Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2015

Tisíce demonštrantov sa zišli na protestoch proti macedonskej vláde



Na snímke Zoran Zaev počas protestu.



Zdieľať
Na snímke Zoran Zaev počas protestu. Foto: TASR/AP
Skopje 17. mája (TASR) - Tisíce demonštrantov sa dnes zišli v macedónskej metropole Skopje na proteste proti vláde premiéra Nikolu Gruevského. Účastníci, prichádzajúci z celej krajiny, vyzývali na odstúpenie predsedu vlády v dôsledku škandálu okolo odpočúvania, ktorý Macedónsko uvrhol do najhoršej politickej krízy, odkedy bolo v roku 2001 na pokraji občianskeho konfliktu.


Davy ľudí, vrátane príslušníkov albánskej menšiny, zaplnili ulicu pred úradom vlády v hneve nad záplavou odhalení o odpočutých rozhovoroch, ktoré podľa Západu vyvolali vážne pochybnosti o stave demokracie v bývalej juhoslovanskej republike, píše agentúra Reuters.

Opoziční lídri uviedli, že časť demonštrantov sa plánuje utáboriť v uliciach, pokým Gruevski neodstúpi. Okrem opozície vyzvali na účasť občanov na proteste združenia študentov či organizácie občianskej spoločnosti.

Konzervatívny premiér, vládnuci od roku 2006, výzvy na rezignáciu odmieta a na pondelok zvolal vlastnú demonštráciu, čo podnietilo obavy zo zrážok.

"Zamkol som obchod, zbalil si veci a prišiel do Skopje," povedal 45-ročný demonštrant Andrej Poposki, ktorý pricestoval autobusom zo 130 kilometrov vzdialeného mesta Prilep. "Musíme zaujať stanovisko a postaviť sa kriminálnikom. Patria do väzenia, nie do vlády," citovala ho agentúra Reuters.

Škandál okolo odpočúvania vypukol vo februári, keď opozičný sociálnodemokratický líder Zoran Zaev začal zverejňovať nahrávky z nelegálneho odpočúvania občanov štátnymi orgánmi. Podľa jeho slov je nahrávok, ktoré mu poskytol informátor, množstvo. Záznamy podľa Reuters naznačujú, že vláda pevne kontroluje novinárov, sudcov i proces volieb.



Gruevski nespochybnil pravosť hlasov na nahrávkach, zdôraznil však, že odpočúvanie nenariadil a že nahrávky boli zmanipulované. Zaeva obvinili z protištátneho násilia.

Agentúra DPA dnes napísala, že vláda robí všetko pre to, aby zabránila prívalu ľudí na demonštráciu v metropole. Podľa správy niektoré podniky vyhlásili dnešok za pracovný deň, pričom väčšina médií, v ktorých má vláda veľký vplyv, opozičnú akciu ignoruje. Z mesta Bitola hlásili odvolanie 28 z 36 autobusov, ktorými mali demonštranti cestovať do Skopje. Protestujúcich majú údajne odradiť aj rozsiahle policajné kontroly na cestách a uzavieranie komunikácií, ktoré miestami blokujú krížom postavené nákladné vozidlá.

Macedónsko chce vstúpiť do NATO a Európskej únie, pokrok v prístupových procesoch však roky brzdí dlhodobý spor o názov krajiny s Gréckom. Kritici tvrdia, že Gruevski sa medzičasom presunul politicky doprava, podnecuje nacionalizmus a monopolizuje si moc.

Západní diplomati v Skopje sa snažia sprostredkovať riešenie krízy, no pýtajú sa, či je macedónska vláda skutočne oddaná demokracii a európskym hodnotám.

Rakúsky veľvyslanec v Macedónsku Thomas Michael Baier dnes varoval, že krajina môže prísť o odporúčanie Európskej komisie na začatie prístupových rozhovorov. Niektoré štáty EÚ by sa podľa neho mohli rozhodnúť pre takúto reakciu, ak sa politická situácia v Macedónsku nezlepší. Rakúsko by však bolo proti odobratiu odporúčania, informovala agentúra APA.

Ku kríze v Macedónsku sa cez víkend vyjadrilo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí, keď v sobotu obvinilo "západných organizátorov" zo snahy vyvolať v krajine ďalšiu "farebnú" revolúciu. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov ešte v piatok uviedol, že situácia podľa neho môže súvisieť s odmietnutím Macedónska pridať sa k sankciám voči Rusku, ako aj jeho možným postavením tranzitnej krajiny pre ruský zemný plyn dodávaný cez Turecko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Militanti z Islamského štátu sa stiahli zo starobylého mesta Palmýra
<< predchádzajúci článok
Čerpanie eurofondov na vedu a výskum mešká už 1,5 roka