Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. mája 2016

Transparency: Korupcia na Blízkom východe je stále veľkým problémom



Ilustračné foto. Občania Pakistanu evakuovaní z Jemenu špeciálom po prílete na medzinárodné letisko Jinnah v Pakistane v pondelok 30. marca 2015.



Zdieľať
Ilustračné foto. Občania Pakistanu evakuovaní z Jemenu špeciálom po prílete na medzinárodné letisko Jinnah v Pakistane v pondelok 30. marca 2015. Foto: TASR/AP/Fareed Khan
Dubaj 3. mája (TASR) - Korupcia na Blízkom východe je stále veľkým problémom. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy mimovládnej organizácie Transparency International (TI), ktorá mieru korupcie skúmala v deviatich krajinách a arabských územiach Blízkeho východu. Obzvlášť negatívne výsledky boli zaznamenané v Libanone, ktorý sa zmieta v politickej kríze, a v Jemene, kde pokračuje ozbrojený konflikt.


TI robila prieskum v Jemene, Egypte, Sudáne, Maroku, Libanone, Alžírsku, Tunisku, Jordánsku a na palestínskych územiach.

Celkovo až 61 percent ľudí opýtaných v týchto krajinách uviedlo, že sa v priebehu uplynulého roka stretli s korupčným správaním.

Miera korupcie sa však v jednotlivých krajinách líši: z odpovedí respondentov vyplýva, že najvyššia je v Libanone, kde až 92 percent opýtaných uviedlo, že podľa ich názoru miera korupcie za posledný rok stúpla. Najmenej spomedzi vybraných krajín sa na korupciu sťažujú Alžírčania.

Spomedzi opýtaných sa až 77 percent Jemenčanov a 50 percent Egypťanov priznalo k zaplateniu úplatku výmenou za poskytnutie služby úradom verejnej správy. K rovnakému kroku bolo donútených len deväť percent Tunisanov a štyri percentá Jordáncov.

Zo správy TI tiež vyplýva, že účastníci ankety v žiadnej krajine nehodnotia prácu svojej vlády v oblasti boja s korupciou ako pozitívnu. Za zlý postup v tejto oblasti vládu kritizovalo až 91 percent Jemenčanov a 58 percent Egypťanov.

TI vo svojej správe pripomína, že to bola práve nespokojnosť občanov s korumpovanými politikmi a režimami, ktorá poslúžila ako katalyzátor túžby po zmene, a tá sa prejavila počas demonštrácií Arabskej jari. Štúdia zverejnená o päť rokov neskôr konštatuje, že tieto vlády urobili len veľmi málo pre to, aby uplatňovali protikorupčné zákony, upozorňuje TI.

Táto mimovládna organizácia je obzvlášť znepokojená výsledkami prieskumu v Libanone, ktorý sa zmieta v politickej kríze, už dva roky nemá zvoleného prezidenta a od roku 2009 sa tam nekonali ani riadne parlamentné voľby.

Autorka správy Coralie Pringová zdôraznila, že libanonská verejnosť je "veľmi, veľmi kritická k úsiliu vlády bojovať s korupciou a jej percepcia vo verejnom sektore je veľmi vysoká". Dodala, že veľmi znepokojujúce sú aj podobné výsledky dosiahnuté prieskumom v Jemene, ktorý skĺzol do občianskej vojny.

Za svetlú výnimku medzi deviatimi krajinami a územiami autori správy TI označili Tunisko - jediný štát, ktorý po Arabskej jari neupadol do chaosu alebo diktatúry.

"Tunisko dosiahlo naozaj dobrý výsledok. Veľa ľudí si tam myslí, že môžu niečo urobiť proti korupcii," uviedla Pringová a dodala, že až 71 percent Tunisanov je presvedčených o tom, že aj radoví občania môžu prispieť k zmenám. Napriek tomu 62 percent opýtaných považuje činnosť vlády v boji s korupciou za zlú a väčšina (64 percent) Tunisanov si myslí, že miera korupcie v krajine stúpa.

Prieskum TI sa uskutočnil na viackrát v rokoch 2014 a 2015, informovala agentúra AP.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Historici volajú po zlepšení postavenia humanitných vied
<< predchádzajúci článok
Izraelská polícia dolapilia páchateľa ďalšieho útoku na Izraelčana