Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. septembra 2017

Tragický výbuch vo VOP Nováky nechcel dva roky nikto vyšetrovať



Obžalovací spis v kauze VOP Nováky.



Zdieľať
Obžalovací spis v kauze VOP Nováky. Foto: TASR/Pavol Remiáš
Bratislava 22. septembra (TASR) - Vyšetrovanie tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky viac ako dva roky nemalo svojho pána a príslušné rezorty sa nechceli chopiť zodpovednosti. Výsledkom bolo aj to, že Slovensko má ako jediné v Európskej únii dva zákony s názvom o výbušninách.


Pre TASR to uviedol bývalý vedúci oddelenia banskej bezpečnosti na Hlavnom banskom úrade (HBÚ) Vladimír Tejbus, ktorý sa zúčastnil na rokovaní o vyšetrovaní tejto tragédie za HBÚ. Súdy pritom v tejto kauze stále nerozhodli. „V októbri 2009 som bol z poverenia predsedu HBÚ Petra Kúkelčíka na stretnutí ministerstiev hospodárstva, obrany a sociálnych vecí, kde sa malo rozhodnúť, kto bude túto tragédiu vyšetrovať. Rezorty obrany a hospodárstva sa od toho dištancovali, hoci pod ich pôsobnosť patrili vojenské objekty i banské úrady. Skoro to vyzeralo tak, že ani nie je nikto, kto by túto tragédiu vyšetroval. Vtedy však dôrazne zasiahla ministerka Viera Tomanová a rozhodla, že keďže nie je nikto ochotný toto vyšetrovať, že to vyšetria jej ľudia z inšpektorátu práce. Vtedy to vyzeralo, že zo všetkých mužov, ktorí tam boli, sa chlapsky zachovala jedine ona,“ povedal Tejbus.

Dôsledkom vyšetrovania v súvislosti s dozorom nad používaním výbušnín bolo nakoniec rozhodnutie pripraviť samostatný zákon o výbušninách a munícii. „Ten sa tvoril celé roky v spolupráci s armádou, políciou a ďalšími dotknutými zložkami, no pre rezort baníctva nebol vôbec potrebný. Zatiaľ je dôsledkom toho len to, že sme asi raritou v celej EÚ, ak nie na svete, že máme dva zákony, ktoré majú v názve zákon o výbušninách. Pričom z toho prvého, zákona č. 51/1988 Zb. už boli všetky časti, týkajúce sa výbušnín, vypustené a teda výbušniny už ani nerieši,“ dodal Tejbus.

Okresný súd (OS) v Prievidzi ešte neurčil termín hlavného pojednávania s obžalovanými v kauze tragického výbuchu vo VOP v Novákoch. Zároveň vydal uznesenie, ktorým zastavil trestné stíhanie obžalovaného Eduarda B. pre prečin všeobecného ohrozenia, keďže zomrel. TASR to potvrdil hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus. "Podľa zákona v trestnom stíhaní nemožno pokračovať a musí byť zastavené proti tomu, kto zomrel," zdôvodnil Tarabus. 

Hlavné pojednávanie súd podľa neho odročil na neurčito, pričom do trestného konania bol ešte v júni tohto roku pribratý znalec z odboru strelné zbrane a výbušniny. "Po zvážení a vyhodnotení vykonaného dokazovania dospel súd k záveru, že je potrebné pre rozhodnutie vo vzťahu k výroku o vine vykonať znalecké skúmanie. Úlohou znalca je v lehote dvoch mesiacov vypracovať znalecký posudok a zodpovedať v ňom otázky, ktoré mu stanovil súd," ozrejmil.

Kauzou výbuchu vo VOP Nováky, ktorý si vyžiadal životy ôsmich ľudí, sa OS v Prievidzi naposledy zaoberal v marci tohto roka, pričom na pojednávaní opätovne vypovedali majstri z podniku. K ich doplňujúcemu vypočutiu pristúpil súd na základe znaleckého posudku z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Po výpovediach pristúpil súd k čítaniu listinných dôkazov. 

"Na hlavnom pojednávaní už súd vypočul obžalovaných, svedkov, znalcov, oboznámil sa s výpoveďami svedkov vypočutých v prípravnom konaní, znaleckými posudkami zabezpečenými v prípravnom konaní a oboznámil sa s listinnými dôkazmi," zhrnul Tarabus.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú po smrti Eduarda B. štyria bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975).

Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície, vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963. Kauzou sa OS v Prievidzi zaoberá od marca 2012. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V centre Dolného Kubína dnes štartuje tradičný Kubínsky jarmok
<< predchádzajúci článok
Vývoj na trhu s ropou je zmiešaný