Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2007

Tóthová sa pre tzv. Mečiarove odmeny obráti na Štrasburg



Bývalá ministerka spravodlivosti Katarína Tóthová sa pre rozhodnutia slovenských súdov v prípade tzv. Mečiarových odmien obráti so sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Bývalá ministerka spravodlivosti Katarína Tóthová sa pre rozhodnutia slovenských súdov v prípade tzv. Mečiarových odmien obráti so sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Píše o tom dnešné vydanie denníka Pravda. Tóthová musela pred štyrmi rokmi ako jeden z mála členov Mečiarovej vlády vrátiť viac ako štvrť milióna korún.

„Keďže som vo vnútroštátnom práve neuspela, jednoznačne sa obrátim na Štrasburg," potvrdila Tóthová pre Pravdu. Ústavný súd jej sťažnosť na rozhodovanie slovenských súdov zamietol pred mesiacom. Tóthová v ňom žiadala odškodné. Jeho výšku mal určiť súd. Podobne ako na Ústavnom súde SR aj na európskom mieni Tóthová napadnúť to, že o tzv. Mečiarových odmenách vynieslo päť súdov odlišné verdikty. Argumentuje tým, že ak súdy štyrom jej bývalým kolegom z vlády prémie priznali, nemôžu byť v jej prípade vyhlásené za nezákonné. „Je to proti právu na spravodlivý proces," zdôraznila poslankyňa NR SR za ĽS-HZDS.

Ústavný súd podľa rozhodnutia, ktoré je zverejnené na internetovej stránke súdu, Tóthovej sťažnosť zamietol preto, lebo ju podala neskoro. „Zmeškala som lehotu, pretože som čakala na jedno rozhodnutie," vysvetlila bývalá podpredsedníčka vlády. „V Štrasburgu už lehotu stihnem," dodala.

Mečiar rozdelil v rokoch 1994 až 1998 spolu podľa Pravdy približne 14 miliónov korún. Keď sa v roku 2000 zistilo, že ministri na odmeny nemajú nárok, niektoré ministerstvá a Úrad vlády SR začali od bývalých ministrov vymáhať odmeny späť. „Nie všetci išli touto cestou, nepožadovalo ich napríklad ministerstvo práce," spresnila Tóthová. Ako podpredsedníčka vlády zinkasovala od Mečiara viac ako 511-tisíc korún. Vrátiť musela na základe rozhodnutia súdu iba 258-tisíc korún a súdne trovy. Zvyšok sumy bol v čase, keď sa začali odmeny riešiť, premlčaný. Premlčané boli aj odmeny, ktoré dostal Mečiar, išlo asi o 140-tisíc korún, píše denník Pravda.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Reputácia a postavenie USA sú na historickom minime
<< predchádzajúci článok
Maďarič navrhne, ako dosiahnuť lepšiu slovenčinu v praxi