Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. októbra 2014

Toto musí vedieť každý fanúšik futbalu, preverili sme Katku Brychtovú



Katka Brychtová Foto: TASR



Zdieľať
Katka Brychtová Foto: TASR


Bratislava 9. októbra (Teraz.sk) – Menší futbalový stánok na štadióne MŠK Žilina bude dnes večer dejiskom veľkého športového sviatku pre všetkých slovenských fanúšikov najobľúbenejšieho a najmasovejšieho športu. Hostiť španielsku reprezentáciu, vedenú Andresom Iniestom, nabitú hviezdami typu Diego Costa, to sa na našich trávnikoch vidí skutočne len výnimočne. La Furia Roja sa nám predvedie v kvalifikačnom zápase na šampionát EURO 2016. Každý správny fanúšik musí byť okrem futbalového ošiaľu nadupaný aj futbalovým slovníkom, ktorý sa pri tomto športe používa.

My sme si „odborné“ termíny z prostredia trávnikov oprášili so známou moderátorkou a herečkou, sprievodkyňou Poštou pre teba Katkou Brychtovou. V teste futbalového slangu obstála perfektne. Je to najmä vďaka tomu, že jej syn sa v detstve tejto hre venoval. Aj dnešný duel pravdepodobne uvidia spolu. „Určite, ak bude čas. Futbal zvyčajne pozerám so synom, lebo môj manžel ho nemá veľmi v obľube. Aj počas majstrovstiev sveta v Brazílii sa ma stále pýtal, kedy sa ten šampionát konečne skončí,“ povedal Katka Brychtová.

Toto musí vedieť každý správny futbalový fanúšik:



Jasličky

Tento trik „prekabátenia“ súpera hráči používajú najmä v situáciách, keď sa brániaci protivník snaží vykryť priestor a je rozkročený. Jasličky nie vždy vyjdú, ale keď áno, je z toho nebezpečná situácia a v prípade nasadenia na brankára priamo gól.

Odpoveď Katka Brychtová: „Dostane ich Brankár, keď mu strelia loptu medzi nohy“. (Katke odpúšťame, že nespomenula aj možnosť nasadiť jasličky inému hráčovi na trávniku. Je pochopiteľné, že ju najviac zaujíma dianie pred bránkou).

Titi-kaka

Herný štýl vo futbale, ktorým jeden tím v poli totálne dominuje nad druhým. Princíp systému je založený na výnimočnom centrálnom dispečerovi hry a silnom strede poľa, kde dominujú rýchli a kmitaví technici v ofenzíve v prepojení s defenzívnymi záložníkmi, disponujúcimi výbornou orientáciou. Základom týchto štruktúr je udržiavanie jasnej prevahy nad súperom krátkymi prihrávkami. Hráči aj bez lopty sú stále v pohybe hľadajúc vhodné "kanály" alebo "diaľnice" na prijatie bleskového pasu.

Prototypným predstaviteľom tiki-taka je práve španielska futbalová reprezentácia, ktorá sa týmto štýlom stala v lete 2010 majstrom sveta a dva roky pred tým dobyla európsky trón. Tika-taka je aj štýl katalánskeho veľkoklubu FC Barcelona.

Odpoveď Katka Brychtová: „To neviem. Keď som chodil do hľadiska hokejových zápasov Slovana Bratislava, tak sme skandovali: Ciki-caki-ciki-cak. Znie mi to podobne“.

Derby

Okrem terminológie konského športu je tento výraz používaný aj v kolektívnych odvetviach ako futbal, hokej, ale i basketbal, hádzaná. Je to špecifický zápas, ktorý charakterizuje zvýšená rivalita i fanúšikovská horúčka.

Derby môže byť napríklad susedské alebo mestské. Je to ostrosledovaný súboj dvoch tradičných tímov. Najznámejšie derby na Slovensku býval futbalový zápas medzi bratislavským Slovanom a Interom, to bolo tradičné mestské i susedské derby, lebo oba štadióny oddeľovala prakticky iba jedna veľká (Bajkalská) ulica. Derby je určite aj zápas Slovana so Spartakom Trnava. Z ďalších vynikajú napríklad milánske duely AC - Inter, v Španielsku FC Barcelona - Real Madrid a najviac takýchto súbojov je určite na Britských ostrovoch. Glasgowské, liverpoolské, manchesterské i niekoľko londýnskych. K slávnej histórii v kolíske futbalu patrí aj Derby - tak sa volá mesto, v ktorom sa v 70-tych rokoch minulého storočia vďaka tamojšiemu klubu County oslavoval dvakrát anglický titul.

Odpoveď Katka Brychtová: „Keď hrá Barcelona s Realom, to je derby. Ja som fanúšik Realu, ak by to niekto nevedel (smiech)“.

Ofsajd

Postavenie mimo hry. Hráč je v postavení mimo hry, ak je bližšie k súperovej bránkovej čiare ako lopta. V prípade dvoch výnimiek toto pravidlo neplatí: ak je taký hráč na vlastnej polovici hracej plochy alebo ak nie je bližšie k súperovej bránkovej čiare ako najmenej dvaja hráči súperovho družstva. Rozhodca považuje za hráča mimo hry toho, kto je v okamihu, keď sa niektorý z jeho spoluhráčov dotkne lopty alebo ju zahrá: ovplyvňuje hru, ovplyvňuje súpera, alebo sa pokúša z toho postavenia získať výhodu. . Rozhodca nepokladá hráča za hráča mimo hry len preto, že je v postavení mimo hry alebo ak loptu dostane priamo z kopu od brány, z kopu z rohu alebo z vhadzovania lopty.

Odpoveď Katka Brychtová (skoro ako z futbalovej učebnice) :"V ofsajde je útočník vtedy, ak v okamihu nahrávky stojí pred hráčmi brániaceho mužstva“

Štucne
Časť výstroja futbalistu, ktorú má na spodnej časti nohy. Držia mu chrániče holenných kosti.

Odpoveď Katka Brychtová: „To sú tie podkolienky, čo som musela synovi stále prať“.

Zavesiť kopačky na klinec

Ukončiť športovú kariéru. Tento obraz má vyvolať predstavu, že kopačky futbalistu sú zavesené šnúrkami na klinci kdesi na čestnom mieste v šatni, resp. v byte, či v garáži a športovec ich už nikdy viac nepoužije. Nie každý tak prirodzene robí, ale mnohí túto symboliku dodržiavajú. Ide prirodzene o obuv, v ktorej športovec odohral svoj posledný vrcholový zápas, alebo absolvoval poslednú súťaž.

Odpoveď Katka Brychtová: „Skončiť s kariérou, toto je ľahké“.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do kín prichádza česká čierna komédia Díra u Hanušovic
<< predchádzajúci článok
Krédo fyzika Jána Andreja Segnera: Byť užitočný aj po smrti