Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. marca 2011

Tržby papierenských firiem vlani vzrástli o 2,3 %



Celkové tržby jedenástich firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR v roku 2010 vzrástli medziročne o 2,3 % na 812,87 mil. eur. Súčasne sa zvýšil aj ...



Zdieľať
priemysel harmanec HarmanecFoto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 28. marca (WEBNOVINY) - Celkové tržby jedenástich firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR v roku 2010 vzrástli medziročne o 2,3 % na 812,87 mil. eur. Súčasne sa zvýšil aj export, a to o 1 % na 668,058 mil. eur. Export pritom dosiahol 82,25-percentný podiel na celkových tržbách. Stúpla aj produktivita práce z výroby tovaru na pracovníka, a to o 13,8 %, pri raste miezd o 6,6 % a poklese stavu zamestnancov o 10,6 %. Agentúru SITA o tom informoval generálny sekretár zväzu Juraj Dlhopolček.


"Celulózovo-papierenské odvetvie sa vlani spamätalo z krízy a začalo opäť rásť. Výsledky za Slovensko sú skreslené zatvorením výroby polochemického flutingu - papiera na zvlnenú vrstvu vlnitej lepenky, v marci 2010 v závode Smurfit Kappa Štúrovo, a.s. Medziročný rast tržieb o 2,3 % by tak bol s týmto závodom oveľa vyšší. Celé odvetvie prešlo krízou pomerne dobre aj preto, že zhodnocuje predovšetkým domácu drevnú surovinu a vytvára vysokú pridanú hodnotu," skonštatoval Dlhopolček.

Celulózovo-papierenské odvetvie patrí k najvýkonnejším odvetviam slovenskej ekonomiky. Spolu 11 firiem združených v Zväze celulózo-papierenského priemyslu SR pokrýva 100 % výroby vláknin a papiera na Slovensku a väčšinu výroby tovaru v celom odvetví. Celulózu vyrába najväčšia firma v tomto odvetví v SR Mondi SCP, a.s., Ružomberok a Bukóza Holding, a.s., Hencovce. Najväčšími spracovateľmi zberového papiera sú Metsa Tissue Slovakia s.r.o. a SHP Harmanec.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Británii zatkli 149 výtržníkov zo sobotňajšej demonštrácie
<< predchádzajúci článok
BELKA: Zvýšenie poľských sadzieb závisí od ekonomiky