Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júla 2009

Trojpercentný deficit je podľa NBS otázny aj v roku 2011



Vtesnanie deficitu verejných financií do trojpercentných maastrichtských mantinelov bude bez prijatia dodatočných opatrení zrejme nereálne aj v roku 2011. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) vo ...



Zdieľať
BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) - Vtesnanie deficitu verejných financií do trojpercentných maastrichtských mantinelov bude bez prijatia dodatočných opatrení zrejme nereálne aj v roku 2011. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej analýze konvergencie slovenskej ekonomiky. "Predpokladáme, že deficit verejného rozpočtu za rok 2009 sa prehĺbi výrazne nad úroveň v súlade s pravidlami Paktu stability a rastu. Nadmerný deficit sa nepodarí v roku 2010 odstrániť. Ak sa neprijmú dodatočné opatrenia, tak ani v roku 2011," uvádza centrálna banka. V nadväznosti na zvyšovanie deficitu verejného rozpočtu a pokračujúci negatívny vývoj ekonomiky možno pritom podľa NBS očakávať aj nárast podielu verejného dlhu na hrubom domácom produkte (HDP).


Podľa centrálnej banky pritom svoju úlohu zohrala aj určitá benevolencia štátu v nadväznosti na fiškálnu konsolidáciu v dobrých hospodárskych rokoch. "Výzvy k rýchlejšej konsolidácii verejných financií v rokoch výnimočne vysokého hospodárskeho rastu neboli akceptované. Slovensko si nevytvorilo dodatočné rezervy na obdobie zhoršeného hospodárskeho vývoja. Snaha realizovať rozpočtovú politiku v súlade s Paktom stability a rastu a pokračovať v konsolidácii smerom k dosiahnutiu strednodobého cieľa bude v nasledujúcich rokoch o to náročnejšia," píše v analýze NBS, podľa ktorej sa tiež zhorší dlhodobá udržateľnosť verejných financií. Medzi faktory s najväčším vplyvom na vývoj bilancie verejných financií pritom centrálna banka zaraďuje úrokové náklady dlhu a výdavky citlivé na vplyv starnutia obyvateľstva. "Preto aj zdanlivo relatívne malé zvýšenie verejného dlhu a destabilizujúce zásahy do dôchodkového systému môžu mať silný negatívny dopad na dlhodobú udržateľnosť verejných financií," dodáva NBS.

Ministerstvo financií však tvrdí, že vývoj verejných financií v SR sa nebude nijako významne odlišovať od vývoja v ostatných krajinách únie. "Väčšina krajín Európskej únie bude mať v roku 2009 podobný deficit ako Slovensko. Sme v podstate v priemere. Očakáva sa, že to bude podobné aj v rokoch 2010 a 2011," povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál s tým, že vývoj na Slovensku bude veľmi podobný tomu európskemu o to viac, že sme veľmi otvorenou ekonomikou. Predstavitelia rezortu financií a vlády pritom po zverejnení nových makroekonomických prognóz ministerstva financií začínajú hovoriť o tohtoročnom rozpočte niekde pri úrovni 6 % HDP. Štátny tajomník ministerstva František Palko v stredu pre TV Sme povedal, že aj v roku 2010 bude deficit bližšie k 6 % ako k maastrichtským 3 % HDP.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Našli sa čierne skrinky havarovaného iránskeho lietadla
<< predchádzajúci článok
Drogové impérium v Mexiku ponúka vláde dohodu