Tri štvrtiny vesmíru tvorí podľa R. Nichola temná energia
Na oblohe vidíme hviezdy, galaxie, aj planéty. Teda objekty, ktoré svietia, alebo sa svetlo od nich nejakým spôsobom odráža.
Tie však podľa Roberta Nichola z Inštitútu pre kozmológiu a gravitáciu ...
BRUSEL 18. marca (WEBNOVINY) - Na oblohe vidíme hviezdy, galaxie, aj planéty. Teda objekty, ktoré svietia, alebo sa svetlo od nich nejakým spôsobom odráža.
Tie však podľa Roberta Nichola z Inštitútu pre kozmológiu a gravitáciu University of Portsmouth tvoria iba malé percento z celého vesmíru. "Zvyšok, teda asi 96 percent, je temný," spresnil v rozhovore pre agentúru SITA. Táto temnota existuje podľa neho v dvoch formách - temná hmota, ktorá je "materiál podobný stolu alebo stoličke, no nesvieti a je z nejakého pevného materiálu" a temná energia, tvoriaca zvyšných 75 percent univerza. "Nemôžete sa jej dotknúť. Je to akési energetické pole, ktoré pokrýva celý vesmír. Navyše je to temné a nesvieti to - číra energia," prezradil Nichol, ktorý o svojom výskume rozprával aj v šou Davida Lettermana na americkej televíznej stanici CBS. Z prvých hmatateľných výsledkov sa však budeme môcť radovať najbližšie až tak "o sto až tisíc rokov". Vtedy podľa Nichola príde nejaký inteligentný človek a povie: "Wow, toto môžem využiť! To je však beh na veľmi, veľmi dlhé trate," priznal.
Astronómovia skúmajúci temnú energiu, sa zatiaľ uspokoja aj s odpoveďami na otázky aké má vlastnosti. "Je to ako objavenie nového druhu niekde v africkej džungli. Keď nájdete nový objekt, chcete ho študovať, pochopiť odkiaľ je, z čoho je vyrobený, odkiaľ pochádza, akú má farbu. Základné princípy ... a to je presne to, čo chceme zistiť," uviedol Nichol. Experti "pozorujú" temnú energiu prostredníctvom pohybu objektov vo vesmíre. Vzdialené hviezdy totiž pred výbuchom viac žiaria a v tomto momente svietia všetky úplne rovnako. "Takže sa približne dokážete dovtípiť, v akej vzdialenosti asi tá supernova je. Hneď zistíte, že je to o trochu ďalej než ste očakávali. To bol prvý dôkaz existencie temnej energie," prezradil. Vo Švajčiarsku uvedú tento rok do prevádzky urýchľovač častí CERN, o ktorom si niektorí myslia, že bude schopný generovať čierne diery. Rodák z waleského Cardiffu, ktorému v mladosti kupoval knihy o astronómii otec, si však nemyslí, že bude vedieť odpovedať na otázky o temnej energii. "Možno sa dozvieme, čo je to temná hmota, no nie temná energia," spresnil Nichol.
Ako dodal, tento druh energie treba v súčasnosti najmä pochopiť. "Vesmír je jej plný. Keď ju pozorujeme, vieme, že je tam. Nemôžeme ju ignorovať, ale snažiť sa ju pochopiť," uzavrel astronóm, ktorý tvrdí, že raz možno postavia akýsi "generátor temnej energie", ktorý vyrieši klimatické problémy na Zemi.
SITA