Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

23. marca 2009

Tuberkulóza ohrozuje aj manažérov a podnikateľov



Manažéri a podnikatelia by sa mali mať v tomto období na pozore. Veľmi ľahko sa im môže stať, že ochorejú na tuberkulózu. Každoročne mávame z ich radov niekoľko pacientov, u ktorých sa objaví ...



Zdieľať
POPRAD 23. marca (WEBNOVINY) – Manažéri a podnikatelia by sa mali mať v tomto období na pozore. Veľmi ľahko sa im môže stať, že ochorejú na tuberkulózu. Každoročne mávame z ich radov niekoľko pacientov, u ktorých sa objaví rozsiahla tuberkulóza, lebo nemali čas ísť k lekárovi. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách Ivan Solovič, expert Svetovej zdravotníckej organizácie pre tuberkulózu. Jarné obdobie je spojené s podávaním daňových priznaní, kedy sú mnohí v strese a podceňujú prvé príznaky tohto ochorenia. Solovič preto odporúča každému, kto má kašeľ dlhší ako tri týždne, aby sa dal vyšetriť lekárom z odboru pneumológie a ftizeológie. Varovnými signálmi môžu byť okrem kašľa aj slabosť, nočné potenie, či únava. Aj keď na tuberkulózu môže ochorieť každý, je klasickou sociálnou chorobou. "Postihuje v prvom rade skupiny ako asociál, alkoholik, bezdomovec, ale môže postihnúť každého z nás,“ dodal.


Situácia vo výskyte tuberkulózy na Slovensku sa už niekoľko rokov vyvíja pozitívne. V roku 2008 zaznamenal Národný register tuberkulózy vo Vyšných Hágoch 652 prípadov tuberkulózy, čo je 12,07 prípadov na 100 000 obyvateľov. Slovensko sa, spolu s Českou republikou a Slovinskom, radí ku krajinám s nízkym výskytom tuberkulózy. Od roku 1994 chorobnosť pravidelné klesá. Väčšinu prípadov tvorí pľúcna tuberkulóza. Na toto ochorenie minulého rok zomrelo na Slovensku 10 pacientov.

Oblasťami s najvyšším výskytom tuberkulózy na Slovensku sú Prešovský, Košický a Žilinský kraj. Naopak, najlepšie je na tom Bratislava a západ Slovenska. Okrem sociálnych dôvodov môže byť zvýšený výskyt ochorení na východe Slovenska aj v súvislosti s blízkosťou Ukrajiny, kde je viac ako 100 prípadov na 100 000 obyvateľov. Horšie ako oba kraje východného Slovenska, kde výskyt dosahuje necelých 18 prípadov na 100 000 ľudí, sú na tom i Poľsko a Maďarsko. Odborníci na tuberkulózu hovoria na Slovensku aj o "staronovej“ rizikovej skupine, ktorou sú Rómovia. Minulý rok takmer 20 % ochorení bolo zistených práve u tejto časti populácie, čo je najviac od roku 1996. Vážnejšia situácia je v kategórii detí do 14 rokov, kde zo 14 prípadov ochorení na tuberkulózu bolo v minulom roku až 13 rómskych detí.

24. marec si pripomíname ako Svetový deň tuberkulózy. V tento deň v roku 1882 nemecký lekár Robert Koch predstavil výsledky svojho výskumu tuberkulózy a ako pôvodcu ochorenia určil špeciálny bacil.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kritikovi Kremľa vliali do tváre roztok čpavku
<< predchádzajúci článok
V 1. kole voľby prezidenta hlasovali v 10 obciach tak ako v SR