Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júla 2013

Tuniskí lídri rokujú o novej dohode o rozdelení moci v krajine



Koaliční partneri v Tunisku vládnucej islamistickej strany v sobotu uviedli, že rokovaniami sa snažia dosiahnuť novú dohodu o rozdelení moci v krajine. Ide o súčasť ich úsilia o upokojenie situácie v ...



Zdieľať
Foto: TASR
Tunis 28. júla (TASR) - Koaliční partneri v Tunisku vládnucej islamistickej strany v sobotu uviedli, že rokovaniami sa snažia dosiahnuť novú dohodu o rozdelení moci v krajine. Ide o súčasť ich úsilia o upokojenie situácie v krajine, ktorú znovu ovládli nepokoje. Tentoraz sa napätie vystupňovalo kvôli vražde občianskeho aktivistu a poslanca.


Hovorca ústavodarného zhromaždenia - tuniského prechodného parlamentu, ktorého úlohou je vypracovanie novej ústavy - povedal, že dosiahnutie dohody sa očakáva v najbližších hodinách.     "Terajší trend spočíva v rozšírení mocenskej základne," spresnil Mufdi al-Masadi pre miestnu rozhlasovú stanicu.

Snaha svetských koaličných partnerov vládnucej umiernenej islamistickej strany an-Nahda (Strana obnovy) by mohla pomôcť zmierniť stupňujúcu sa nekompromisnú rétoriku na oboch stranách, píše agentúra Reuters. Napriek rokovaniam protesty v krajine trvajú, niektoré majú násilný priebeh, keďže polícia proti demonštrantom použila slzotvorný plyn.

Napätie v Tunisku sa vystupňovalo


Napätie v Tunisku sa znova vystupňovalo po štvrtkovej vražde poslanca a predstaviteľa sekulárnej opozície Muhammada Brahmího. Opozícia začala okamžite zvolávať protestné akcie a požadovať rozpustenie islamistami vedenej vlády.

Vplyv na situáciu v Tunisku má zrejme aj vývoj v Egypte, kde armáda zosadila demokraticky zvoleného, no nepopulárneho islamistického prezidenta Muhammada Mursího, a to len rok po tom, ako sa ujal funkcie.

Poslanca Muhammada Brahmího z arabskej nacionalistickej strany Ľudové hnutie zastrelili vo štvrtok pred jeho domom v metropole Tunis. Išlo už o druhý prípad zabitia predstaviteľa tuniskej opozície od začiatku tohto roku.

Vo februári za podobných okolností zahynul ľavicový opozičný politik Šukrí Balajid. Jeho zabitie vyvolalo hlbokú politickú krízu, v dôsledku ktorej takmer zlyhal proces demokratickej transformácie po páde dlhoročného autoritatívneho režimu. Podľa úradov stáli za Balajidovým zabitím islamskí extrémisti, ktorých sa zatiaľ nepodarilo vypátrať.

Hlavným podozrivým z Brahmího zabitia je extrémistický salafista abú Bakr Hákim, po ktorom sa už pátra za pašovanie zbraní z Líbye, uviedla koncom týždňa agentúra Reuters. Brahmího zabili tou istou zbraňou ako pred šiestimi mesiacmi jeho straníckeho kolegu Balajida.   

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež v Brazílii prijal ako dar indiánsku čelenku
<< predchádzajúci článok
Leto láka mladých k uzatváraniu sobášov