Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

30. mája 2018

Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili Hostovické lúky do fialova



Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili Hostovické lúky v Sninskom okrese do fialova. Túto prírodnú rezerváciu vyhlásili v roku 1980 za účelom ochrany najmasovejšieho výskytu tejto zákonom chránenej rastliny na Slovensku. Na snímke ...



Zdieľať
Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili Hostovické lúky v Sninskom okrese do fialova. Túto prírodnú rezerváciu vyhlásili v roku 1980 za účelom ochrany najmasovejšieho výskytu tejto zákonom chránenej rastliny na Slovensku. Na snímke prasknuté tobolky kosatca sibírskeho. Foto: TASR - Michaela Zdražilová
 
Hostovice 30. mája (TASR) - Tisíce kosatcov sibírskych sfarbili Hostovické lúky v Sninskom okrese do fialova. Túto prírodnú rezerváciu vyhlásili v roku 1980 za účelom ochrany najmasovejšieho výskytu tejto zákonom chránenej rastliny na Slovensku. Územie, na ktorom sa rozprestiera, sa totiž malo poľnohospodársky využívať. Kosatec sibírsky rastie v trsoch, kvitne v priebehu mája. Dorastá do výšky viac ako meter.


Ako TASR informovala Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty (CHKO VK), po vyhlásení bola výmera rezervácie viac ako 11 hektárov, v súčasnosti je jej rozloha 4,65 hektára. "Platí v nej 4. stupeň ochrany, čo znamená, že na územie rezervácie nie je možné vstupovať," upozornila s tým, že akákoľvek manipulácia s kosatcom sibírskym, ako je chytanie, trhanie alebo čokoľvek, čo by túto rastlinu poškodzovalo, je zakázané. "Spoločenská hodnota jedného z nich je 51 eur," uviedla. V závislosti od miery poškodenia sa môže táto suma navýšiť. Doteraz však žiadnu pokutu nedali. "Máme len hlásenia, že ľudia do rezervácie vstupujú," vysvetlila.

Manažment lokality, v rámci ktorého sa prispôsobujú klimatickým zmenám, prebieha podľa Mackovej tak, že každý rok sa upravuje iná časť lúk. "Tá istá časť sa kosí po dvoch alebo až po troch rokoch," priblížila s tým, že táto činnosť prebieha pod odborným dohľadom Správy CHKO VK. Po pokosení zostáva hmota v lokalite približne dva až tri týždne, aby sa tobolky so semenami kosatca sibírskeho otvorili a zostali tak v území.

Okrem kosatca sú v lokalite aj iné vzácne druhy rastlín, napr. mečík škridlicovitý, kosatec žltý, žltuška lesklá, bielokvet močiarny, ale aj 15 druhov machov. Z botanického hľadiska sú tam podľa Mackovej aj vzácne druhy spoločenstiev. "Prevládajúce sú bezkolencové lúky," povedala. Pozorovať v nej možno aj koníka žltopáseho či fúzača pižmového. "Keď je lúka pokosená, príde nám sem zaloviť aj orol krikľavý," poznamenala s tým, že v roku 2015 boli priamo v rezervácii pri pasení pozorované aj zubry. V budúcnosti je podľa jej ďalších slov potrebné zrekonštruovať poškodené oplotenie.

Hostovické lúky sú od roku 2004 s ďalšími pri nej sa nachádzajúcimi pozemkami aj územím európskeho významu. Celá jeho rozloha je približne 13,49 hektára.



 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príbeh česko-slovenského draka nakrúcali aj na Budatínskom hrade
<< predchádzajúci článok
Vo Vatikáne sa uskutoční premiérový zápas ženských tímov