Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. novembra 2017

Trnavská synagóga rozšírila výstavné priestory do dvoch veží



Trnavská synagóga.



Zdieľať
Trnavská synagóga. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
 
Trnava 2. novembra (TASR) – Dve výstavy sprístupní Galéria Jána Koniarka v Trnave vo svojich priestoroch Synagógy - Centra súčasného umenia na Halenárskej ulici naraz v piatok 3. novembra. Prvou je súborná prezentácia jedenástich slovenských autorov Za krížom, druhou, v netradičných priestoroch veží synagógy výstava Antona Čierneho Môj domov je „vlhká hmlistá krajina“. Obe potrvajú od 3. novembra do 14. januára.


Za krížom je výstava súčasnej dokumentárnej fotografie z produkcie Domu fotografie, o.z., v Poprade. Výstava prezentuje takmer 80 prác jedenástich autorov Andreja Bána, Pavla Breiera, Michala Fuliera, Alana Hyžu, Andreja Lojana, Laca Maďara, Borisa Németha, Jozefa Ondzika, Jozefa Sedláka, Jinřicha Štreita a Matúša Zajaca. Projekt pod taktovkou dvoch kurátoriek Lucie Benickej a Ivany Lojan Pástorovej interpretuje púte, kresťanské sviatky a udalosti, misie, ako aj každodenné rituály nasledujúce "kríž". Ojedinelý projekt predstavuje tvorbu staršej a strednej generácie autorov, ktorí sa dlhodobo aktívne podieľajú na rozvoji dokumentárnej tradície slovenskej fotografie, uvádza mladých autorov a je doplnená o dokumentárny projekt významného českého fotografa J. Štreita Brána nádeje, čo otvára možnosti kultúrneho dialógu. Výstava je podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a realizovaná v spolupráci s Galériou umelcov Spiša.

Anton Čierny sa vracia do synagógy po dvadsiatich rokoch od svojej prvej výstavy. "Je známe, že tohto autora k projektom inšpirujú atypické miesta, situácie, témy. Teraz si vybral doposiaľ nevýstavné, čiastočne zrekonštruované veže, ktoré nesú informačnú stopu viacerých dekád minulosti i súčasnosti. Architektúra, ktorá si v priebehu 20. a 21. storočia prešla sakrálnou, profánnou aj umeleckou etapou, sa stala pre výtvarníka platformou na prezentáciu stále aktuálnej témy extrémizmu. Čierny primárne vychádza z nedokončenosti a „surovosti“ interiéru, ktorý zostával nevyužitý pred rekonštrukciou a je i po nej. Svojsky ho dobudoval a sprístupnil verejnosti. Výsledkom je tak ucelená videoinštalácia, ktorá hovorí o tom, že spracovanie citlivej témy minulosti nie je priamočiare," uviedol kurátor Roman Popelár.

Vernisáž výstavy spestrí vystúpenie skupiny Longital.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Staré divadlo Karola Spišáka pripravuje inscenáciu Vianočný zázrak
<< predchádzajúci článok
Vo Veľkej pyramíde pri egyptskej Gíze objavili novú chodbu