Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

24. septembra 2005

Toxoplazmóza a tehotné ženy



Toxoplazmóza je infekčná choroba, ktorej pôvodcom je prvok Toxoplasma gondii. Ľudia sa môžu nakaziť prijímaním nakazeného surového mäsa alebo kontaktom s mačacími výkalmi.



Zdieľať
Vrodená toxoplazmóza je špeciálna forma, pri ktorej je plod infikovaný cez placentu od matky. Nebezpečenstvo tejto formy je dôvodom, prečo by sa mali tehotné ženy vyhýbať mačkám.
Konečným hostiteľom toxoplazmózy sú mačkovité šelmy, hlavne mačky domáce. Toxoplazmóza sa však môže nachádzať aj u hlodavcov a vtákov. Len u mačkovitých šeliem ale prekonáva T. gondii sexuálne štádium. Rozmnožovanie parazita prebieha v črevnej sliznici mačky a príbuzných mačkovitých šeliem. S trusom mačky sa vylučujú z jej tela oocysty, ktoré sú zdrojom nákazy človeka.
Mačka sa pravdepodobne nakazí najčastejšie z mäsa divých a hospodárskych zvierat. Vývojový kolobeh parazita sa potom v jej črevách dokončuje. Vylučovanie zárodkov toxoplazmózy trusom trvá krátko - len pri jej prvom nakazení (2-3 týždne), po ktorom mačka získava odolnosť a pri novom nakazení už zárodky nevylučuje. Preto sa so zárodkami v truse stretávame v praxi len veľmi zriedkavo a prevažne u mladých mačiek.
Primárna infekcia matky počas tehotenstva predstavuje nebezpečenstvo prenosu infekcie na plod cez placentu. Táto forma toxoplazmózy u detí sa nazýva vrodená (kongenitálna). Pre ďalší vývoj plodu je veľmi dôležité, v ktorom období tehotenstva sa žena nakazila. U nás sa vrodená toxoplazmóza vyskytuje len výnimočne.
Bezpríznakové a ľahšie formy toxoplazmózy u osôb, ktoré nie sú imunitne oslabené, sa spravidla neliečia. Osoby s nedostatočnou imunitou a predovšetkým tehotné ženy s podozrením na infekciu, ako aj deti s vrodenou alebo získanou toxoplazmózou je potrebné liečiť.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viršík takmer schytal na SuperStar facku
<< predchádzajúci článok
Georgíny už musia zo zeme von