Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2013

Tragédia pri Lampeduse: Deň štátneho smútku v Taliansku



Talianski záchranári dnes v blízkosti ostrova Lampedusa obnovili pátranie po asi 200 ľuďoch nezvestných od štvrtkového stroskotania lode s ilegálnymi prisťahovalcami. Záchranné práce však dnes sťažuje ...



Zdieľať
Rím 4. októbra (TASR) - Talianski záchranári dnes v blízkosti ostrova Lampedusa obnovili pátranie po asi 200 ľuďoch nezvestných od štvrtkového stroskotania lode s ilegálnymi prisťahovalcami. Záchranné práce však dnes sťažuje rozbúrené more.

Pri pobreží ostrova Lampedusa na juhu Talianska stroskotala loď prevážajúca utečencov. Foto: TASR/AP

Rímska vláda na dnes v súvislosti s tragédiou vyhlásila v krajine štátny smútok. Vo všetkých školách v Taliansku si dnes deti a študenti uctili pamiatku obetí stroskotania lode minútou ticha. Minúta ticha za obete bude počas víkendu predchádzať aj všetkým zápasom talianskej futbalovej ligy.

Podpredseda talianskej vlády a minister vnútra Angelino Alfano, ktorý vo štvrtok vycestoval na Lampedusu, potvrdil, že polícia zadržala kapitána lode. Ide o 35-ročného Tunisana, ktorého v apríli vyhostili z Talianska.

Podľa predbežnej bilancie úradov pri stroskotaní lode prišlo o život viac ako 130 ľudí, pričom existujú obavy, že ich počet sa môže zvýšiť až na 300. Záchranári totiž strácajú nádej, že by ešte niekoho mohli nájsť živého. Ak sa tieto obavy naplnia, štvrtkové stroskotanie bude jednou z najväčších tragédií za desiatky rokov migračnej krízy v Európe, pripomenula agentúra Reuters.

Takýto zázrak sa však už stal, informovali talianske médiá, podľa ktorých si jeden zo záchranárov všimol, že mladá žena, ktorú preniesli do letiskového hangára, kde sústreďujú telá obetí, ešte dýcha. Silne podchladenú a dehydrovanú Eritrejčanku previezli do nemocnice vo vážnom stave, keďže pri požiari sa nadýchala splodín horenia.



Tragédiu prežilo 155 pasažierov pôvodne rybárskej lode, plaviacej sa z Líbye so 400 až 500 ľuďmi na palube, väčšinou Somálčanmi a Eritrejčanmi. Loď vyplávala z líbyjského prístavu Misuráta. Ako informoval minister Alfano, vo vzdialenosti asi kilometer od talianskeho pobrežia do plavidla začala prenikať voda. Imigranti v obave, že sa loď potápa, podpálili plachtu, aby upútali pozornosť iných plavidiel v oblasť - loď však zachvátil požiar. Ľudia sa sústredili na jednej strane lode, tá sa prevážila a prevrátila, informoval Alfano. Pasažieri potom v panike skákali alebo padali do mora. Loď sa teraz nachádza v hĺbke 47 metrov pod hladinou, uviedol Rocco Canell, jeden z prvých potápačov, ktorí sa k plavidlu dostali.

Galéria: Tragédia pri ostrov Lampedus





Talianske médiá informovali, že v súvislosti s tragédiou na mori museli z pevniny na ostrov priviezť desiatky rakiev. "Je tam ešte plno tiel. Nedá sa povedať koľko," uviedol pre televíziu SkyTG24 Giovanni de Gaetano, jeden zo záchranárov. Starostka ostrova Lampedusa Giusi Nicoliniová pred médiami uviedla: "Je to hrôza. Hrôza! Stále privážajú ďalšie a ďalšie telá."

Minister Alfano zdôraznil, že tragédia pri pobreží Lampedusy nie je len "talianskou, ale európskou drámou", pričom súčasne požiadal, aby Taliansko - kam od začiatku roka dorazilo 25.000 imigrantov, čo je trikrát viac ako za celý rok 2012 - mohlo svojimi člnmi hliadkovať aj mimo svojich výsostných vôd.

Alfano okrem toho žiada zaradiť taliansky problém s prisťahovalcami do programu najbližšej schôdzky ministrov spravodlivosti a vnútra, ktorá sa bude konať na budúci utorok v Luxemburgu.

Taliansky prezident Giorgio Napolitano zasa vystúpil s požiadavkou, aby Európa zastavila prevádzačstvo ľudí v spolupráci s domovskými krajinami prisťahovalcov a apeloval na dohľad v pobrežných oblastiach štátov, kde sa "plavby beznádeje a smrti" začínajú.

Talianska ministerka pre integráciu Cécile Kyengeová, prvá členka talianskej vlády tmavej pleti, žiadala vytvoriť humanitárne koridory, ktoré by zvýšili bezpečnosť imigrantov vydávajúcich sa napospas zločineckým pašeráckym organizáciám.

Pápež František, ktorý vo štvrtok v súvislosti s ďalšou drámou s ilegálnymi imigrantmi hovoril o "hanbe", dnes v pútnickom meste Assisi podľa očakávania zopakuje svoj odmietavý postoj ku "kultúre odpadu", keď ľudia vyčleňujú, marginalizujú alebo dokonca eliminujú tých najslabších spomedzi seba. K najslabším pápež zaraďuje aj ilegálnych imigrantov.

Pri pobreží ostrova Lampedusa na juhu Talianska stroskotala loď prevážajúca utečencov. Foto: TASR/AP


Carlo Castiglioni, prezident talianskeho think tanku Cestim, ktorý sa venuje problematike migrácie, dnes pre agentúru Sinchua povedal, že asi 80 percent finančnej pomoci vyhradenej v Taliansku na imigračnú politiku sa používa práve na obmedzenie vĺn ilegálnych prisťahovalcov. Tieto peniaze by však mohli byť využité pre ľudí, ktorí z vlasti ušli pred perzekúciou alebo vojnou a majú právo, aby sa s nimi zaobchádzalo ako s utečencami. "O to viac, že tento prístup by súčasne mohol pomôcť aj pri rozbíjaní sietí pašerákov ľudí," vyhlásil Castiglioni.

Podľa európskej agentúry Frontex, ktorá rozvíja a koordinuje manažovanie hraníc EÚ, tragédia pri Lampeduse je dôkazom toho, že je najvyšší čas, aby talianske orgány a EÚ posilnili svoju spoluprácu v oblasti Stredozemného mora namiesto kumulácie prostriedkov na uzatváranie hraníc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peter Weiss mení diplomatické pôsobisko, z Budapešti ide do Prahy
<< predchádzajúci článok
V bratislavskej Rači vo štvrtok v noci prešiel muža rýchlik