|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Streda 22.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Zora
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
29. novembra 2009
Tituly pre Davydenka a Bryanovcov v ATP Finals
Rus Nikolaj Davydenko sa stal držiteľom titulu vo dvojhre na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale ...
Zdieľať
LONDÝN 29. novembra (WEBNOVINY) - Rus Nikolaj Davydenko sa stal držiteľom titulu vo dvojhre na jubilejnom 40. ročníku šampionátu ATP World Tour Finals tenistov v Londýne (22. - 29. novembra, dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena). Finalista vlaňajších šanghajských Masters nasadený teraz ako šiesty zvíťazil v nedeľňajšom súboji o titul na prestížnom koncoročnom podujatí nad päťkou turnaja Juanom Martinom Del Potrom z Argentíny za 85 minút zaslúžene 6:3, 6:4.
Dvadsaťosemročný rodák z ukrajinského Severodonecka Davydenko získal najvýraznejší úspech vo svojej doterajšej kariére a v pondelok sa posunie zo siedmej na šiestu priečku vo svetovom rebríčku ATP pred absentujúceho Američana Andyho Roddicka. V tohtoročných rozhodujúcich dueloch má dokonalú bilanciu 5:0, celkovo si vybojoval svoju 19. trofej. Davydenko je prvým Rusom úspešným na MS. V roku 1997 Jevgenij Kafeľnikov nestačil vo finále na Američana Peta Samprasa.
"Prichádzal som sem iba ako sedmička rebríčka a napokon sa mi podarilo triumfovať na takomto prestížnom turnaji. Je to neskutočné. Samého ma to prekvapilo. Prezeral som si trofej. Zatiaľ sú na nej mená ako Sampras, Federer, najčerstvejšie Djokovič. Teraz navždy pribudne moje...," rozplýval sa Davydenko a dodal: "Asi to bolo aj záležitosťou koncentrácie. Od úvodného fiftínu som sa dokázal stopercentne sústrediť. Myslím si, že dnes to bolo veľmi dôležité."
Del Potro uznal: "Nedokázal som nájsť recept na jeho prekonanie. Nikolaj bol oveľa lepší ako ja. Zdolal každého, keď už musel, takže je úplne zaslúženým šampiónom. Ja som celkovo s mojím vystúpením v Londýne spokojný."
Rus v pondelok začal trojsetovou prehrou s obhajcom primátu Novakom Djokovičom zo Srbska v repríze finále ročníka 2008. Odvtedy zdolal všetkých troch víťazov tohtoročných súčastí "veľkej trojky" (Rafael Nadal - Australian Open, Roger Federer - Roland Garros a Wimbledon, Juan Martin Del Potro - US Open). Šampión si odnáša šek na 1,51 milióna USD, zdolanému patrí 740 000 dolárov.
Davydenko uťahal Goliáša, hral ako PlayStation
O dvadsať centimetrov nižší Davydenko rovnako ako počas celého týždňa pripomínal neomylný metronóm. V blízkosti základnej čiary stíhal, zrýchľoval, konštruoval kombinácie, ktoré Del Potra prichytávali pri slabšom pohybe. Rus k tomu pridal veľmi solídny servis a Argentínčan postupne čoraz častejšie bezmocne rozpažoval. Už vo štvrtom geme sa len zásluhou servisov dostal aspoň na zhodu a pri druhom brejkbale súpera poslal zvládnuteľný bekhend do siete - 1:3.
Rus za stavu 4:2 dvojchybou dodal takmer dvojmetrovému Juhoameričanovi príležitosť na rebrejk, ale vymazal mu ju precíznymi forhendovými výpadmi, upravil na 5:2 a set si už nenechal zobrať. Bol obratnejší, istejší i nápaditejší. "Je veľmi rýchly. Hral ako PlayStation," zažartoval si trochu aj na svoj účet Del Potro a dodal: "Všetko vybehá, ťažko sa proti nemu dávajú víťazné údery."
