Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júla 2015

Tohtoročnú cenu gramotnosti získalo aj slovenské združenie Svatobor



Slovenské občianske združenie Svatobor, pomáhajúce príslušníkom rómskej menšiny, sa dostalo medzi subjekty, ktorým Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Paríž 22. júla (TASR) - Slovenské občianske združenie Svatobor, pomáhajúce príslušníkom rómskej menšiny, sa dostalo medzi subjekty, ktorým Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) udelí tohtoročné medzinárodné ceny gramotnosti. Agentúra OSN o tom dnes informovala prostredníctvom tlačového vyhlásenia, podľa ktorého jej generálna riaditeľka Irina Bokovová oznámila piatich laureátov z Čile, Madagaskaru, Mozambiku, Slovenska a Srí Lanky.


Slovenskému združeniu Svatobor udelí UNESCO svoju Konfuciovu cenu za gramotnosť, ktorú založilo v spolupráci s Čínou. Rovnakú cenu tento rok získavajú taktiež dve mimovládne organizácie - z Čile a Madagaskaru - bojujúce proti analfabetizmu.

Ďalšie dve organizácie - pôsobiace v Mozambiku a na Srí Lanke - dostanú Cenu gramotnosti kráľa Sedžonga, udeľovanú s podporou Južnej Kórey.

Všetkých päť cien v podobe šeku na 20.000 dolárov (približne 18.400 eur), diplomu a medaily Bokovová slávnostne odovzdá v parížskom sídle UNESCO 8. septembra, keď si svet pripomína Medzinárodný deň gramotnosti. Jeho tohtoročnou témou bude "gramotnosť a udržateľné spoločenstvá", ktorou sa podľa vyhlásenia UNESCO riadila medzinárodná porota aj pri návrhu laureátov cien gramotnosti.

Občianske združenie Svatobor ocenia za program "Romano Barado", ktorým Svatobor podľa UNESCO pomáha slovenským Rómom "prekonať sociálne vylúčenie a využívať svoje základné ľudské práva", pričom "aplikuje vysoko inovatívny koncept spájajúci environmentálnu udržateľnosť so školením v oblastiach výživy a zamestnania".

Veľvyslankyňa a stála delegátka SR pri UNESCO Klára Novotná vo svojom stanovisku uviedla, že "slovenský príklad zaujal medzinárodnú porotu UNESCO i čínskych spolutvorcov ceny tým, ako dokázali vlastným pričinením zmeniť nomádsky – kočovný - spôsob života tradične založenej početnej skupiny rómskych občanov na východnom Slovensku, konkrétne v Prešovskom kraji".

Členovia združenia podľa nej "v spolupráci s 18 slovenskými partnermi, medzi iným vládnymi i mimovládnymi, ako aj cirkevnými ustanovizňami podstatným spôsobom zmenili sociálnu situáciu časti rómskej spoločnosti - prostredníctvom atraktívnych vzdelávacích metód a pracovných zručností".

Prestížnu medzinárodnú cenu od jej založenia v roku 1967 udelili už viac ako 460 projektom a programom vládnych i mimovládnych subjektov na celom svete, pripomenula Novotná.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Budínsky súd odsúdil srbského prevádzača na 1,5 roka odňatia slobody
<< predchádzajúci článok
Väzeň odsúdený za znásilnenie a lúpež napadol dozorkyňu