Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. apríla 2015

Tržby odvetvia chémie v SR vlani medziročne klesli o 5,1 %



Chemický a farmaceutický priemysel SR zaznamenal v minulom roku medziročný pokles tržieb o 5,1 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2014 dosiahli ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Bratislava 22. apríla (TASR) - Chemický a farmaceutický priemysel SR zaznamenal v minulom roku medziročný pokles tržieb o 5,1 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2014 dosiahli tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem v bežných cenách 9,677 miliardy eur, kým v roku 2013 to bolo 10,197 miliardy eur. Vlani poklesli aj tržby v stálych cenách, a to o 1,2 %. Informoval o tom dnes prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Roman Karlubík.


"V roku 2014 sme zaznamenali potešiteľný rast pridanej hodnoty vytvorenej v chemickom a farmaceutickom odvetví o 6,6 %. O 4,4 % narástla aj zamestnanosť, keď vlani v odvetví pracovalo priemerne 39.002 zamestnancov. Nepriaznivo sa však vyvíjal vývoz, ktorý sa znížil o 3,5 %, pri súbežnom raste dovozu o 1,3 %," priblížil.

Chemický a farmaceutický priemysel ako celok podľa neho zaznamenal medziročný pokles tržieb tak v bežných cenách, ako aj v stálych cenách. Pokles vidno v segmente ropné produkty a chemikálie o 13,7 % a v segmente chemické výrobky o 7,2 %, kde najvýraznejšie zaostala výroba primárnych plastov o 10 %.

Naopak, zlepšenie výsledkov vykázala výroba farieb a lakov o 21,2 %, čo môže byť spojené s náznakmi opatrného oživovania stavebnej výroby. Celkom novým fenoménom je výrazný prepad segmentu farmaceutické výrobky a prípravky o 14,2 %, ktorý až doteraz spravidla medziročne stúpal a dokonca aj v čase najvypuklejšej krízy zaznamenal iba mierne oslabenie pozície.

Pokles za rok 2014 sa podľa Karlubíka netýka iba chemického a farmaceutického priemyslu SR, ale o 0,5 % poklesla aj celková priemyselná výroba na Slovensku. Priemerná mesačná mzda pritom vzrástla vo väčšine pododvetví v rozmedzí od približne 2,5 % po 5,5 %, s výnimkou bytovej chémie a farmácie, kde sa zaznamenal pokles o približne 5 %, respektíve asi o 8 %.

"Zamestnanosť a výška miezd v roku 2014 boli ovplyvnené pomalým zotavovaním sa odvetvia z dôsledkov svetovej finančnej a hospodárskej krízy. Medziročné indexy vývoja sú značne nekonzistentné, striedajú sa rastové tendencie s poklesom, čo je zrejme obvyklým prejavom obdobia, keď najťažšie dôsledky krízy pominuli, hospodárske oživenie je pomerne nevýrazné a budúce očakávania neisté. Zhoršenie základných ukazovateľov v tomto odvetví už druhý rok po sebe má niekoľko príčin. Medzi nimi sú to dopady hospodárskej recesie vo svete, lacné energie v USA, smernice EÚ zvyšujúce náklady firiem a zhoršovanie podnikateľského prostredia v SR. Kým európska produkcia čelí poklesom tržieb a výkonnosti, ťaží z toho najmä čínsky chemický priemysel," konštatoval.

Doplnil, že chemickému a farmaceutickému priemyslu, ale aj celej slovenskej ekonomike by pomohli systémové riešenia na zlepšenie podnikateľského prostredia, po ktorých podnikatelia dlhodobo volajú.

Na celkovej produkcii priemyselnej výroby Slovenska sa chemický a farmaceutický priemysel SR podieľa 18,5 %, v odvetví prevažujú malé a stredné firmy – v súčasnosti tu podniká 275 firiem s viac ako 20 zamestnancami. Výrobný program odvetvia tvorí spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zástupcovia krajov boli na MZ SR,majú nejasnosti v zákone o poplatkoch
<< predchádzajúci článok
Nemci sú voči prisťahovalcom menej predpojatí než pred 15 rokmi