Argentínčan v kľúčovom štvrtom geme stratil koncept aj vinou zahláseného prešľapu pri servise. Sťažoval sa na tento verdikt u empajrového rozhodcu a neskôr povedal: "Po tom, ako sa ozvalo ono ´foot fault´, vývoj sa začal prikláňať na Nikolajovu stranu." Oboch dvakrát vyrušil aj plač dieťaťa na tribúne. "Možno ho naša hra nudila," usmial sa Davydenko a o svojich vyhliadkach na zisk premiérového grandslamového titulu napríklad už na Australian Open uviedol: "Na päťsetové zápasy treba naozaj dokonalú fyzickú pripravenosť. Nestačí lietať po kurte dve hodiny, často si to vyžaduje aj dvojnásobok času, je to náročnejšie."
V piatom geme druhej časti Del Potro odvrátil dva brejkbaly zhodne priamym bodom z podania, bolo však citeľné, že v zápase akoby ho držal už len servis. Snažil sa skracovať vyčerpávajúce výmeny obávanými ranami z forhendu a riskantnými údermi k čiaram. V šiestej hre Davydenka takmer nachytal, ale eso na brejkbal potvrdilo Jastrabie oko a ďalšiu hrozbu odvrátil Rus povinným sklepnutím pri sieti, keď vývoj tohto fiftínu mal od začiatku pod
Za stavu 4:4 si Davydenko na príjme forhendovým prípravným a potom bekhendovým víťazným krosom vytvoril náskok 15:0, Argentínčan mu forhendom vedľa doprial ešte nádejnejších 30:0, vzápätí inkasoval forhendové obhodenie a hneď pri prvom Rusovom brejkbale nezvládol tlak na pravej strane. Za stavu 4:5 ako returnujúci už nemal nárok. Davydenko v úvodnej časti pustil pri svojom podaní len 5 fiftínov, v druhej 8. Môže sa pochváliť aj výborným pomerom "winnerov" a nevynútených chýb - 25:15, protivník mal štatistiku 20:19.
Davydenko vedie nad Del Potrom v bilancii zo vzájomných súbojov už 3:1 - na spomenutých MS 2008 v Číne ho v základnej skupine zdolal 6:3, 6:2, medzičasom sa nestretli. Rus utrpel zatiaľ jedinú prehru od Argentínčana na jeho domácej pôde v Davisovom pohári. Medzi elitou štartoval po piaty raz v rade. Do osmičky sa prebojoval napriek tomu, že úvod sezóny mu negatívne poznačili problémy s ľavou pätou a na jeseň mesiac opäť nútene pauzoval. Na šampionáte má teraz skóre 11:8.
Dvadsaťjedenročnému rodákovi z Tandilu Del Potrovi sa nepodarilo nadviazať na štyri roky starý triumf krajana Davida Nalbandiana (už v sezóne 1974 sa radoval legendárny Guillermo Vilas). V renkingu zostane na piatom mieste, mohol sa posunúť na štvrté. Vlani v Číne ako nováčik zostal v skupine so skóre 1:2 a rozhorčil práve Nalbandiana uprednostnením individuálnych ambícií krátko pred daviscupovým finále, na ktoré už so silami nestačil. Teraz má na Masters skóre 4:4. Vo štvrtok v dramatickom a zároveň kurióznom vyvrcholení bojov v A-skupine nesmel v treťom sete proti Federerovi stratiť viac ako 3 gemy. Triumfoval 6:3, pričom ako podávajúci čelil štyrom matematickým mečbalom na vyradenie z turnaja a postup domáceho Andyho Murraya. Argentínčan vo všetkých štyroch predchádzajúcich vystúpeniach na tomto podujatí išiel do troch setov - akoby sa to premietlo do jeho finálového výkonu bez energie. Navyše, po sobotňajšom semifinálovom maratóne so Švédom Robinom Söderlingom mal na regeneráciu približne o 9 hodín menej ako premožiteľ Švajčiara Rogera Federera medzi najlepšími štyrmi Davydenko.
Americkí bratia s tretím titulom na Masters a postom jednotiek
Víťazmi súťaže štvorhry sa stali americkí bratia Bob a Mike Bryanovci nasadení ako druhí. V nedeľňajšom deblovom finále "výberového" podujatia triumfovali nad sedmičkami turnaja, Bielorusom Maxom Mirným a Izraelčanom Andym Ramom, za 81 minút 7:6 (5), 6:3.
