Novovytvorená organizácia bojujúca za ochranu ľudských práv v utorok vyhlásila, že začne kampaň na pomoc tisíckam severokórejských detí, ktoré musia žobrať alebo sa predávať v severovýchodnej ...
SOUL 2. augusta (WEBNOVINY) - Novovytvorená organizácia bojujúca za ochranu ľudských práv v utorok vyhlásila, že začne kampaň na pomoc tisíckam severokórejských detí, ktoré musia žobrať alebo sa predávať v severovýchodnej Číne. Organizácia so sídlom v juhokórejskom Soule Výbor organizujúci kampaň za ochranu ľudských práv v Severnej Kórei vyhlásila, že sa zameriava najmä na utečencov-siroty a na deti "bez štátnej príslušnosti", ktoré sa narodili severokórejským utečenkám a čínskym mužom. Počet sirôt, ktoré pre nedostatok jedla a ďalšie útrapy utiekli zo Severnej Kórey (KĽDR) a prekročili hranice s Čínou, sa teraz pohybuje okolo dvoch tisícok. Ide o odhad výboru založený na údajoch mimovládnych organizácií. Výbor tiež na tlačovej konferencii uviedol, že za posledné desaťročie sa v Číne narodilo viac ako 10 tisíc detí "bez štátnej príslušnosti". Ide o obdobie od hladomoru v KĽDR, odkedy narástol počet migrantov.
"Každý deň sa im darí prežiť iba vďaka žobraniu a prostitúcii, a to pod hrozbou, že budú násilne vrátení do vlasti," uvádza výbor. Čína má s KĽDR dohodu o vracaní utečencov, ktorí do krajiny prídu ako ekonomickí migranti. Tí po návrate domov často čelia krutým trestom. "Keď ide o deti, legálnych či ilegálnych obyvateľov, mali by sme ich ochraňovať," povedal Kim Suk-Wu, bývalý námestník juhokórejského ministra pre zjednotenie, ktorý tento rok spolupredsedá kampani výboru. "Čína nemôže byť výnimkou." Uviedol tiež, že výbor pozostávajúci zo severokórejských utečencov žijúcich na juhu a rôznych organizácií bojujúcich za ochranu ľudských práv, začne kampaň na ochranu severokórejských detí v Číne.
Organizácia Human Rights Watch (HRW) v aprílovej správe taktiež poukázala na zlý stav detí "bez štátnej príslušnosti" s tým, že je im upieraná aj šanca chodiť do školy. Čínska politika nútenej repatriácie znamená pre rodiny zmiešaných čínskych a severokórejských rodičov "hroznú voľbu", vyhlásila vtedy organizácia. Ak zaregistrujú svoje deti, aby mohli navštevovať školu, riskujú deportáciu matky do KĽDR. Ak nie, dieťa nedostáva vzdelanie.
Podľa organizácií bojujúcich za ochranu ľudských práv desiatky tisíc Severokórejčanov už z krajiny ušli a skrývajú sa v Číne, niektorí v nádeji, že sa dostanú ďalej do Južnej Kórey.
Od ukončenia kórejskej vojny v roku 1953 ušlo z KĽDR do Južnej Kórey 14 180 ľudí. Na summite, ktorý sa konal minulý mesiac v Soule, juhokórejský prezident Li Mjung-pak apeloval na svojho čínskeho kolegu Chu Ťin-tchaa, aby Peking zmenil politiku nútených repatriácií.
SITA