Titul Nepriateľský čin roka dali Magistrátu Bratislavy
Nelichotivý titul "Nepriateľský čin roka" tento rok získal Magistrát hlavného mesta Bratislavy, pretože odmietol zverejniť zápisnicu zo zasadnutia mestskej rady, ktoré bolo neverejné. "Magistrát ...
BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Nelichotivý titul "Nepriateľský čin roka" tento rok získal Magistrát hlavného mesta Bratislavy, pretože odmietol zverejniť zápisnicu zo zasadnutia mestskej rady, ktoré bolo neverejné. "Magistrát nekonal v súlade so zákonom, ktorý neumožňuje utajiť zápisnice zo zasadnutia mestskej rady. Úrad nevzal do úvahy rozdiel medzi informáciami povinne zverejňovanými a sprístupňovanými na žiadosť," informovala agentúru SITA Viktória Mlynarčíková z Nadácie otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF). O udelení titulu rozhodla NOS - OSF, ktorá vyhlásila výsledky súťaže INFOčin roka. V súťaži hodnotí, ako sa úrady riadia zákonom o slobodnom prístupe k informáciám a či informácie poskytujú na dostatočnej úrovni.
Druhé miesto získal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote, ktorý na dve rovnaké žiadosti od občanov odpovedal rozdielne. "Jednému občanovi informáciu sprístupnil, druhému nie s odôvodnením, že požadovanú informáciu nemá k dispozícii," uviedla Mlynarčíková. Tretie miesto v negatívnej kategórii získal Obecný úrad Zacharovce za rozhodnutie o sprístupnení informácií v písomnej forme len za podmienky, ak žiadateľ uhradí „nevyhnutné náklady s tým spojené.“ Podľa Mlynarčíkovej tento prípad si zaslúži pozornosť, lebo ide o zhotovenie odpisu „vyblednutého“ všeobecne záväzného nariadenia, ktoré určuje sadzby daní z nehnuteľností.
Najústretovejším úradom sa stal Miestny úrad Bratislava – Petržalka a jeho hovorca Ľubomír Andrassy za inovovanú web stránku petržalskej samosprávy. Titul "Priateľský čin roka" mu dali za to, že web podporuje myšlienku otvorenej samosprávy či e-partnerstva medzi verejnou správou a občianskou spoločnosťou.
Výsledky INFOčinu roka zverejnili pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa informácií. Nadácia pripravila súťaž v spolupráci s agentúrou PRime time, denníkom SME, občianskym denníkom Changenet.sk a LOTOS - spolkom lokálnych televíznych staníc Slovenska. INFOčin roka funguje na princípe hodnotenia nominácií, podľa toho, akú majú občania či organizácie skúsenosti s prístupom úradníkov k poskytovaniu informácií. Pri hodnotení kategórie „priateľský čin“ sa zohľadňuje aj kvalita poskytovaných informácií, zverejňovanie informácií nad rámec zákona o slobodnom prístupe k informáciám a kreatívne spôsoby ich zverejňovania. Pri „nepriateľských činoch“ sa prihliada na recidívu pri neposkytovaní informácií, nedodržiavanie lehôt, odôvodnenie odmietnutia, odstrašovanie a ignorovanie žiadateľov, ale i snaha o zásahy do legislatívy, dodala Mlynarčíková.
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám bol prijatý v roku 2000. Podľa NOS - OSF sa stal základným nástrojom občanov pre získavanie informácií od verejnej správy. Podľa nadácie zákon dáva občanovi právo získavať informácie od tých, ktorí sú platení z jeho daní a na druhej strane vytvára povinnosť verejnej správy poskytovať informácie, pričom tieto informácie musia byť poskytnuté bez ohľadu na dôvod, pre ktorý ich občan či organizácia žiada.
SITA