Tridsaťjedenroční súrodenci z kalifornského Camarilla sa sobotňajším semifinálovým premožiteľom Slováka Michala Mertiňáka a Čecha Františka Čermáka revanšovali za pondelňajšiu prehru 4:6, 4:6 zo základnej B-skupiny a vracajú sa na post koncoročných jednotiek párového svetového rebríčka ATP pred Kanaďana Daniela Nestora a Srba Nenada Zimonjiča. Bryanovci boli na vrchole už po sezónach 2003 a 2005 - 2007. Na Masters sa presadili po tretí raz. Predtým sa radovali v rokoch 2003 a 2004, zhodne ešte v Houstone. Vlani v šanghajskom súboji o trofej nestačili na spomenutý tandem Nestor - Zimonjič. Teraz si odnášajú spoločný šek na 265 000 USD, zdolaným patrí 140 000 dolárov.
Tridsaťdvaročný v Minsku narodený bývalý líder párového renkingu ATP Mirnyj, od 10. novembra hrdý otec synčeka Demida (s manželkou Ksušou sa v minulosti radovali aj z dvoch dcér), triumfoval na MS pred tromi rokmi po boku Švéda Jonasa Björkmana. Medzi elitu sa kvalifikoval po šiesty raz. Dvadsaťdeväťročný niekdajší 5. muž počítačového poradia štvorhry Ram, ktorý pochádza z uruguajského Montevidea, si na šampionáte zahral aj v rokoch 2006 a 2007, zhodne s krajanom Jonathanom Erlichom. Bielorus sa od budúcej sezóny hodlá ešte viac venovať rozrastajúcej sa rodinke a prestupuje k Indovi Mahešovi Bhupáthímu. Izraelčan oznámil, že do roka 2010 vstúpi s Francúzom Michaelom Llodrom.
Už aj hudobnú kariéru rozbiehajúci Bryanovci sa vo štvrtej hre priamym bodom z Mikovho podania (pred týmto gemom si vyžiadal konzultáciu s fyzioterapeutom pre príznaky chrípky) zachránili za stavu "no ad", teda pri okamžitej rozhodujúcej loptičke. V šiestej hre ľavák hrajúci na forhendovej strane Bob v rovnakej nepríjemnej situácii vytiahol eso. V siedmom geme mali dvojičky mimoriadne sľubný náskok 40:0 proti Ramovmu servisu, ale nič z neho nevyťažili: pri poslednej štvrtej možnosti zaúradoval Mirnyj bekhendovým volejom. V tajbrejku Bielorus a Izraelčan viedli 2:0 po krásnom Mirného krížnom bekhende, ale Američania okamžite vyrovnali na 2:2. Pri skóre 5:5 im Mike smečom vypracoval setbal na príjme a Bielorus nezvládol náročné zakončenie výmeny rozohranej Ramovým servisom. Bryanovci získali otváracie dejstvo, hoci v ňom nazbierali o dve loptičky menej (39:41). V druhom sete favoriti pritlačili pri Ramovom podaní v ôsmej hre, presvedčivou defenzívou od základnej čiary unikli na 30:0. Izraelčanovo pozične chybné riešenie v kombinácii so smolou (pri presune ho zasiahla loptička) im dodalo stav 40:15 a hneď prvú príležitosť premenili zásluhou Bobovho returnu pod nohy - 5:3. Potvrdenie bolo formalitou na nulu.
Dvojhra - finále:
Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 6:4 za 85 minút (38, 47)
Štvorhra - finále:
Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 7:6 (5), 6:3 za 81 minút
Prehľad víťazov predchádzajúcich desiatich ročníkov (dvojhra / štvorhra):
