Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. októbra 2014

Tri slovenské banky budú pod priamym dohľadom ECB



Európska centrálna banka - člen tzv. Trojky.



Zdieľať
Európska centrálna banka - člen tzv. Trojky. Foto: TASR
Bratislava 4. októbra (TASR) - Banky v eurozóne budú pod prísnejším dohľadom Európskej centrálnej banky (ECB) aj samotných národných bánk. Jednotný dohľad nad finančnými domami je základom bankovej únie. Nové povinnosti čakajú aj Národnú banku Slovenska (NBS).


Prvým krokom k vytvoreniu bankovej únie je spustenie jednotného mechanizmu dohľadu. "NBS sa stane súčasťou jednotného systému dohľadu, ktorý je centralizovaný v Európskej centrálnej banke. NBS bude od vzniku jednotného systému dohľadu, teda od 4. novembra tohto roka, aktívne zapojená do tohto procesu," skonštatoval pre TASR člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

Pod priamym dohľadom ECB bude približne 120 bankových skupín, čo predstavuje približne 1200 úverových inštitúcií. V rámci systému jednotného dohľadu sa finančné domy rozdelia na dve skupiny. Na významné banky, ktoré budú pod priamym dohľadom ECB a na menej významné banky, ktoré budú pod dohľadom národných bánk.

Týchto sa to dotkne

Medzi významné banky boli zaradené aj tie slovenské, a to Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB banka. Ďalej sa v tejto skupine nachádzajú aj ČSOB Banka a ČSOB stavebná sporiteľňa, Sberbank Slovensko a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Zaradené sem boli preto, že patria do významnej bankovej skupiny. "Voči skupine významných bánk bude mať rozhodovacie právomoci vo svojich rukách ECB. Neznamená to však, že NBS nebude vykonávať vo vzťahu k týmto bankám žiadne činnosti. NBS bude naďalej orgánom dohľadu, ktorý bude spolupracovať v rámci spoločných dohľadových tímov na dohliadkach na mieste, na diaľku," priblížil Dvořáček s tým, že národná banka bude pripravovať aj všetky konania a rozhodnutia voči bankám, ktoré potom následne zašle do ECB a konečné rozhodnutie v ich prípade bude prijímať ECB. "Pokiaľ ide o tie menej významné banky, tu nám zostávajú všetky kompetencie, avšak s povinnosťou ECB vopred informovať o niektorých významnejších procesoch," vysvetlil Dvořáček.

Toto však nie sú jediné povinnosti, ktoré slovenskej centrálnej banky pribudnú. "Ďalšia oblasť, kde budeme mať viac práce, je príprava rozhodnutí pre ECB. Doteraz sa rozhodnutia vydávali v slovenskom jazyku, my budeme pripravovať rozhodnutia aj v angličtine," spresnil Dvořáček. Zamestnanci NBS sa budú podieľať v rámci spoločných dohľadových tímov pre jednotlivé bankové skupiny aj na ich kontrolách. "Budeme môcť byť požiadaní aj o to, aby sa naši ľudia podieľali na dohliadkach v iných krajinách," priblížil Dvořáček.

Zamestnanci národnej banky budú aj súčasťou nových dohľadových orgánov, ktoré vznikli v rámci ECB. "Naši zástupcovia v týchto orgánoch sa budú vyjadrovať nielen k záležitostiam, ktoré sa týkajú slovenského bankového sektora, ale budú mať spolurozhodovaciu právomoc aj vo vzťahu k iným bankovým sektorom v Európe. Toto je veľmi zaujímavá nová činnosť, ktorá nám pribudla," doplnil Dvořáček.

Národná banka v súvislosti s novými kompetenciami zvýšila aj počet zamestnancov. "Počet pracovníkov na bankovom dohľade sa zvýšil o 15 %, rádovo ide asi o 10 ľudí," vyčíslil Dvořáček.

V súčasnosti sú finančné domy v eurozóne testované, v akej kondícii sa nachádzajú. V rámci eurozóny si komplexným hodnotením prešlo 128 významných bankových skupín. "Zo Slovenska boli do tohto cvičenia zapojené tri banky, a to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Momentálne sa finalizujú výsledky na pôde ECB. Ich oznámenie sa očakáva koncom tohto mesiaca," dodal Dvořáček.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Osobnosti s dobrovoľníkmi volajú po zákone na ochranu zvierat
<< predchádzajúci článok
V Malajzii vzrástol počet mŕtvych na horúčku dengue o stovky percent