Tlačový zákon nedám na ústavný súd - napísal Kandráč Krútkej
Ombudsman Pavol Kandráč nenapadne tlačový zákon na ústavnom súde. Verejný ochrana práv to v liste napísal predsedníčke Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Zuzane Krútkej. Tá sa na neho ...
BRATISLAVA 2. septembra (WEBNOVINY) - Ombudsman Pavol Kandráč nenapadne tlačový zákon na ústavnom súde. Verejný ochrana práv to v liste napísal predsedníčke Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Zuzane Krútkej. Tá sa na neho obrátila ešte v júni s písomným podnetom, aby si osvojil právnu argumentáciu syndikátu o nesúlade tlačového zákona s ústavou a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, agentúru SITA dnes o liste informovala Krútka.
Syndikát mal výhrady najmä voči ustanoveniam, v ktorých je ochrana zdroja informácií stanovená ako povinnosť, k paralelnej existencii práva na opravu a práva na odpoveď či k tomu, že zákonodarca nedáva vydavateľovi možnosť odmietnuť opravu alebo odpoveď v prípadoch, keď by uverejnenie bolo v rozpore so zákonom, dobrými mravmi alebo spáchal by ním trestný čin, alebo v prípade, ak žiadateľ o uverejnenie odpovede dostal už pred uverejnením možnosť vyjadriť sa, ale nevyužil ju.
Nový tlačový zákon presadila vládna koalícia aj napriek kritike Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), opozície či vydavateľov tlače. Podľa nich zasahuje do slobody tlače. Zákon od ministra kultúry Mareka Maďariča zo Smeru-SD dokonca vybielil titulné strany celoštátnych denníkov. Keď parlament začal rokovať o návrhu zákona, denníky zverejnili sedem hriechov zákona. Po jeho schválení v parlamente uverejnili výzvu prezidentovi, aby zákon nepodpísal. Zároveň sa obrátili aj na Ústavný súd SR a medzinárodné inštitúcie, aby noviny mohli naďalej slúžiť čitateľom.
Koalícia prijala kontroverzný tlačový zákon bez akceptovania opozičných požiadaviek. Účinný je od 1. júna. Opozícia požadovala obmedziť právo na odpoveď, uplatňovať sa nemalo na pravdivé informácie. Ďalej požadovali, aby odpovedať nemohli verejní funkcionári, teda politici, ani orgány verejnej moci a trestne stíhaní. Povinnosť ochraňovať zdroj informácií chceli zmeniť na právo. Vládna predloha prikazuje zdroj informácie tajiť.
SITA