1999 Pete Sampras (USA) / Sebastien Lareau, Alex O´Brien (Kan./USA)
2000 Gustavo Kuerten (Braz.) / Donald Johnson, Piet Norval (USA/JAR)
2001 Lleyton Hewitt (Austr.) / Ellis Ferreira, Rick Leach (JAR/USA)
2002 Lleyton Hewitt (Austr.) / nehralo sa
2003 Roger Federer (Švajč.) / Bob Bryan, Mike Bryan (USA)
2004 Roger Federer (Švajč.) / Bob Bryan, Mike Bryan (USA)
2005 David Nalbandian (Arg.) / Michael Llodra, Fabrice Santoro (Fr.)
2006 Roger Federer (Švajč.) / Jonas Björkman, Max Mirnyj (Švéd./Biel.)
2007 Roger Federer (Švajč.) / Mark Knowles, Daniel Nestor (Bah./Kan.)
2008 Novak Djokovič (Srb.) / Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (Kan./Srb.)
SITA/AP/AFP
Dvadsaťosemročný rodák z ukrajinského Severodonecka Davydenko získal najvýraznejší úspech vo svojej doterajšej kariére a v pondelok sa posunie zo siedmej na šiestu priečku vo svetovom rebríčku ATP pred absentujúceho Američana Andyho Roddicka. V tohtoročných rozhodujúcich dueloch má dokonalú bilanciu 5:0, celkovo si vybojoval svoju 19. trofej. Davydenko je prvým Rusom úspešným na MS. V roku 1997 Jevgenij Kafeľnikov nestačil vo finále na Američana Peta Samprasa.
"Prichádzal som sem iba ako sedmička rebríčka a napokon sa mi podarilo triumfovať na takomto prestížnom turnaji. Je to neskutočné. Samého ma to prekvapilo. Prezeral som si trofej. Zatiaľ sú na nej mená ako Sampras, Federer, najčerstvejšie Djokovič. Teraz navždy pribudne moje...," rozplýval sa Davydenko a dodal: "Asi to bolo aj záležitosťou koncentrácie. Od úvodného fiftínu som sa dokázal stopercentne sústrediť. Myslím si, že dnes to bolo veľmi dôležité."
Del Potro uznal: "Nedokázal som nájsť recept na jeho prekonanie. Nikolaj bol oveľa lepší ako ja. Zdolal každého, keď už musel, takže je úplne zaslúženým šampiónom. Ja som celkovo s mojím vystúpením v Londýne spokojný."
Rus v pondelok začal trojsetovou prehrou s obhajcom primátu Novakom Djokovičom zo Srbska v repríze finále ročníka 2008. Odvtedy zdolal všetkých troch víťazov tohtoročných súčastí "veľkej trojky" (Rafael Nadal - Australian Open, Roger Federer - Roland Garros a Wimbledon, Juan Martin Del Potro - US Open). Šampión si odnáša šek na 1,51 milióna USD, zdolanému patrí 740 000 dolárov.
Davydenko uťahal Goliáša, hral ako PlayStation
O dvadsať centimetrov nižší Davydenko rovnako ako počas celého týždňa pripomínal neomylný metronóm. V blízkosti základnej čiary stíhal, zrýchľoval, konštruoval kombinácie, ktoré Del Potra prichytávali pri slabšom pohybe. Rus k tomu pridal veľmi solídny servis a Argentínčan postupne čoraz častejšie bezmocne rozpažoval. Už vo štvrtom geme sa len zásluhou servisov dostal aspoň na zhodu a pri druhom brejkbale súpera poslal zvládnuteľný bekhend do siete - 1:3.
Rus za stavu 4:2 dvojchybou dodal takmer dvojmetrovému Juhoameričanovi príležitosť na rebrejk, ale vymazal mu ju precíznymi forhendovými výpadmi, upravil na 5:2 a set si už nenechal zobrať. Bol obratnejší, istejší i nápaditejší. "Je veľmi rýchly. Hral ako PlayStation," zažartoval si trochu aj na svoj účet Del Potro a dodal: "Všetko vybehá, ťažko sa proti nemu dávajú víťazné údery."
Argentínčan v kľúčovom štvrtom geme stratil koncept aj vinou zahláseného prešľapu pri servise. Sťažoval sa na tento verdikt u empajrového rozhodcu a neskôr povedal: "Po tom, ako sa ozvalo ono ´foot fault´, vývoj sa začal prikláňať na Nikolajovu stranu." Oboch dvakrát vyrušil aj plač dieťaťa na tribúne. "Možno ho naša hra nudila," usmial sa Davydenko a o svojich vyhliadkach na zisk premiérového grandslamového titulu napríklad už na Australian Open uviedol: "Na päťsetové zápasy treba naozaj dokonalú fyzickú pripravenosť. Nestačí lietať po kurte dve hodiny, často si to vyžaduje aj dvojnásobok času, je to náročnejšie."
