Výrazný nárast náboženského fundamentalizmu Tunisko zažíva od tzv. jazmínovej revolúcie. Za uplynulých 12 mesiacov sa v tejto krajine odohrali štyri teroristické útoky, ku ktorým sa prihlásil Dáiš.

Jedným z nich bol aj útok v tuniskom múzeu Bardo, kde sa dnes popoludní koná spomienkový akt za 22 obeťami tohto atentátu, medzi ktorými bolo 21 zahraničných turistov. K atentátu sa priznal IS. Účasť na smútočnom akte avizovali aj francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault a ďalší hostia zo zahraničia.

Vzhľadom na to, že terčom islamistických útokov boli aj turistami vyhľadávané miesta, zasadili tým veľkú ranu cestovnému ruchu, ktorý je pre Tunisko a jeho obyvateľov významným zdrojom príjmov.

Okrem toho bola terčom útoku i prezidentská garda a nedávno došlo pri hraniciach s Líbyou k ozbrojeným zrážkam medzi islamistami a vládnymi bezpečnostnými zložkami, ktoré si vyžiadali 53 obetí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Americký bojovník Islamského štátu: Urobil som zlé rozhodnutie
<< predchádzajúci článok
U. S. Steel podľa J. Richtera neporušil memorandum uzavreté s vládou