Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

25. augusta 2006

TÚ vydal firme Telefónica O2 Slovakia tretiu mobilnú licenciu



Telekomunikačný úrad SR (TÚ) vydal spoločnosti Telefónica O2 Slovakia s.r.o. tretiu mobilnú licenciu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca TÚ Roman Vavro. Ako ďalej uviedol, Telefónica O2 má ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) - Telekomunikačný úrad SR (TÚ) vydal spoločnosti Telefónica O2 Slovakia s.r.o. tretiu mobilnú licenciu. Agentúru SITA o tom informoval hovorca TÚ Roman Vavro. Ako ďalej uviedol, Telefónica O2 má pridelené frekvencie v pásmach GSM 900 a 1 800 MHz, v pásme UMTS a FS 28/29 GHz. Frekvencie sú určené na zriadenie a prevádzkovanie verejnej mobilnej siete a na poskytovanie verejnej mobilnej telefónnej služby, dátových a multimediálnych služieb. "Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, Telefónica O2 má zákonnú možnosť do 15 dní od prevzatia rozhodnutia podať opravný prostriedok - rozklad," dodal Vavro. TÚ bude informovať o konkrétnych podmienkach, ku ktorým sa víťaz zaviazal, až po nadobudnutí právoplatnosti povolenia. TÚ v rozhodnutí uvádza, že príchod tretieho mobilného operátora na trh vyvolá tlak na zvyšovanie kvality služieb, ich rozširovanie a v neposlednom rade na znižovanie cien pre koncových užívateľov služieb.

Víťazom výberového konania na tretieho mobilného operátora sa stala 2. augusta spoločnosť Telefónica O2 Slovakia. Druhé miesto vo výberovom konaní zaujal rakúsky mobilkom, na treťom mieste sa umiestnila firma B Four, a.s. Poskytovať služby by teda mohla Telefónica hneď po nadobudnutí právoplatnosti povolenia. Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia očakáva, že by mohla začať prevádzku v poslednom štvrťroku 2006. Táto prevádzka, ktorá by mala pokryť 95 % populácie, by však bola založená na národnom roamingu, teda na dohodách s existujúcimi slovenskými mobilnými operátormi. Komerčný začiatok prevádzky vlastnej siete však plánuje až desať mesiacov od získania povolenia, tento termín však ešte môže byť ovplyvnený viacerými faktormi. Vyplýva to z materiálov, ktoré sa agentúre SITA podarilo získať zo zdroja blízkeho výberovej komisii. Medzi faktory, ktoré by mohli 10-mesačný termín začatia prevádzky siete ovplyvniť, zaradila Telefónica vo svojej ponuke dostupnosť národného roamingu, alebo podporu TÚ. Zámerom firmy je ďalej pokryť vlastnou sieťou do jedného roka 12 % populácie, do dvoch rokov by to malo byť 45 %. Hovorca materskej firmy Telefónica O2 Czech Republic Martin Žabka odmietol tieto informácie komentovať až do získania povolenia od TÚ. "Služby aj termíny, ktoré uviedli uchádzači v ponukách, budú premietnuté do povolenia vydávaného úradom," povedal Vavro.

K rýchlejšiemu budovaniu siete sa podľa ponúk zaväzovali záujemcovia, ktorí v tendri neuspeli. Rakúsky mobilkom chcel komerčnú prevádzku vlastnej siete začať do šiestich mesiacov, zároveň s pokrytím väčšiny populácie národným roamingom. Do jedného roka chcel pokryť vlastnou sieťou 46 % a do štyroch rokov 93 % populácie. Potvrdila to agentúre SITA hovorkyňa koncernu Telekom Austria Gruppe a hovorkyňa mobilkom austria Elisabeth Mattes. Termín začatia prevádzky vlastnej siete do šiestich mesiacov uviedol vo svojej ponuke aj ďalší účastník tendra, konzorcium B Four. Tento záujemca chcel v prvom roku prevádzky pokryť vlastnou sieťou v kombinácii s národným roamingom 85 % populácie. V prvom roku mal pritom v pláne vlastnou sieťou pokryť 20 % populácie a do troch rokov až 95 % populácie, potvrdilo SITA konzorcium B Four. Najmenšiu váhu pri hodnotení ponúk (5 %) mala ponúkaná suma. Telefónica by mala zaplatiť za povolenie 150 mil. Sk. Rakúsky mobilkom ponúkal 250 mil. Sk a B Four 400 mil. Sk.

Priebeh tendra na pridelenie tretej mobilnej licenciu napadli obaja neúspešní uchádzači. Konzorcium B Four zložené z private equity skupiny Penta a českej spoločnosti Rádiokomunikace podalo vo štvrtok 24. augusta podnet na Generálnu prokuratúru (GP) vo veci preskúmania postupu a rozhodnutia TÚ pri výbere tretieho mobilného operátora. Ako informoval investičný riaditeľ private equity skupiny Penta Marek Ondrejka, konzorcium je presvedčené, že výberové konanie nebolo v súlade so zákonom o elektronických komunikáciách. Podľa neho je jediným spôsobom ako možno riešiť obvinenia buď zrušenie tendra alebo detailné zverejnenie ponúk uchádzačov a kritérií, ako aj spôsobu ich kvalifikácie. "Chceme, aby bolo možné transparentne porovnať ako bolo vyhodnotené najmä najvážnejšie prvé kritérium. Domnievame sa, že naša ponuka bola najlepšia a sme pripravení ju verejne konfrontovať s ostatnými uchádzačmi," povedal Ondrejka. Konzorcium žiada od TÚ buď zrušenie tendra alebo verejnú konfrontáciu ponúk.

Priebeh tendra oficiálne napadol aj ďalší neúspešný účastník tendra - konzorcium mobilkomu austria so slovenskou spoločnosťou Eco-Invest. Spoločnosť mobilkom austria podľa v stredu zverejnených informácií žiadala TÚ, aby nevydal rozhodnutie o pridelení frekvencií spoločnosti Telefónica O2 Slovakia a zopakoval celý tender na výber tretieho mobilného operátora. Vo svojom podaní, ktoré okrem TÚ zaslali aj Najvyššiemu súdu SR, GP a ministerstvám dopravy a spravodlivosti, konzorcium rovnako ako B Four na základe takmer rovnakých argumentov spochybňuje priebeh tendra aj nezávislosť komisie.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Apple Computer sťahuje z obehu 1,8 milióna batérií od firmy Sony
<< predchádzajúci článok
Novostavba SND bude slávnostne otvorená 14. apríla 2007