V piatom geme druhej časti Del Potro odvrátil dva brejkbaly zhodne priamym bodom z podania, bolo však citeľné, že v zápase akoby ho držal už len servis. Snažil sa skracovať vyčerpávajúce výmeny obávanými ranami z forhendu a riskantnými údermi k čiaram. V šiestej hre Davydenka takmer nachytal, ale eso na brejkbal potvrdilo Jastrabie oko a ďalšiu hrozbu odvrátil Rus povinným sklepnutím pri sieti, keď vývoj tohto fiftínu mal od začiatku pod
Za stavu 4:4 si Davydenko na príjme forhendovým prípravným a potom bekhendovým víťazným krosom vytvoril náskok 15:0, Argentínčan mu forhendom vedľa doprial ešte nádejnejších 30:0, vzápätí inkasoval forhendové obhodenie a hneď pri prvom Rusovom brejkbale nezvládol tlak na pravej strane. Za stavu 4:5 ako returnujúci už nemal nárok. Davydenko v úvodnej časti pustil pri svojom podaní len 5 fiftínov, v druhej 8. Môže sa pochváliť aj výborným pomerom "winnerov" a nevynútených chýb - 25:15, protivník mal štatistiku 20:19.
Davydenko vedie nad Del Potrom v bilancii zo vzájomných súbojov už 3:1 - na spomenutých MS 2008 v Číne ho v základnej skupine zdolal 6:3, 6:2, medzičasom sa nestretli. Rus utrpel zatiaľ jedinú prehru od Argentínčana na jeho domácej pôde v Davisovom pohári. Medzi elitou štartoval po piaty raz v rade. Do osmičky sa prebojoval napriek tomu, že úvod sezóny mu negatívne poznačili problémy s ľavou pätou a na jeseň mesiac opäť nútene pauzoval. Na šampionáte má teraz skóre 11:8.
Dvadsaťjedenročnému rodákovi z Tandilu Del Potrovi sa nepodarilo nadviazať na štyri roky starý triumf krajana Davida Nalbandiana (už v sezóne 1974 sa radoval legendárny Guillermo Vilas). V renkingu zostane na piatom mieste, mohol sa posunúť na štvrté. Vlani v Číne ako nováčik zostal v skupine so skóre 1:2 a rozhorčil práve Nalbandiana uprednostnením individuálnych ambícií krátko pred daviscupovým finále, na ktoré už so silami nestačil. Teraz má na Masters skóre 4:4. Vo štvrtok v dramatickom a zároveň kurióznom vyvrcholení bojov v A-skupine nesmel v treťom sete proti Federerovi stratiť viac ako 3 gemy. Triumfoval 6:3, pričom ako podávajúci čelil štyrom matematickým mečbalom na vyradenie z turnaja a postup domáceho Andyho Murraya. Argentínčan vo všetkých štyroch predchádzajúcich vystúpeniach na tomto podujatí išiel do troch setov - akoby sa to premietlo do jeho finálového výkonu bez energie. Navyše, po sobotňajšom semifinálovom maratóne so Švédom Robinom Söderlingom mal na regeneráciu približne o 9 hodín menej ako premožiteľ Švajčiara Rogera Federera medzi najlepšími štyrmi Davydenko.
Americkí bratia s tretím titulom na Masters a postom jednotiek
Víťazmi súťaže štvorhry sa stali americkí bratia Bob a Mike Bryanovci nasadení ako druhí. V nedeľňajšom deblovom finále "výberového" podujatia triumfovali nad sedmičkami turnaja, Bielorusom Maxom Mirným a Izraelčanom Andym Ramom, za 81 minút 7:6 (5), 6:3.
Tridsaťjedenroční súrodenci z kalifornského Camarilla sa sobotňajším semifinálovým premožiteľom Slováka Michala Mertiňáka a Čecha Františka Čermáka revanšovali za pondelňajšiu prehru 4:6, 4:6 zo základnej B-skupiny a vracajú sa na post koncoročných jednotiek párového svetového rebríčka ATP pred Kanaďana Daniela Nestora a Srba Nenada Zimonjiča. Bryanovci boli na vrchole už po sezónach 2003 a 2005 - 2007. Na Masters sa presadili po tretí raz. Predtým sa radovali v rokoch 2003 a 2004, zhodne ešte v Houstone. Vlani v šanghajskom súboji o trofej nestačili na spomenutý tandem Nestor - Zimonjič. Teraz si odnášajú spoločný šek na 265 000 USD, zdolaným patrí 140 000 dolárov.
