Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. decembra 2017

Trump: Nikdy som nežiadal šéfa FBI, aby zastavil vyšetrovanie Flynna



Michael Flynn, archívne foto.



Zdieľať
Michael Flynn, archívne foto. Foto: TASR/AP
Washington 3. decembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že nikdy nepožiadal bývalého riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho, aby zastavil vyšetrovanie jeho niekdajšieho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna. Opätovne to poprel v čase, keď sa objavili dohady, odkedy mohol vedieť, že Flynn klamal agentom FBI, píše agentúra AP.


"Nikdy som nepožiadal Comeyho, aby prestal vyšetrovať Flynna. Len ďalšie falošné správy informujúce o ďalšej Comeyho lži!" napísal Trump na Twitteri skoro ráno miestneho času.

Comey ešte v júni pred Kongresom vypovedal, že Trump ho na stretnutí medzi štyrmi očami požiadal, či by sa nemohol postarať o to, aby "Flynna nechali tak". Comey, ktorého Trump neskôr odvolal z funkcie, to podľa vlastných slov odmietol.

Trump v sobotu zmenil svoju verziu toho, prečo odvolal Flynna, keď k doterajšiemu odôvodneniu - neúprimnosti tohto bývalého generála voči viceprezidentovi Mikeovi Penceovi ohľadom kontaktov s ruskými predstaviteľmi - pridal aj jeho klamstvo v rovnakej veci voči FBI.

Uvádzať nepravdivé informácie pre FBI je trestným činom, ku ktorému sa Flynn v piatok pred súdom priznal, pripomína AP. Súhlasil súčasne, že bude spolupracovať s osobitným vyšetrovateľom Robertom Muellerom, ktorý vedie vyšetrovanie obvinení zo zasahovania Ruska do volieb v USA, no tiež možného spolčenia sa členov Trumpovho tímu s ruskou vládou.

"Musel som odvolať generála Flynna, pretože klamal viceprezidentovi a FBI. K týmto lžiam sa priznal. Je to hanba, pretože jeho konanie počas prechodného obdobia bolo zákonné. Nebolo čo skrývať!" tvítoval Trump v sobotu. Prechodným obdobím bol mal na mysli čas od svojho zvolenia v novembri 2016 do svojho nástupu do funkcie prezidenta v januári 2017, počas ktorého pripravoval prevzatie vlády novou administratívou Trumpov tzv. prechodný tím pod vedením Pencea. Pence sa k Flynnovmu priznaniu verejne nevyjadril.

Spolupracovníci Trumpa sa v sobotu večer snažili dištancovať prezidenta od tohto tvítu, píše AP. Zdroje oboznámené so situáciou povedali, že autorom vyhlásenia je v skutočnosti jeden z osobných právnikov prezidenta John Dowd. Ten na žiadosti agentúr AP a Reuters o vyjadrenie nereagoval.

Flynn odišiel z Bieleho domu vo februári po 25 dňoch vo funkcii poradcu pre národnú bezpečnosť. Vtedy priznal iba to, že "neúmyselne" dal Penceovi "neúplné informácie" o svojich rozhovoroch s ruským veľvyslancom Sergejom Kisľakom.

Vtedajší hovorca Bieleho domu Sean Spicer označil odchod Flynna za dôsledok "problému s dôverou" s tým, že právne oddelenie Bieleho domu v prípade nezistilo žiadne problémy so zákonom. Pence i Trump vtedy hovorili len o klamstve Flynna voči viceprezidentovi a nijako nenaznačili, že by poradca pravdivé informácie neposkytol ani FBI.

Nie je jasné, prečo by sa Trump odvolával na klamanie FBI ako na dôvod odvolania Flynna. Naznačuje to totiž, že prezident v tom čase vedel, že Flynn urobil niečo protizákonné, a vyšetrovanie záležitosti by tak nebolo také neopodstatnené, ako sa ho Trump snaží vykresliť, konštatuje AP. Podľa agentúry Trump na svoju obhajobu tiež tvrdil, že informácie o kontaktoch s ruskými predstaviteľmi sa k nemu nedostali, preto je rovnako nejasné, ako mohol o Flynnovom zavádzaní vedieť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Oblasti na východ od rieky Eufrat sú oslobodené od Islamského štátu
<< predchádzajúci článok
Dopyt po leteckej nákladnej doprave bol v októbri najslabší od januára