Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. decembra 2016

Trojica Nikitin, Pospiš, Sillay prichádza s poctou Jánovi Cikkerovi



Z dňa otvorených dverí Divadelného ústavu, ktorý sa konal v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 14. septembra 2012 v Bratislave. Na snímke fotografia zachytáva hudobného skladateľa Jána Cikkera (vľavo) s dirigentom Ladislavom ...



Zdieľať
Z dňa otvorených dverí Divadelného ústavu, ktorý sa konal v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 14. septembra 2012 v Bratislave. Na snímke fotografia zachytáva hudobného skladateľa Jána Cikkera (vľavo) s dirigentom Ladislavom Holoubkom. Foto: TASR
Bratislava 6. decembra (TASR) – Hoci od narodenia významného slovenského skladateľa Jána Cikkera uplynulo 105 rokov, jeho hudobný odkaz je stále živý. Sila Cikkerovej tvorby oslovila aj autorskú trojicu v zložení Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay. Predstavitelia mladej hudobnej generácie sa rozhodli preniesť skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Nahrávka Nikitin/Pospiš/Sillay – Ján Cikker 105 je inšpirovaná najmä zborovou tvorbou skladateľa a ľudovými námetmi. Album vychádza v hudobnom vydavateľstve Real Music House.


Po úspešnom CD venovanom Leošovi Janáčkovi (Polajka/Nikolaj Nikitin ensemble with Miroslav Vitouš - Tales from my Diary (HF 2014), prichádzajú traja slovenskí hudobníci s novým projektom. Do nahrávacieho štúdia si pozvali aj bubeníka Juraja Šušaníka a perkusionistu Petra Raitla, doplnila sopranistka Eva Šušková. Samotná myšlienka predstaviť hudbu Jána Cikkera v novom výraze vzišla z tímu Cikkerovho múzea v Bratislave.

"Dlhodobo sa snažíme interpretovať nadčasové nápady a spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Pokúšame sa zachytiť hudobný výraz a atmosféru, ktorá by mala byť 105 rokov od narodenia skladateľa zachovaná. Priam alchýmiou bolo skúmať Cikkerov originálny kompozičný prístup v spracovaniach ľudovej hudby. Tým sme spolu s Robertom Pospišom dospeli k akémusi nadžánrovému spracovaniu ľudovej piesne," uviedol k projektu Nikolaj Nikitin.

Oceňovaný saxofonista sa na albume Ján Cikker 105 predstavuje aj v úlohe zvukového experimentátora. Dôležitou súčasťou novej nahrávky vydavateľstva Real Music House sú totiž atmosférické zvuky slávnych syntetizátorov. "Hľadali sme novú cestu. Nový výraz, ktorý by však stále pôsobil dôstojne a naliehavo. Ústrednou témou celého albumu je zdrvujúca sila vojny. Nahrávka funguje ako sprievodca jej atmosférou. Je to v podstate príbeh. Začína narukovaním, vrcholí násilnou anarchiou a zhasína v ťaživom finále. Ak to poslucháč dovolí, album ho pohltí svojou rozľahlosťou. O tento pocit nám išlo už od začiatku práce na tomto projekte," doplnil Robert Pospiš.

Jána Cikkera ovplyvnila ľudová hudba, a naopak, jeho originálny kompozičný prístup dodal známym piesňam osobitý charakter a výraz. Zborovú tvorbu si teda Nikitin, Pospiš a Sillay nevybrali náhodou. "Špeciálne nás zaujala tematika vojny, strachu a slobody, ktorú videl v prírode. Príroda akoby symbolizovala tvár slobody v človeku, v krajine a vlasti," dodal k charakteru jednotlivých skladieb Nikitin.

Nahrávku Ján Cikker 105 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Album Ján Cikker 105 predstavia Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay 8. decembra v Múzeu Jána Cikkera.

TASR informoval zástupca Real Music House Robert Pospoš.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: PLAVČAN: Testovanie PISA ukázalo, že treba zmenu
<< predchádzajúci článok
Lekári: Štát prenáša ťarchu financovania na aktívne obyvateľstvo