Tridsaťdvaročný v Minsku narodený bývalý líder párového renkingu ATP Mirnyj, od 10. novembra hrdý otec synčeka Demida (s manželkou Ksušou sa v minulosti radovali aj z dvoch dcér), triumfoval na MS pred tromi rokmi po boku Švéda Jonasa Björkmana. Medzi elitu sa kvalifikoval po šiesty raz. Dvadsaťdeväťročný niekdajší 5. muž počítačového poradia štvorhry Ram, ktorý pochádza z uruguajského Montevidea, si na šampionáte zahral aj v rokoch 2006 a 2007, zhodne s krajanom Jonathanom Erlichom. Bielorus sa od budúcej sezóny hodlá ešte viac venovať rozrastajúcej sa rodinke a prestupuje k Indovi Mahešovi Bhupáthímu. Izraelčan oznámil, že do roka 2010 vstúpi s Francúzom Michaelom Llodrom.
Už aj hudobnú kariéru rozbiehajúci Bryanovci sa vo štvrtej hre priamym bodom z Mikovho podania (pred týmto gemom si vyžiadal konzultáciu s fyzioterapeutom pre príznaky chrípky) zachránili za stavu "no ad", teda pri okamžitej rozhodujúcej loptičke. V šiestej hre ľavák hrajúci na forhendovej strane Bob v rovnakej nepríjemnej situácii vytiahol eso. V siedmom geme mali dvojičky mimoriadne sľubný náskok 40:0 proti Ramovmu servisu, ale nič z neho nevyťažili: pri poslednej štvrtej možnosti zaúradoval Mirnyj bekhendovým volejom. V tajbrejku Bielorus a Izraelčan viedli 2:0 po krásnom Mirného krížnom bekhende, ale Američania okamžite vyrovnali na 2:2. Pri skóre 5:5 im Mike smečom vypracoval setbal na príjme a Bielorus nezvládol náročné zakončenie výmeny rozohranej Ramovým servisom. Bryanovci získali otváracie dejstvo, hoci v ňom nazbierali o dve loptičky menej (39:41). V druhom sete favoriti pritlačili pri Ramovom podaní v ôsmej hre, presvedčivou defenzívou od základnej čiary unikli na 30:0. Izraelčanovo pozične chybné riešenie v kombinácii so smolou (pri presune ho zasiahla loptička) im dodalo stav 40:15 a hneď prvú príležitosť premenili zásluhou Bobovho returnu pod nohy - 5:3. Potvrdenie bolo formalitou na nulu.
Dvojhra - finále:
Nikolaj Davydenko (6-Rus.) - Juan Martin Del Potro (5-Arg.) 6:3, 6:4 za 85 minút (38, 47)
Štvorhra - finále:
Bob Bryan, Mike Bryan (2-USA) - Max Mirnyj, Andy Ram (7-Biel./Izr.) 7:6 (5), 6:3 za 81 minút
Prehľad víťazov predchádzajúcich desiatich ročníkov (dvojhra / štvorhra):
1999 Pete Sampras (USA) / Sebastien Lareau, Alex O´Brien (Kan./USA)
2000 Gustavo Kuerten (Braz.) / Donald Johnson, Piet Norval (USA/JAR)
2001 Lleyton Hewitt (Austr.) / Ellis Ferreira, Rick Leach (JAR/USA)
2002 Lleyton Hewitt (Austr.) / nehralo sa
2003 Roger Federer (Švajč.) / Bob Bryan, Mike Bryan (USA)
2004 Roger Federer (Švajč.) / Bob Bryan, Mike Bryan (USA)
2005 David Nalbandian (Arg.) / Michael Llodra, Fabrice Santoro (Fr.)
2006 Roger Federer (Švajč.) / Jonas Björkman, Max Mirnyj (Švéd./Biel.)
2007 Roger Federer (Švajč.) / Mark Knowles, Daniel Nestor (Bah./Kan.)
2008 Novak Djokovič (Srb.) / Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (Kan./Srb.)
SITA/AP/AFP